Глава Уряду про новий етап децентралізації: Середньострокове планування має стати пріоритетом

05 / Квітень, 2018
5 квітня у Вінниці проходить розширена урядова нарада «Децентралізації та регіональний розвиток» під головуванням Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.
У нараді беруть участь голови обласних рад, міст, об’єднаних територіальних громад, обласних державних адміністрацій, представники міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, проектів та програм міжнародної технічної допомоги, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, представництва міжнародних організацій в Україні, дипломати, експерти.
Асоціацію міст України на нараді представляють Голова Асоціації  Віталій Кличко, Виконавчий директор Олександр Слобожан та Директор Проекту ПУЛЬС Ігор Парасюк.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час відкриття заходу звернув увагу на необхідність переходу на середньострокове планування: «Середньострокове планування – як на рівні центрального бюджету, так і на місцевому рівні - має стати новим пріоритетом і основою нового етапу реформи децентралізації в Україні».
Глава Уряду нагадав, що реформа децентралізації стартувала у квітні 2014 року. І тоді було мало людей, які розуміли цілі реформи. Проте зміни розпочалися. І якби Донецьк, Луганськ та Крим мали сьогоднішні можливості децентралізації, то ситуація в країні була б іншою, впевнений Глава Уряду.
«Якби сьогодні окуповані Донецьк, Крим та Луганськ мали можливості, вони б розквітали, вони б мали ресурси для того, аби дати нову якість життя громадян, - сказав Володимир Гройсман. – Разом з тим сьогодні не треба хвалитися тим, що ми вже отримали. Сьогодні ми маємо підбити підсумки і накреслити завдання на новий період. І тут питання середньострокового планування має стати пріоритетом – і в бюджетній політиці, і в політиці регіонального розвитку».
Глава Уряду підкреслив, що доходи місцевих бюджетів зросли на понад 100 млрд грн, завдяки децентралізації. Окрім того, держава, в якості підтримки регіонів, направляє на місця за різними програмами понад 30 млрд грн. Але, оскільки ключовим завданням є розвиток економіки, то потрібно говорити про те, як примножити ці доходи. «З 100 млрд грн треба зробити 200 млрд грн і направити цей ресурс на створення нових робочих місць, підвищення стандартів життя громадян. І тут важливе значення мають і зарплата, і пенсія, в яку прийшли поліклініку і в яку школу чи садок пішли наші діти. Це наше завдання», - сказав Володимир Гройсман.
Він наголосив, що нові стандарти – це оновлення системи освіти, охорони здоров’я, інфраструктури, подолання інфраструктурного та цифрового розриву в Україні. «Настав час визначення конкретних пріоритетів та підвищення якості життя громадян, - додав Глава Уряду. – Дуже легко вийти і сказати, що та чи та реформа погані. Дуже важко взяти на себе відповідальність і проводити зміни».
Прем’єр-міністр підкреслив, що сьогодні на часі формування стратегії розвитку держави, і основні напрямки роботи Уряд задає. «Ми будемо інвестувати в освіту, медицину, в можливості молоді та дітей, - зазначив Володимир Гройсман. – Можна взяти ресурс, і витратити його на популістичні цілі. Але це не наш шлях. Нам треба продовжувати робити справу, оцінку якій дадуть українські громадяни».
Він наголосив, що раніше всі кошти й повноваження були в Києві. Громади отримували нуль. І кожен міністр визначав, яку субвенцію дати, який проект підтримати. Це і позбавило відповідальності, а заодно зумовило ситуацію, коли сьогодні громади просять «дай», а ухвалювати рішення не хочуть.
«Така система неприйнятна, - сказав Володимир Гройсман. - Є гроші, і є інструменти, як їх заробляти та примножувати. Це важлива зміна! Треба сьогодні активізуватись вам (регіонам). Треба змінювати підходи і мислення».
При цьому Прем'єр-міністр зауважив, що рух реформи має бути в одному напрямку - напрямку побудови сильних громад.
«Не може бути так, що ми будуємо сучасний автомобіль, а ви докручуєте до нього дерев'яні колеса. Ми маємо вибудовувати єдину конструкцію, - сказав Глава Уряду. - Коли ми говоримо про розвиток, ми говоримо про якість життя, а не споживання».
За матеріалами Урядового порталу

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)