Асоціація міст України взяла участь в заходах структури ООН Жінки

16 / Грудень, 2020
В грудні 2020 року відбулися онлайн-заходи в рамках роботи Тематичної групи з гендерної рівності та децентралізації Ради донорів Міністерства розвитку громад та територій України, організатором яких виступила структура ООН Жінки в рамках проєкту «Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в рамках реформи децентралізації в Україні».
Асоціацію міст України на заходах представляла Наталія Лазаренко, заступниця директора проєкту ПУЛЬС, який реалізує АМУ за підтримки USAID.
 
10 грудня 2020 року відбулася експертна дискусія «Дані, розмежовані за ознакою статі та гендерні показники на регіональному та місцевому рівні в Україні для гендерно чутливого стратегічного планування: виклики та можливості забезпечення реалізації підходів гендерної рівності та прав людини, управління зорієнтованого на результат, а також локалізації цілей сталого розвитку на рівні областей та громад».
Мета обговорення способів збору та аналізу даних, розмежованих за ознакою статі, та гендерних показників на рівні областей і територіальних громад для забезпечення процесів гендерно чутливого регіонального та місцевого стратегічного планування, бюджетування, виконання цілей сталого розвитку (ЦСР), якісного надання послуг з урахуванням прав людини. У заході взяли участь представники міністерств, Державної служби статистики, громадських організацій та експертного середовища.
За результатами обговорення учасники дійшли висновку, що в країні є певний прогрес у зборі гендерно розрізнених даних, проте доступ до статистичних та адміністративних даних в громадах все ще є проблематичним. Це ускладнює підготовку гендерних паспортів/профілів громад та гендерно орієнтоване бюджетування на рівні громад.
2 грудня 2020 року Уряд прийняв розпорядження №1517-р «Питання збору даних для моніторингу гендерної рівності», яким затвердив перелік індикаторів, у розрізі яких здійснюється збір даних для моніторингу гендерної рівності в Україні. Для роботи над переліком індикаторів була створена міжвідомча робоча група, яка працювала протягом 2019-2020 років у рамках гармонізації національних показників гендерної рівності до міжнародних стандартів. Зараз перелік містить 226 індикаторів (104 з них формуватимуться Держстатом, 122 - іншими органами державної влади та установами) Це важливий крок до інтеграції принципу гендерної рівності в усі сфери і напрями політики та суспільного життя.
Також під час заходу було представлено гендерний паспорт Києва, концепція якого була розроблена в рамках проєкту «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС), що реалізує Федерація канадських муніципалітетів у партнерстві з Асоціацією міст України за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Канади. Крім того, представники різних міністерств України поділилися своїми напрацюваннями в сфері гендерно розрізнених даних.
 
11 грудня 2020 року пройшов семінар із звітування про виконання Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (КЛДЖ).
Мета – покращення спроможності Міжвідомчої робочої групи зі звітування про виконання Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (КЛДЖ), а також інших національних партнерів з підготовки Україною Дев’ятої періодичної доповіді про виконання КЛДЖ.
Під час заходу:
  • був представлений загальний огляд ролі Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок задля захисту прав жінок, а також розглянуті прийняті Комітетом Загальні Рекомендації;
  • представлений огляд робочих методів Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок щодо процесу звітування;
  • презентовані Аддис-Абебські керівні принципи та їх інтерпретацію;
  • представлені інструменти використання КЛДЖ як базису для обов’язкового правового аналізу та розробки довгострокових національних стратегій в сфері гендерної рівності та прав людини та відповідних планів дій з їх реалізації;
  • відбулася дискусія щодо ролі парламентського контролю за виконанням КЛДЖ;
  • презентовані Методичні рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок щодо COVID-19 та огляд їх виконання;
  • проаналізований перший проєкт Дев’ятої періодичної доповіді України про виконання КЛДЖ.
Доповідачкою семінару виступила Далія Леінарте, членкиня та колишня Очільниця Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок.
Учасниці/учасники: представниці/представники Міжвідомчої робочої групи зі звітування про виконання КЛДЖ, Комітетів Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, Офісу Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини, а також жіночих організацій, які займаються підготовкою альтернативних звітів.
 
15 грудня 2020 року – круглий стіл «Гендерні аналізи наслідків COVID-19 в Україні та застосування підходу, заснованого на гендерній рівності та правах людини, до заходів з протидії пандемії та подолання соціально-економічних викликів для найбільш вразливих груп населення».
На круглому столі були представлені:
  • ключові висновки і рекомендації Оперативної Гендерної Оцінки становища та потреб жінок у контексті ситуації з COVID-19 в Україні (ООН Жінки);
  • гендерно чутливі заходи із відповіді на поширення COVID-19, вжиті за результатами аналізу даними гендерних оцінок (КМДА);
  • гендерні розриви в оцінці соціально-економічного впливу COVID-19 (за результатами досліджень ПРООН, ООН Жінки і ФАО та Оцінки Групи агенції ООН соціально-економічного впливу COVID-19 в Україні);
  • вплив COVID-19 на бюджетний процес за результатами Оцінки, проведеної Проєктом ГОБ в Україні.
Слід зазначити, що результати всіх досліджень демонструють найбільш негативний вплив пандемії на жінок та малозабезпечені верстви населення.

Нагадаємо, Асоціація міст України сприяла проведенню дослідження структури ООН Жінки на тему впливу пандемії на становище жінок у квітні 2020 року, надавала свої пропозиції щодо збору гендерно розрізнених даних. Зокрема, 2 жовтня Асоціація провела в Українському кризовому медіа-центрі презентацію результатів опитування представників міських, селищних та сільських рад-членів АМУ з гендерної політики.​
Крім того, 11 грудня 2020 року розпочався навчальний онлайн-курс «Гендерний підхід на місцевому рівні в Україні».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)