Глава держави: Кошти місцевих бюджетів повинні працювати на розвиток місцевих громад

30 / Червень, 2017
Президент Петро Порошенко наголошує, що збільшення місцевих бюджетів в рамках децентралізації має стимулювати активний розвиток місцевих громад.
«Скажіть чесно чи міг хтось з вас сподіватись три роки тому, що результати будуть такими як сьогодні? За цей час місцеві бюджети зросли на 100 мільярдів гривень. Впевнений, що у 2014 році дуже не багато хто вірив в цифру 100 мільярдів», - сказав Президент під час виступу на загальноукраїнських зборах Асоціації міст України.
За його словами, збільшення бюджетів триває й цього року. «100 мільярдів - це неосяжна цифра, але якщо представити, що це – відремонтовані чи побудовані дороги, побудовані нові школи, які не будувались 23 роки, лікарні, освітлення. Вперше за багато років закуплена в містах комунальна техніка, тролейбуси й трамваї не лише в Києві. Виграло кожне місто», - підкреслив він.
Президент зауважив, що у Дніпрі доходи міського бюджету у минулому році склали 11 млрд грн, а у 2014 році було близько 3 млрд. Відчутна різниця. У Києві доходи бюджету у 2016 році виросли до майже 39 млрд грн, а у 2014 році були 24 млрд. У Вінниці – минулого року майже 3 млрд грн, а 2014 – трохи більше 1,5 млрд. І так – по всій країні. «Це реальна робота міської влади, міського голови спільно з центральною владою, Верховною Радою і Урядом»,  - зазначив він.
 
  
Глава держави наголосив, що Асоціація міст України працює разом із ним у цій кропіткій роботі: «Бо ви є співавторами цих реформ. Ми є співавторами».
Він додав, що зроблено вже дуже багато - зміни законодавства, зміни бюджетної політики, зміни доходної бази. Але ще належить зробити багато. «Кожен має свої задачі. Центральна влада – удосконалювати законодавство, зокрема і спираючись на практичний досвід. Верховною Радою України прийнято низку законів, які дозволять територіальним громадам отримати кошти для покращення дорожньої інфраструктури та впровадження механізмів швидкого енергозбереження», - сказав Президент та нагадав, що Україна вже на 30% менше споживає природного газу, який раніше надходив з Російської федерації, а на сьогоднішній день ми отримуємо його з Європи.
Водночас, Президент підкреслив, що нові можливості, ресурси – це також і додаткова відповідальність. «Кошти, які накопичуються місцевими керівниками на депозитах в комерційних банках, на мою думку, ознака неефективного керування містом. Бо громада чекає сьогодні шкіл, доріг, а не депозитів в банках. Якщо вони кому зайві, непотрібні, то так і скажіть. Ми знайдемо, куди їх прилаштувати, бо потреб у держави – дуже багато», - наголосив Петро Порошенко.
Президент зазначив, що зростання місцевих бюджетів відбувається в умовах війни, в умовах коли майже 6% ВВП витрачається на фінансування сектора безпеки і оборони, який дозволив за ці три роки створити Збройні Сили України.
«Дехто хоче накопичити ці гроші для того, щоб просто, цинічно скуповувати голоси. Вибори, друзі, ще дуже не скоро. Наголошую: не скоро. Виборчий сезон розпочнеться у 2019 році, згідно із законодавством», - сказав Глава держави. Він нагадав, що після обрання Президентом оголосив дострокові парламентські вибори восени 2014 року,  в 2015 році були проведені чергові місцеві вибори.
«Для чого це було зроблено? Друзі, потрібно зупинити популізм і дати країні чотири роки попрацювати без виборів. Провести справжні реформи. Тож, замість готуватися до одномоментних подачок та хабарів, краще мати потужну мотивацію вкладати кошти у розвиток громад», - зауважив він.
«Нові або добре полагоджені дороги, облаштоване сміттєзвалище та справний водогін, освітлення вулиць, відремонтовані школи, новенькі автобуси та тролейбуси, парк. І сьогодні люди дуже дякують, коли змінюється обличчя і столиці, і обласних центрів. Це дуже важливо і це створює абсолютно інший настрій в українців. На цих прикладах країна й бачить переваги децентралізації», - підкреслив Петро Порошенко.
В той же час Глава держави констатував, що розширення повноважень та зростання бюджетів, збільшує й корупційні ризики. Він звернувся з вимогою до правоохоронців особливо прискіпливо звертати увагу на всі етапи формування, затвердження і використання місцевих бюджетів.  «Дуже доброю традицією стало те, що левова частина коштів витрачається через систему ProZoro. «Відкати», залучення «своїх» виконавців, махінації з грішми, хабарництво – все це жорстко і в зародку має припинятися. Не для того ці кошти відірвані від армії та нацбезпеки, щоби на них хтось грів руки», - підкреслив Президент.
Петро Порошенко також додав, що ремонт доріг, утримання в належному стані житлового фонду, вивезення і утилізація сміття і багато іншого – це не є і ніколи не мають бути питаннями центральної влади. Бо коли ми даємо гроші, повноваження, права, вони обов'язково мають кореспондуватись з відповідальністю. В першу чергу, перед громадою. Це питання мера, питання міської ради,  місцевої влади.
Президент зауважив, що левова частина міських голів абсолютно добре з цим впоралась. «Це ваша відповідальність. Треба навчитися брати і нести цю відповідальність, а не кивати у бік центру. Він має свої повноваження і свою відповідальність», - зазначив Глава держави.
При цьому Президент підкреслив, органи державної влади завжди готові надати містам всебічну підтримку. Проте і міським радам та міським головам варто відсунути власні політичні амбіції та сприймати центр не як ворога, а як союзника та надійного партнера у справі забезпечення європейських стандартів життя у кожній українській громаді, додав він.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)