10 / Липень, 2019
2-3 липня аналітик Асоціації міст України з питань соціального захисту Миколюк Назар взяв участь у Форумі міжнародної співпраці органів місцевого самоврядування, який проходив у Парижі та був організований Асоціацією міст Франції і проектом Ради європейських муніципалітетів та регіонів CEMR «PLATFORMA» (загальноєвропейська коаліація міст та регіонів). У Форумі взяли участь близько 1000 делегатів з 30 країн світу. Відкрив Форум Президент Асоціації міст Франції, мер Страсбурга Рональд Ріс.
Н.Миколюк виступив під час дискусійної панелі «Криза та конфлікт у країнах-партнерах: реакція місцевих органів влади. Досвід України та Нікарагуа», де розповів про розвиток місцевого самоврядування в Україні у контексті конфлікту на Донбасі. Аналітик АМУ наголосив, що в Україні нема «кризи» чи «громадянської війни». Збройна агресія Російської Федерації почалась у 2014 році з окупації Криму та Донбасу. Зокрема, наслідками дій Росії є:
  • 7,2 % території України окуповано;
  • 20 % економіки України знаходилось на окупованій територій;
  • більше 30 тисяч поранених громадян;
  • 13 тисяч загиблих та вбитих громадян. З них, зкрема, 3,3 тис. цивільних осіб та 298 пасажирів «Боїнга 777» рейсу MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines, який був збитий в липні 2014 року проросійськими бойовиками.
  
Аналітик АМУ окреслив ситуацію, яка склалася в Україні навкоголо внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Так, на сьогоднішній день в Україні зареєстровано приблизно 1,4 млн ВПО. Найбільше їх проживає в Києві (158,2 тис); Маріуполі (96,0 тис); Харкові (81,2 тис); Сєвєродонецьку (51,4 тис); Краматорську (50,8 тис); Слов'янську (41,9 тис); Бахмуті (41,7 тис); Дніпрі (34,9 тис); Одесі (29,6 тис). На жаль, Україна не була готова до російської агресії, і ВПО стикнулись з рядом проблем. Основні з них – це житло, робота і участь в суспільному житті. У вирішенні цих проблем надзвичайно допомогла децентралізація, завдяки якій міста отримали змогу власноруч, не чекаючи доручення «зверху», оперативно вирішувати проблеми переселенців. 
Збройна агресія Росії знищила місцеве самоврядування більше ніж в 26 великих містах Донбасу, 17 великих містах Криму і безлічі малих міст, сіл та селищ. Н.Миколюк наголосив, що АМУ закликає громади інших країн не співпрацювати з містами на тимчасово окупованих Росією територіях та поважати Міжнародне законодавство і суверенітет України. 
Також представник АМУ надав поради міжнародним партнерам щодо роботи із переселенцями у випадку настання в них схожих конфліктів:
  • потрібно обов'язково мати потужне місцеве самоврядування для оперативного вирішення проблем;
  • потрібно залучати переселенців до прийняття рішень на місцях: не "для переселенців" а "з переселенцями";
  • потрібно організувати умови, щоб переселенці відчували себе частиною громади.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)