«Ми з вами в одному човні та маємо разом вирішувати проблеми людей», - Прем’єр-міністр О.Гончарук на зустрічі з Правлінням АМУ

23 / Жовтень, 2019
22 жовтня  у Будинку Уряду відбулася зустріч членів Правління АМУ на чолі з Головою АМУ Віталієм Кличком з Прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком.
Ініціатором обговорення з Главою Уряду найактуальніших питань у сфері діяльності та розвитку місцевого самоврядування виступило Правління АМУ за підсумками засідання, яке відбулося 16 вересня у Києві.
На заході Правління АМУ представляли 35 голів громад з усіх областей, а також Виконавчий директор АМУ О.Слобожан.
Від Уряду у зустрічі взяли участь: міністр енергетики та захисту довкілля О.Оржель, міністр розвитку громад та територій А.Бабак та її перший заступник Д.Живицький, заступники міністра фінансів Ю.Джигир та Г.Пліс, голова правління НАК «Нафтогаз України» А.Коболєв, представник Уряду у Верховній Раді України народний депутат І.Верещук, радник Прем'єр-міністра України Ю.Голик.
  
Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко у вступному слові подякував Прем’єр-міністру за продовження традиції діалогу Уряду та органів місцевого самоврядування і наголосив, що безпосередня комунікація між центральною владою та місцевим самоврядування допоможе вирішити актуальні завдання розвитку територіальних громад.
Голова АМУ окреслив проблеми, які турбують членів Асоціації. Зокрема, це - подальші кроки реалізації децентралізаційної реформи, проблемні питання бюджетного забезпечення територіальних громад у 2019-2020 роках, виклики опалювального сезону.
«В контексті реформи місцевого самоврядування більшість голів громад турбує механізм перегляду ОДА перспективних планів та варіанти переформатування вже створених ОТГ. Дуже багато запитань ми отримуємо щодо системи виборів на місцевому рівні. Ми очікуємо прийняття законів про службу в органах місцевого самоврядування, про муніципальну варту, про засади адміністративно-територіального устрою та інших», - сказав В.Кличко.
«Щодо бюджетного забезпечення територіальних громад у 2019 році. Найбільшою проблемою залишається блокування коштів субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій. В громадах підготовлена проектно-технічна документація, проведені тендерні процедури, виділено співфінансування з місцевих бюджетів, зареєстровані зобов’язання в органах казначейства, розпочаті роботи. Якщо кошти з Держбюджету не надійдуть у визначених обсягах, ми з Вами отримаємо безліч позовів від підрядних організацій по всій країні», - наголосив Голова АМУ.
Викликає серйозне занепокоєння проект Держбюджету на 2020 рік:
По-перше, незабезпеченість делегованих державою повноважень становить 71,5 млрд грн. Це рекордна цифра за останні п’ять років! Закладений величезний дефіцит коштів по освітній субвенції, оскільки не враховано урядове підвищення заробітної плати педагогічним працівникам та реальний контингент учнів. Аналогічний дефіцит по Програмі державних гарантій медичного обслуговування населення, включаючи гемодіаліз та інсулін. В свою чергу, додаткова дотація на потреби освіти та медицини на 2020 рік майже вдвічі менша ніж у 2018-2019 роках.
По-друге, прямі втрати місцевих бюджетів від скорочення джерел доходів та зменшення державної підтримки інфраструктурного розвитку складають 13,1 млрд грн. Мова йде про місцевий акциз з пального. Ми сподівались, що відповідні норми Бюджетного кодексу будуть продовжені. Хочу звернути Вашу увагу, що муніципалітети з Дорожнього фонду два роки поспіль майже не отримували грошей. Тому сподівання, що ОДА в 2020 році буде спрямовувати кошти на утримання вулиць і доріг в селах, селищах та містах є утопією. Крім того, не передбачається проведення індексації вартості землі, що збільшить дефіцит місцевих бюджетів. Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних громад вдвічі менша за їх потреби. З кожним роком об’єднаних громад стає більше, а державна підтримка зменшується. У складі Асоціації більше половини від створених громад і їх позиція щодо недостатності держпідтримки одностайна.
