16 / Липень, 2019

Асоціація міст України звернулася до Глави Уряду В.Гройсмана з проханням забезпечити ресурс для погашення кредиторської заборгованості на відшкодування вартості лікарських засобів за урядовою програмою «Доступні ліки» та щодо усунення перешкод в оплаті лікарських засобів. Лист АМУ.
До Асоціації міст звертаються міста щодо неможливості погашення кредиторської заборгованості за Урядовою програмою «Доступні ліки». АМУ провела опитування громад та проаналізувала стан відшкодування вартості лікарських засобів в містах обласного значення за Урядовою програмою «Доступні ліки» за рахунок медичної субвенції, доведеної місцевому бюджету у І кварталі 2019 року, у тому числі наявність та обсяг кредиторської заборгованості. 
До 1 квітня 2019 року відшкодування вартості лікарських засобів в містах обласного значення за Урядовою програмою «Доступні ліки» здійснювалося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2017 р. №152 «Про забезпечення доступності лікарських засобів». Постановою Уряду від 27 лютого 2019 р. №135 внесено зміни до зазначеного нормативного акту, попередній порядок змінено. Так, з 1 квітня 2019 року реімбурсація (відшкодування) лікарських засобів здійснюється виключно за електронними рецептами, виписаними через електронну систему охорони здоров’я аптечним закладам, які заключили договори з Національною службою здоров'я України. Це призводить до того, що громади, які мають кошти на здійснення проплати, не можуть цього зробити – казначейство відмовляє їм у перерахуванні грошей за відпущені аптеками лікарські засоби, у результаті чого виникає заборгованість. 
Також є громади, які мають кредиторську заборгованість за програмою «Доступні ліки» і вже використали весь фінансовий ресурс у І кварталі 2019 року для відшкодування вартості лікарських засобів та потребують виділення додаткових коштів для погашення кредиторської заборгованості, яка виникла.
Раніше Асоціація міст України опрацювала проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2019 р. №135», розроблений Міністерством охорони здоров’я України. Цим проектом пропонується кредиторську заборгованість за Урядовою програмою «Доступні ліки» погашати, у тому числі, за рахунок коштів місцевих бюджетів, що може стати додатковим навантаженням на бюджети громад. АМУ листом від 25 червня 2019 р. №5-313 надала МОЗ України зауваження, що такі пропозиції суперечать Закону України «Про державні фінансові гарантії», статтею 2 якого передбачено, що реімбурсація - це механізм повного або часткового відшкодування суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, вартості лікарських засобів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів Державного бюджету України.
 
Нагадаємо, у містах існує суттєвий дефіцит медичної субвенції на забезпечення лікування хворих на цукровий діабет, хворих на ниркову недостатність та виплату заробітної плати медичним працівникам (дефіцит у середньому складає більше 30%, з урахуванням додаткового фінансування з місцевих бюджетів нестача коштів - більше 20%). АМУ постійно наголошувала на критичному стані місцевих бюджетів у 2018 році для забезпечення фінансування видатків у галузі охорони здоров’я за рахунок медичної субвенції. Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра України з пропозицією переглянути обсяги медичної субвенції на 2019 рік та спрямувати на заклади охорони здоров’я у містах нерозподілені кошти додаткової дотації. У Звернення АМУ до вищих органів державної влади, яке 18 червня ухвалили учасники Дня діалогу з владою, що проходив в рамках XVУкраїнського муніципального форуму в Одесі, увійшло питання передбачення видатків на забезпечення лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет, хронічну ниркову недостатність та заробітну плату медичним працівникам.  
 
Аналітичний центр АМУ
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)