20 / Лютий, 2020

5 лютого 2020 року Кабмін прийняв постанову №65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році», якою вносяться зміни до постанови від 27 листопада 2019 року №1119 «Деякі питання реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 2020 рік», що передбачають відшкодування вартості інсулінів в рамках програми медичних гарантій з 1 жовтня до 31 грудня 2020 року. При цьому відшкодування вартості інсулінів за рахунок медичної субвенції здійснюватиметься лише до 1 квітня 2020 року, оскільки відповідно до Прикінцевих положень Бюджетного кодексу до 1.04.2020 діє стаття 103-4 «Медична субвенція».
Таким чином, у період з 1 квітня до 1 жовтня 2020 року будуть відсутні механізми та підстави для відшкодування вартості таких лікарських засобів. Асоціація міст України стурбована цією ситуацією, оскільки очевидно, що витрати на відшкодування вартості інсулінів в цей період ляжуть на бюджети органів місцевого самоврядування. З досвіду попередніх років - це орієнтовно 600-700 млн грн.
АМУ звернулася до Кабінету Міністрів України (Лист АМУ) з вимогою негайно здійснити перерозподіл коштів, передбачених Міністерству охорони здоров’я України, та спрямувати фінансування на відшкодування вартості інсулінів для лікування цукрового діабету та лікарських засобів для лікування нецукрового діабету, які забезпечать в достатньому обсязі такі потреби протягом року, зокрема в період з 1 квітня до 1 жовтня 2020 року.
АМУ звертала увагу Міністерства охорони здоров'я на цю проблему під час вебінару з питань охорони здоров’я 28 січня 2020 року і під час засідання Уряду, коли приймалася постанова Кабміну №65.
Асоціація міст України наголошує: вкрай недостатній рівень фінансування не дозволяє органам місцевого самоврядування виконувати делеговані державою повноваження щодо забезпечення доступності і безоплатності медобслуговування на відповідній території; забезпечення розвитку всіх видів медичних послуг та розвиток і вдосконалення мережі закладів охорони здоров’я. Відповідно до статті 143 Конституції України держава повинна фінансувати здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Довідково: За попередніми результатами опитування органів місцевого самоврядування рівень забезпеченості коштами медичної субвенції для забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсулінів на І квартал 2020 року становить лише 40% від потреби та значні обсяги коштів громади змушені дофінсовувати для безперебійного лікування цих хворих. Зміни в охороні здоров’я у 2020 році потребують додаткових значних витрат від органів місцевого самоврядування на придбання медичного та немедичного обладнання для надання вторинної, третинної, палітивної медичної допомоги тощо.
 
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)