По-третє, додаткові втрати органів місцевого самоврядування внаслідок прийнятих рішень органів державної влади становитимуть 55,6 млрд грн. Підвищення заробітної плати педагогічним працівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти (урядові постанови №695, 755 та 822) абсолютно не відображено в Держбюджеті на наступний рік. Тобто муніципалітети змушують проводити скорочення в дитячих садочках, музичних та спортивних школах, ПТУ. Вкотре видатки на пільгові перевезення та послуги зв’язку незабезпечені. Парадоксальна ситуація: держава встановлює пільги, а кошти на їх забезпечення не передає.
«Не передбачено субвенції на різницю в тарифах та погашення штрафних санкцій за невчасне перерахування державою пільг та субсидій. Хочу наголосити, що нормальне проходження опалювального сезону це спільна відповідальність державної та муніципальної влади. Невиконання своїх зобов’язань однією зі сторін призведе до погіршення якості послуг для наших громадян», - підсумував Голова АМУ.
Далі міські голови - члени Правління АМУ детальніше розкрили проблемні питання життєдіяльності громад.
Чугуївський міський голова, Голова Комітету АМУ з питань впровадження реформи місцевого самоврядування Галина Мінаєва деталізувала проблеми щодо впровадження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Так, вона зазначила, що спостерігається зменшення частки місцевих бюджетів у зведеному бюджеті (з 50,8 % у 2014 році до 47,5 % у 2018), знижується самостійність місцевих бюджетів через зростання частки цільових трансфертів у їх структурі, не забезпечується належне фінансування переданих державою повноважень, яких стає все більше, обсяги освітньої та медичної субвенції не покривають мінімальну потребу. А зростання доходів місцевих бюджетів, яке відбувається завдяки реформі, нівелюється зростанням видатків на заробітні плати працівникам соціальної сфери, на оплату енергоносіїв.
Г.Мінаєва висловила пропозиції АМУ щодо наступних кроків у впровадженні реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади:
1. Внести зміни до Конституції України в частині:
  • адміністративно-територіального устрою держави, який забезпечить формування територіальної основи спроможного місцевого самоврядування та дворівневу систему адміністративно-територіального устрою: громада-область;
  • системи місцевого та регіонального самоврядування, закріплення за місцевим самоврядування основних повноважень;
  • визначення принципів фінансової автономії місцевого самоврядування;
  • оптимізації наглядових повноважень органів державної влади за делегованими повноваженнями органів місцевого самоврядування на основі статті 8 Європейської хартії місцевого самоврядування; відмови від запровадження додаткових контрольних інститутів у вигляді префектів тощо.
2. Прийняти закони:
  • про службу в органах місцевого самоврядування з врахуванням положень Європейської хартії місцевого самоврядування, створивши реальні умови для формування професійного, сталого, вмотивованого складу працівників органів місцевого самоврядування;
  • про засади адміністративно-територіального устрою з врахуванням принципу повсюдності місцевого самоврядування;
  • про муніципальну варту, створивши підконтрольний громаді механізм забезпечення законності та правопорядку на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
  • про місцеві вибори, впровадивши вибори депутатів рад усіх територіальних громад за мажоритарною системою виборів у одномандатних округах;
  • про забезпечення фінансової спроможності місцевого самоврядування, закріпивши стабільні джерела доходів за власними та делегованими повноваженнями органів місцевого самоврядування, встановивши фінансування делегованих повноважень на основі соціальних стандартів та нормативів, удосконаливши інструменти місцевих запозичень та системи адміністрування податків, що справляються до місцевих бюджетів;
3. Затвердити галузеві соціальні стандарти і бюджетні нормативи в описовому та вартісному вигляді  за кожним з делегованих повноважень.
4. Сформувати новий адміністративно-територіальний устрій з широким залученням до обговорення громадськості та експертів на всіх рівнях.
5. Провести місцеві вибори на новій територій основі та законодавчій базі.
