13 / Березень, 2020

Станом на 12 березня зафіксовано два нових випадки коронавірусної інфекції - у жінки пенсійного віку з Житомирської області та чоловіка з Чернівецької області, дружина якого повернулася з Італії протягом останніх 14 днів. Всього ж по Україні - три випадки захворювання. 
Що таке новий коронавірус? 
Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай (грудень 2019 року).
Симптоми
У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
 • гарячка;
 • кашель;
 • задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.
Чи є вакцина?
Наразі вакцини для захисту від SARS-CoV-2 немає. Найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.
Чи є лікування?
Специфічного противірусного лікування від COVID-19 не існує. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоби полегшити симптоми.
Як захиститися від інфікування:
 • уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
 • не торкайтеся обличчя немитими руками;
 • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
 • ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
 • уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.
Як запобігти поширенню інфекції:
 • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати);
 • якщо ви відвідували країни, де зафіксовано випадки COVID-19, і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу;
 • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
 • дезінфекція поверхонь, яких торкалася інфікована людина.
Які алгоритм і тактика ведення контактних осіб?
30 січня 2020 року було отримано рекомендації щодо алгоритму і тактики ведення контактних осіб від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ЄЦПКЗ). 
Згідно з цим алгоритмом, ті особи, які не мали близького контакту з новим коронавірусом, зокрема пасажири, що прибули з епідеміологічно неблагополучних районів, не підлягають спеціальному медичному спостереженню. Їм рекомендовано самостійні нагляд і термометрію протягом 14 днів з моменту останнього можливого контакту з новим коронавірусом. Ці заходи може бути припинено, якщо у них відсутні симптоми ГРВІ.  Якщо температура підвищується, рекомендується надягнути захисну маску і звернутися до лікаря. 
Чи потрібні карантинні заходи щодо пасажирів, які прибули з Китаю? 
Ізоляція пасажирів не призводить до підвищення ефективності як виявлення нових випадків, так і стримування поширення епідемії. 
Згідно з рекомендаціями ВООЗ і ЄЦПКЗ розрізняють два можливі типи контакту:
- високого ризику;
- низького ризику.
Перебування в Китаї та навіть переліт із хворим належать до низького ступеня ризику. Наразі немає доказової бази, що карантин буде ефективним методом стримування чи попередження імпорту нового типу коронавірусу. 
Де можна відстежувати актуальну інформацію про коронавірус SARS-CoV-2 у світі?
Головний інформаційний ресурс — офіційна сторінка Всесвітньої організації охорони здоров’я, де створене спеціальне сховище даних і актуальних інструкцій з епідеміологічних особливостей, профілактики і клінічного ведення нового коронавірусу. Цю інформацію оновлюють щоденно.
На сайті Європейського центру з профілактики та контролю захворювань є інформація щодо правильного поводження із контактами високого та низького ступенів ризику.
Також була створена онлайн-платформа для відстеження актуальної інформації щодо нового коронавірусу на сайті Університету Джона Гопкінса.
Нова коронавірусна інфекція COVID-19 і грип мають схожу клінічну картину. В обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму і навіть призвести до смерті.
У чому схожість?
Новий коронавірус SARS-CoV-2 і віруси грипу передаються краплинним шляхом. Тому запобігти поширенню інфекції допоможуть такі заходи, як гігієна рук і дотримання етикету кашлю: руки треба мити з милом, часто і ретельно, а кашляти і чхати слід у згин ліктя або в одноразову серветку.

У чому відмінність?
Грип має менший інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірусна інфекція.
Послідовний інтервал для COVID-19 оцінюють у 5-6 днів, а для вірусів грипу він становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19. Передбачається, що інфікована вірусом SARS-CoV-2 людина може заразити від 2 до 2,5 осіб, — це більше, порівняно з грипом. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні та специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.
Діти є важливими факторами передавання вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти інфікуються рідше, ніж дорослі, і частота випадків у віковій групі до 19 років є низькою. Попередні дані, отримані в КНР, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.
Симптоми COVID-19 і грипу
Фахівці припускають, що 80% випадків коронавірусної інфекції COVID-19 мають легкий чи безсимптомний перебіг, 15% є тяжкими і вимагають кисневої терапії, а 5% є критичними випадками, які потребують штучної вентиляції легень. Ці важкі й критичні випадки COVID-19 серйозніші, ніж під час грипу. Найбільш схильні до ризику тяжкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом. Щодо COVID-19, то, згідно із дослідженнями, старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.
Летальність COVID-19 і грипу
Відома наразі інформація свідчить про те, що смертність внаслідок COVID-19 є вищою від рівня смертності грипу, особливо сезонного. Істинні показники смертності від COVID-19 достеменно не відомі, адже на їх визначення потрібно більше часу. Наявні дані показують лише приблизне співвідношення щодо смертності (кількість звітованих смертей поділена на кількість звітованих випадків), що складає від 3% до 4%. Для сезонного грипу летальність зазвичай нижча 0,1%.
Захист від COVID-19 і грипу 
Незважаючи на те, що в КНР здійснюють клінічні випробування лікарських засобів і розробляють понад 20 вакцин від COVID-19, ще немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів. 
Водночас, існують противірусні препарати і вакцини для захисту від грипу. Щорічна вакцинація є доведеним ефективним засобом попередження грипу і його ускладнень.
Вакцина проти грипу не ефективна проти коронавірусу SARS-CoV-2. 
Медична маска не захищає від зараження вірусами. Носити її повинні лише люди із симптомами респіраторних захворювань, медпрацівники та особи, що доглядають за хворими. 
Пам’ятайте! Звичайне миття рук захищає не лише від нової коронавірусної інфекції COVID-19, а й від інших небезпечних захворювань.
Як захистити себе:
 • мийте руки 20–40 секунд теплою водою з милом чи обробляйте їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%;
 • уникайте близького контакту з людьми із симптомами ГРВІ (мінімальна дистанція — 1,5 м);
 • не торкайтеся обличчя, зокрема очей, носа і рота;
 • термічно обробляйте продукти (особливо м’ясо, його субпродукти і яйця);
 • у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

