09 / Січень, 2019

Триває перший тиждень епідсезону грип та ГРВІ 2018-2019 років.
Ситуація з захворюваністю на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції за результатами моніторингу тижня 01/2019 (01.01.2019–06.01.2019) наступна:
  • на грип та ГРВІ захворіли 164 453 людини, із них 57% діти віком до 17 років. Порівняно з минулим тижнем рівень захворюваності серед дорослих та дітей до 17 років знизився на 3,4% і 20,5% відповідно. Епідемічні пороги перевищено у двох областях: Житомирській та Київській. Загалом по Україні захворюваність на 17,6% нижче епідемічного порога (інформація Центру громадського здоров’я МОЗ України). З інформаційним бюлетнем можна ознайомитися тут. При цьому слід врахувати, що останні майже три тижні учні та студенти на канікулах, і тому дещо зменшено ризик поширення вірусу.
Начебто турбуватися немає чого. Але, якщо слідкувати за тенденцією попередніх років, то через декілька тижнів слід очікувати чергового зростання захворюваності на гострі респіраторні захворювання. Асоціація міст України стурбована ситуацією з відсутністю  необхідної кількості вакцин для профілактики грипу.
Грип – це гостра вірусна інфекція, що уражає в першу чергу верхні дихальні шляхи, у тому числі ніс та глотку, а також бронхи, рідше – легені (ВООЗ). Захворювання зустрічається по всьому світу та швидко поширюється в місцях великого скупчення людей. Щороку у Північній півкулі восени та взимку приблизно 5-15% населення хворіє на грип та гострі респіраторні інфекції. Всесвітня організація охорони здоров’я щорічно на наступний епідсезон оновлює прогноз щодо циркуляції вірусів та рекомендації стосовно складу вакцин для Північної та Південної півкулі. Так відповідно до прогнозу ВООЗ протягом епідсезону 2018-2019 року циркулюють наступні віруси:
  • вірус, подібний до A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний до A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2);
  • вірус, подібний до B/Colorado/06/2017.
Як найбільш ефективний спосіб попередження хвороби та її можливих ускладнень ВООЗ рекомендує вакцинацію медичних працівників та осіб груп схильних до розвитку серйозних ускладнень через грип. Відповідно МОЗ України пріоритетними групами визначило:
  • медпрацівників;
  • учителів;
  • дітей віком до п’яти років;
  • вагітних;
  • літніх люди віком від 60 років;
  • пацієнтів із хронічними захворюваннями;
  • усіх, хто працює в місцях скупчення людей.
Із початку епідемічного сезону проти грипу вакциновано лише 153 052 особи. Як повідомляє профільне Міністерство, вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. Але наразі складається інша ситуація, коли міста хочуть купити вакцину, але не можуть.
Міста порушують питання щодо зростання захворюваності на грип та ГРВІ та ініціюють проведення вакцинації груп ризику як економічно виправданого заходу попередження захворювання. Місцеві ради турбуються про своїх жителів і виділяють кошти для придбання вакцин для профілактики грипу, але заклади охорони здоров’я не можуть їх придбати. Асоціація міст України поділяє занепокоєність міст відсутністю на ринку необхідної кількості вакцин для профілактики грипу та можливості придбати їх за місцеві кошти і забезпечити проведення вакцинації груп ризику
АМУ звернулася з листом до Міністерства охорони здоров’я з проханням надати оновлену інформацію щодо кількості вакцин доступних до закупівлі для профілактики грипу у епідсезоні 2018-2019 року та повідомити АМУ, яким чином міста можуть здійснити закупівлю відповідних вакцин для захисту населення від грипу в умовах обмеженої їх кількості у Реєстрі оптово-відпускних цін на лікарські засоби. 
Асоціація міст України впевнена, що спільними зусиллями органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади під чітким керівництвом Міністерства охорони здоров’я як головного органу у сфері охорони здоров’я, зможуть забезпечити захист населення від грипу.
Довідково. Симптоми грипу:
  • висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів;
  • лихоманка;
  • головний біль;
  • ломота у м’язах і суглобах;
  • загальна слабкість;
  • утрата апетиту, можливо, нудота;
  • кашель, що може тривати більше двох тижнів;
  • нежить.
Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. За перших симптомів необхідно звернутися до лікаря.
Віруси грипу передаються від людини людині повітряно крапельним шляхом, коли хворий кашляє та чхає, або контактним шляхом через руки та предмети. Особи з симптомами респіраторної інфекції повинні триматися на відстані від інших і дотримуватися правил респіраторної гігієни для попередження зараження повітряно-крапельним шляхом: прикривати рот і ніс хустинкою під час кашлю або чхання та регулярно мити руки.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)