06 / Квітень, 2017
6 квітня відбулось засідання урядового Комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності. Позицію Асоціації міст України представляв директор Аналітичного центру, заступник Виконавчого директора АМУ Ярослав Рабошук.
На засіданні розглядалася низка питань, що стосуються органів місцевого самоврядування.
1. Асоціація виступила категорично проти схвалення законопроекту щодо скасування акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, посилаючись на ряд обґрунтованих зауважень. АМУ рекомендувала доручити Мінфіну розробити законопроект про внесення змін до Податкового кодексу про вилучення вимоги щодо розробки законопроекту щодо скасування роздрібного акцизу з тютюнових виробів. Як наслідок, це питання було знято з розгляду Урядового комітету.
Нагадаємо,  раніше АМУ звернулася до Прем’єр-міністра України В.Гройсмана щодо недоцільності скасування даного виду надходжень до місцевих бюджетів. За результатами робочої наради Прем’єр-міністра з членами Правління Асоціації міст України було надано протокольне доручення Мінфіну підготувати проект Закону України щодо виключення абзацу другого пункту 6 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (щодо скасування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів) та внести його на розгляд Кабінету Міністрів.
Нагадаємо, Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що Уряд не претендує на доходи місцевих бюджетів, «тютюновий» акциз залишатиметься на місцях. «Я як Прем'єр-міністр категорично проти цієї ініціативи. Нічого не буде скасовано для місцевих бюджетів. Ми залишаємо цей акциз і місцевим бюджетам у цьому питанні нічого абсолютно не загрожує», – наголосив він (читати).
2. При розгляді проекту постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Типового рішення про встановлення місцевих податків і зборів, Типового положення про оподаткування платою за землю, Типового положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Асоціація міст України зауважила на порушення вимог Конституції та Європейської хартії місцевого самоврядування, оскільки органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, зокрема шляхом встановлення визначених форм по затвердженню місцевих податків та зборів (читати). 
Крім того, було наголошено, що зміст проекту постанови не відповідає нормам,  встановленим Податковим кодексом України. Зокрема, Податковим кодексом  передбачено, що органи місцевого самоврядування подають контролюючому органу свої рішення щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Натомість проектом постанови пропонується затвердити Типове рішення органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, Типове положення про оподаткування платою за землю та Типове положення про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Позицію АМУ підтримало Міністерство юстиції України із посиланням на вимоги Конституції та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За результатами розгляду постанови було прийнято рішення виключити пункт 2 проекту постанови та відправити документ на доопрацювання Секретаріатом Кабінету Міністрів України.
3. Асоціація міст України підтримала проект постанови про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження.
Документ підтримано центральними органами виконавчої влади, і урядовий Комітет схвалив даний проект постанови. При цьому, АМУ висловила зауваження щодо необхідності розподілу коштів відповідної субвенції в повному обсязі за рахунок коштів, отриманих від надходження збору  на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)