30 / Травень, 2019
До Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти надійшла відповідь Міністерства освіти і науки України від 16.05.2019 року № 1/10-1369, що містить позицію профільного міністерства щодо рішення Комітету до протоколу від 27.02.2019 року № 103 «Про стан і проблеми нормативно-правового врегулювання харчування дітей та учнів у закладах освіти».
Нагадуємо, що 27 лютого 2019 року відбулось розширене засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти. В обговоренні стану і проблем нормативно-правового врегулювання харчування дітей та учнів у закладах освіти взяла участь аналітик Асоціації міст України, яка наголосила, що АМУ переймається питанням якісного та доступного харчування дітей та учнів у закладах освіти, а також озвучила пропозиції органів місцевого самоврядування з цього питання, що увійшли до рішення Комітету.
На ці пропозиції, зокрема, і надало відповідь Міністерство освіти і науки України. Проаналізуємо основні позиції, викладені в листі, окремі з них прокоментуємо.
По-перше, АМУ вітає рішення Міністерства освіти і науки України про готовність долучитись до розроблення та затвердження державної цільової програми щодо здорового харчування дітей, що дозволить змінити матеріально-технічну базу закладів освіти (харчоблоків та їдалень) за рахунок таких заходів: створення харчоблоків у закладах освіти, що їх не мають; проведення капітальних і поточних ремонтів харчоблоків закладів освіти; проведення капітальних і поточних ремонтів шкільних їдалень; модернізація технологічного обладнання харчових блоків закладів загальної середньої та дошкільної освіти (заміна газового обладнання на електричне); заміна застарілого холодильного обладнання та закупівлі нового устаткування для їдалень закладів освіти.
По-друге, Міністерство освіти і науки України не вбачає необхідності вносити зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо організації харчування дітей 1-4 класів закладів загальної середньої освіти. У той же час АМУ наголошує, що в органів місцевого самоврядування викликає занепокоєння неузгодженість норм урядових актів. Так, згідно з нормами харчування (постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591) передбачено обід, а відповідно до порядку надання послуг (постанова Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 116) передбачено сніданки. Вважаємо, що МОН має сприяти узгодженню цих норм.
По-третє, з інформації, викладеної у листі, стало відомо, що Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти уже розроблений і підписаний в. о. Міністра охорони здоров'я України Уляною Супрун. Зараз відбувається узгодження окремих норм та погодження регламенту в цілому.
По-четверте, МОН не має намірів вносити зміни до Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 року № 1205. АМУ наполягала на необхідності визначення кількості кухонних працівників у залежності від кількості учнів. Адже у школах, де більше 200 учнів, вводиться однакова кількість кухонних працівників, однак чисельність дітей у таких закладах може становити, як 200, так і 1500 учнів.
Міністерство наголосило на праві керівників закладів освіти своїм наказом у разі виробничої необхідності вносити зміни до окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу, в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Або ж за рахунок спеціального фонду вводити додаткові посади.
Однак, відповідно до підготовленої Державною аудиторською службою України у 2019 році Аналітичної довідки про результати перевірок дотримання вимог статті 77 Бюджетного кодексу України органами місцевого самоврядування, які допустили протягом 2018 року виникнення простроченої кредиторської заборгованості із заробітної плати педагогічним працівникам та її незабезпеченість у необхідному обсязі, одним із фінансових порушень органів місцевої влади (С. 5 довідки) було визначено: «Введення додаткових посад, які не передбачені Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 року № 1205, та утримання цих посад коштом освітньої субвенції». Подібне рішення Державної аудиторської служби України надалі може стосуватись також і введення засновником додаткових посад працівників, які фінансуються за кошти місцевого бюджету. Тобто позиція Міністерства не узгоджується з діями Державної аудиторської служби України.
Отже, ігнорування МОН необхідності внесення актуальних для закладів освіти змін до Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти не тільки може призвести до фінансових санкцій від органів контролю, що можуть бути застосовані до засновників закладів освіти, а й до гальмування виконання прогресивних норм Закону України «Про освіту», зокрема створення необхідних умов для забезпечення якісним харчуванням дітей та учнів закладів освіти.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)