21 / Серпень, 2020

20 серпня 2020 року в центральному офісі АМУ відбулася нарада з питань подальшого фінансування районних лікарень в умовах нового адміністративно-територіального устрою. Асоціацію міст України на заході представляли заступник Виконавчого директора АМУ Ярослава Рабошук, аналітик АМУ з питань охорони здоров'я Світлана Осташко, Тростянецький міський голова Юрій Бова, Баранівський міський голова Анатолій Душко, перший заступник Красносільського міського голови Марина Архірій, в.о. Ржищівського міського голови Христина Чорненька. Також у нараді взяли участь Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін, радник Міністра розвитку громад і територій Іван Лукеря, керівник Департаменту місцевих фінансів Мінфіну Олена Мачульна, заступник Міністра охорони здоров'я у 2016-19 рр. Павло Ковтонюк.

На початку заходу Ярослав Рабошук поінформував учасників про результати наради, що відбулася напередодні у Мінрегіоні з цього питання та про пропозиції, які надала АМУ. Юрій Бова та Анатолій Душко поділилися досвідом передачі медичних закладів районного рівня в управління територіальної громади, утримання та існування такого закладу, а також перспектив розвитку підписаного в умовах епідемії договору з НСЗУ. Вони також повідомили, що громади готові утримувати та розвивати заклади вторинного рівня медицини і більш ефективного власника ніж громада, в принципі немає. Але зауважили, що не всі громади спроможні утримувати медичні заклади, які надають вторинну медичну допомогу, і необхідна допомога з боку держави для їх підтримки. Юрій Бова, зокрема, наголосив, що не можна передавати їх на обласний рівень, адже для потенційних інвесторів важливо, щоб у громаді були школа та лікарня, які надають доступні, якісні послуги населенню. Окремо він розповів про міську програму розвитку медичної галузі у місті Тростянець. Анатолій Душко звернув увагу на те, що потрібно міняти підходи до структури лікарень та вживати заходів щодо збереження їх кадрового потенціалу. Важливим чинником є те, що у сімейного лікаря значно вища заробітна плата, ніж у лікаря-спеціаліста, який надає вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу. Також вони розповіли, що деякі громади відмовляються виділяти кошти на утримання лікарні, а тому це потрібно врегулювати у законодавстві. Крім цього, вони зазначили, що епідемія коронавірусної інфекції внесла суттєві корективи та потребувала значних ресурсів з місцевих бюджетів.
Заступник Виконавчого директора АМУ Ярослав Рабошук звернув увагу на те, що в нових умовах фінансування медичних закладів, пацієнт сам обирає медзаклад, де він хотів би отримати медичну допомогу. І у зв’язку з цим постає запитання, як в таких випадках громадам виділяти кошти на утримання лікарень. Він  підкреслив, що на рівні Уряду необхідно передбачити для громад надання додаткових дотацій. Це потрібно для можливості утримання медичних закладів, адже не всі громади спроможні забезпечити їх утримання. В такому випадку важливо забезпечити й прямий розподіл дотації та включити до законопроєкту норму щодо передачі районних лікарень у власність громади, на території якої розташована лікарня.
Олена Мачульна поінформувала усіх, що зараз формуються бюджетні показники на 2021 рік, які будуть презентовані громадам. Як найбільш оптимальніший шлях вона запропонувала передати районні лікарні громадам; утримання медичних закладів забезпечити через договірні відносини між громадами, а також підтримала пропозицію АМУ щодо внесення норми в законодавство про передачу закладу охорони здоровя районного рівня у власність громади, на території якої знаходиться такий заклад.
Павло Ковтонюк зауважив, що процес передачі районних лікарень слід розглядати як питання власності та питання фінансування, адже діяльність медичних закладів сьогодні базується на Господарському кодексі. Він погодився з тим, що передача лікарень у власність громад є кращим варіантом, адже головним критерієм має виступати якість медичних послуг, яку вони надають. Павло Ковтонюк також підтримав пропозицію щодо договірних відносин для підтримки лікарень.
У підсумку учасники наради дійшли висновку, що:
  • найбільш оптимальний шлях – передати районні лікарні громадам;
  • утримання медичних закладів слід забезпечити через договірні відносини між громадами;
  • норма про передачу закладу охорони здоров'я районного рівня у власність громади, на території якої знаходиться такий заклад, потребує законодавчого регулювання;
  • слід включити вартість комунальних послуг до складу тарифу на капітаційну ставку при наданні первинної медичної допомоги та тарифу на медичну послугу при наданні вторинної медичної допомоги.
Нагадаємо, АМУ постійно здійснює моніторинг проблем, які виникають в органах місцевого самоврядування у зв’язку з укладанням договорів з НСЗУ та через зміни у фінансовій діяльності медичних закладів тощо. На сьогодні стан сфери охорони здоров’я ускладнюється й надзвичайною ситуацією, що склалася в країні з поширенням коронавірусу COVID-19.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)