<

​​Що робити?
Це пандемія, її неможливо припинити. Потрібно зменшити її вплив, максимально знизити кількість інфікувань. Система охорони здоров’я зможе набагато краще впоратися із випадками, знизивши рівень смертності.
Соціальне дистанціювання
Є одна дуже проста річ, яку всі можуть зробити, і яка працює: соціальне дистанціювання. Сучасні дані полягають в тому, що цей вірус може поширюватися на відстань до 2 метрів, якщо хтось кашляє. Інакше краплі падають на землю і не заражають. Критичним є те, що інфекція передається через поверхні: вірус виживає годинами або днями на різних поверхнях. Якщо він поводиться як грип, він може вижити тижнями на металі, кераміці та пластмасі. Це означає, що такі речі, як дверні ручки, столи або кнопки ліфтів, можуть бути жахливими носіями зараження. Отже єдиний спосіб по-справжньому зменшити ризик захворювання можливо за допомогою соціального дистанціювання: знаходитися вдома хворим, дистанційно працювати тощо.
Існує кілька етапів боротьби з епідемією, починаючи з прогнозування і закінчуючи ліквідацією. Але на сьогодні важливо стримати та пом'якшити наслідки.
Стримування
Стримування гарантує, що всі випадки виявляються, контролюються та є поодинокими. Дуже важливо ідентифікувати хворих, негайно ізолювати їх, використовувати захисні засоби, щоб захистити медичних працівників, відстежувати всі контакти, запроваджувати карантин. Крім того важливо відстежувати кожного зараженого, всіх, з ким вони взаємодіяли, потім усіх, з ким спілкувалися, та ізолювати. Це стримає поширення. Після того, як серед населення виникають сотні чи тисячі випадків, запобігання більшої кількості, відстеження існуючих та ізоляції їх контактів вже недостатньо. Наступний рівень - пом’якшення наслідків.
Пом'якшення наслідків
Пом'якшення наслідків вимагає значного соціального дистанціювання. Людям потрібно припинити мінімізувати групові контакти, щоб знизити швидкість передачі.
Ці заходи вимагають закриття компаній, магазинів, масових перевезень, шкіл, примусового припинення роботи. Чим раніше буде застосовано жорсткі заходи, тим менше часу потрібно буде підтримувати цей стан, тим простіше виявити випадки, і тим менше людей заразиться.
Що зробили в Італії:
- Ніхто не може входити та виходити з району блокування, якщо немає підтверджених сімейних чи робочих причин.
- Пересування всередині районів слід уникати, якщо вони не виправдані з невідкладних особистих чи робочих причин і не можуть бути відкладені.
- Людям із симптомами (респіраторна інфекція та лихоманка) "наполегливо рекомендується" залишатися вдома.
- Стандартні вихідні для медичних працівників призупиняються
- Закриття всіх навчальних закладів (шкіл, університетів та ін.), спортзалів, музеїв, гірськолижних станцій, культурних та соціальних центрів, басейнів та театрів.
- Бари та ресторани мають обмежений час роботи;
- Усі паби та клуби повинні закриватися.
- Вся комерційна діяльність повинна зберігати відстань у один метр між клієнтами. Ті, хто не може цього зробити, мають бути зачинені. Храми можуть залишатися відкритими, поки вони можуть гарантувати цю відстань.
- Відвідування родини та друзів у лікарні обмежені.
- Робочі наради повинні бути відкладені. Має заохочуватися робота з дому.
- Усі спортивні змагання та змагання, державні чи приватні, скасовуються.
Лише транспорт, аптеки та продуктові магазини залишатимуться відкритими.
Як керівники бізнесу можуть внести свій внесок у соціальне дистанціювання?
Вони варіюються від дозволених до необхідних робіт на дому та обмежених відвідувань, подорожей чи заходів.
Є кілька речей, які повинна визначити кожна компанія, наприклад, що робити з погодинними працівниками, чи тримати офіс відкритим, як проводити співбесіди, що робити з кафетеріями.
Підготовлено за матеріалами Tomas Pueyo
Наполегливо рекомендуємо на сайтах громад розмістити доступну інформацію про коронавірус COVID-19, зокрема рекомендації щодо поведінки і захисту населення, куди звертатися у разі підозри хвороби тощо. Додатково можна використовувати інфографіку:

   

                 

Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)