АМУ висловила свою позицію під час презентації змін до Конституції України щодо реформування місцевого самоврядування

23 / Жовтень, 2019
23 жовтня відбулася публічна презентація змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Захід організував Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Міністерством розвитку громад та території України.
Участь у засіданні взяли народні депутати України, представники Кабінету Міністрів України, асоціацій органів місцевого самоврядування, експерти з питань децентралізації та місцевого самоврядування. Також були присутні члени Правління Асоціації міст України. 
Відкрили захід Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко та перший заступник Керівника Офісу Президента України Сергій Трофімов.
Андрій Клочко зазначив, що сьогодні започатковується широкий суспільний діалог щодо впровадження найважливішого етапу реформи децентралізації  - внесення змін до Конституції України в частині зміни територіального устрою держави та запровадження реального місцевого самоврядування відповідно до положень Європейської хартії місцевого самоврядування. Також А.Клочко зачитав слово від Голови Верховної Ради України Д.Разумкова. 
Перший заступник Керівника Офісу Президента України Сергій Трофімов у своєму виступі відзначив, що Президент України підтримує представлені зміни до Конституції, які мають наблизити владу до людей. «Дати можливість громадам вирішувати питання своєї життєдіяльності та мати інструменти для подолання бідності – саме це є головним завданням завершення реформи децентралізації», – заначив Сергій Трофімов.
Проект внесення змін до Конституції України в частині територіальної організації влади та місцевого самоврядування презентував Олександр Корнієнко, Голова підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування (завантажити презентацію).
Про завдання Програми діяльності Кабінету Міністрів України в частині реформування місцевого самоврядування проінформувала Міністр розвитку громад та територій України Альона Бабак. Зокрема, вона зазначила, що перспективні плани, затверджені Урядом, потребують корегування з урахуванням критеріїв спроможності громад. 
 
Позицію Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» щодо змін до Конституції України у частині територіальної організації влади та місцевого самоврядування представив Володимир Шматько, Чортківський міський голова, уповноважений представник Асоціації міст України: "Ми бачимо децентралізацію незворотною. Проте не бачимо грунтовних пропозицій як це забезпечити. Децентралізація, якщо спрощено, це передача повноважень та ресурсів від центру на місця. На сьогодні в Конституції є перелік лише загально-організаційних повноважень і декларативні гарантії фінансового забезпечення. У концепції змін ми не бачимо виключної самоврядної компетенції з управління місцевими справами в різних сферах суспільного життя, а також реальних, а не декларативних положень щодо фінансових ресурсів місцевого самоврядування".
В. Шматько зазначив, що необхідно оптимізувати наглядові повноваження органів державної влади за делегованими повноваженнями органів місцевого самоврядування на основі статті 8 Європейської хартії місцевого самоврядування, а також відмовитися від запровадження додаткових контрольних інститутів у вигляді префектів.
Також свою позицію щодо змін до Конституції висловили й представники інших асоціацій органів місцевого самоврядування.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський розповів про делегування земельних повноважень органам місцевого самоврядування об'єднаних територіальних громад та нові ініціативи з врегулювання земельних відносин на селі. Він представив для обговорення законопроекти № 2280 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель", № 2195 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони", №2194 "про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин". 
Захід завершився обміном думок щодо подальшої співпраці над концепцією змін до Конституції України в частині реформування місцевого самоврядування. Зокрема, представники парламенту А. Клочко та  О. Корнієнко підтримали пропозицію Ладижинського міського голови В. Коломєйцева щодо включення представників асоціацій органів місцевого самоврядування до групи із розроблення змін до Конституції України. 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)