18 / Лютий, 2019
Асоціація міст України звернулась до Голови Верховної Ради України А.Парубія з проханням не підтримувати законопроект №6489, націлений на позбавлення права місцевого самоврядування здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю. Згідно чинного законодавства органи місцевого самоврядування наділені відповідними повноваженнями, які є логічними і послідовними у контексті децентралізаційної реформи, оскільки саме на місцях:
 
  • найкраще знають, які суб’єкти господарювання порушують закон у сфері праці та зайнятості;
  • найбільше зацікавлені у детінізації праці з метою отримання до місцевого бюджету відповідної частки податку на доходи фізичних осіб.
Станом на кінець 2018 року 80% міст обласного значення та 48% об’єднаних територіальних громад взяли на себе повноваження з контролю за додержанням законодавства про працю. У ІІІ кварталі 2018 року серед населення працездатного віку:
 
  • рівень безробіття становив 8,3% (1,4 млн громадян) та сягнув найнижчого показника, починаючи з 2014 року (9,7%);
  • рівень зайнятості населення становив 67,3% (16 млн громадян) та сягнув найвищого показника, починаючи з 2014 року (64,5%).
Цього вдалося досягти в тому числі завдяки діям органів місцевого самоврядування.
Однак, законопроект №6489, який прийнято в першому читанні у липні 2017 року, встановлює відповідальність за «безпідставне» звернення будь-якого заявника до контролюючих органів. 6 лютого Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення вирішив рекомендувати Парламенту прийняти законопроект №6489 у другому читанні та в цілому як Закон.
Асоціація міст України вважає, що наслідком прийняття законопроекту №6489 стане зростання тінізації зайнятості, оскільки:
 
  • органи Держпраці не матимуть достатніх ресурсів для оперативного та якісного реагування на порушення роботодавцями законодавства про працю, а органи місцевого самоврядування будуть позбавлені таких повноважень;
  • від контролю усуваються органи місцевого самоврядування, які найбільше зацікавлені у зростанні доходів місцевих бюджетів через детінізацію зайнятості;
  • робітники, проти яких порушили трудове законодавство, перестануть звертатись до Держпраці через загрозу накладення штрафу за «безпідставне» звернення;
  • недобросовісні роботодавці відчують безкарність зі сторони контролюючих органів.
Законопроект №6489 не тільки загальмує боротьбу Парламенту з тіньовою зайнятістю, але й «відкатить» децентралізаційну реформу, позбавивши органи місцевого самоврядування повноважень.
 
Лист АМУ (завантажити)
 
Нагадаємо, під час розгляду профільним парламентським комітетом даного законопроекту, представники АМУ, Мінсоцполітики та Державної служби України з питань праці висловились проти його прийняття.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)