 
Дніпровський міський голова, Голова Комітету АМУ з питань соціальної політики Борис Філатов зупинився на проблемах недофінансування делегованих повноважень.  Так, незабезпеченість обсягів освітньої субвенції у 2019 році складає 7 млрд грн, у проекті 2020 – 27,5 млрд грн. Незабезпеченість обсягів медичної субвенції, програми державних гарантій у 2019 році -14 млрд грн, у проекті 2020 році - 31,9 млрд грн.
Несправедливо розподіляється на обласному рівні додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я. Містам обласного значення виділено лише 5 % від загального обсягу дотації, а у семи областях такі міста дотацію взагалі не отримали. ОТГ виділено 14 % загального обсягу дотацій. Найбільша частка дотації 45% залишилася в розпорядженні обласних бюджетів, в той час як питома вага видатків на освіту і охорону здоров’я загального фонду обласних бюджетів в структурі загального обсягу асигнувань всіх місцевих бюджетів за відповідними галузями складає лише 11%. В той же час як 70 % такої інфраструктури перебуває у містах та ОТГ.
Крім цього розмір додаткової дотації щорічно зменшується (у 2018 році – 16,5 млрд грн, а на 2020 рік заплановано – 12,1 млрд грн), хоча мережа закладів освіти та охорони здоров’я у громадах залишилася майже без змін.
Також Борис Філатов озвучив пропозиції АМУ щодо збільшення фінансування делегованих повноважень у 2020 році: збільшити освітню субвенцію на 27,5 млрд грн, фінансування Програми державних гарантій медичного обслуговування населення на 31,9 млрд грн, розмір додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я на 12,1 млрд грн.
 
Івано-Франківський міський голова, Голова Івано-Франківського РВ АМУ Руслан Марцінків зупинився на проблемах скорочення дохідної частини місцевих бюджетів.
З 2020 року буде скасовано спрямування до місцевих бюджетів відсотка (13,44%) акцизного податку з пального. Потенційні втрати місцевих бюджетів від такого рішення складуть 8 млрд грн, а компенсатори через Дорожній фонд, запропоновані Урядом, є не співрозмірні. Адже протягом 2019 року на вулиці та дороги в населених пунктах було спрямовано близько 1,5 млрд грн, а максимальний обсяг таких коштів у 2020 році може становити лише 4 млрд грн. При цьому розподіл Дорожнього фонду залежний від рішень органів виконавчої влади.
Податковий кодекс України зупинив проведення індексації нормативної грошової оцінки землі. Щорічні потенційні втрати місцевих бюджетів через недоотримання плати за землю – 2,2 млрд грн. Окрім того, податковий кодекс встановлює ряд податкових пільг зі сплати за землю, наприклад для гірничодобувних підприємств, платників єдиного податку, які не компенсуються місцевим бюджетам.
З метою недопущення зменшення доходів місцевих бюджетів АМУ пропонує:
  • продовжити зарахування частини акцизного податку з пального до місцевих бюджетів або замінити її на частку відрахувань ПДФО до бюджетів міст та ОТГ (додатково плюс 5 відсотків);
  • внести зміни до Податкового кодексу України, якими забезпечити індексацію нормативної грошової оцінки землі та майна відповідно до індексу споживчих цін за відповідний рік;
  • скасувати пільги по платі за землю для платників єдиного податку, гірничодобувних підприємств для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин.
Славутський міський голова, Голова Хмельницького регіонального відділення АМУ Василь Сидор виступив з питання щодо перекладання на місцеві бюджети додаткових видатків та повноважень без належного компенсування.
Протягом 2019 року Уряд прийняв ряд постанов щодо підвищення заробітних плат педагогічним працівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти, а також тренерам-викладачам дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Додаткові видатки з місцевих бюджетів на ці потреби складуть у 2020 році - 14,6 млрд грн. Таке рішення було прийнято без аналізу спроможності місцевих бюджетів та в порушення статті 142 Конституції України, в якій сказано: «витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою».
Відповідно до рішення Уряду педагоги мають щорічно проходити підвищення кваліфікації, а з 2020 року змінами до Бюджетного кодексу України встановлюється обов’язок для органів місцевого самоврядування фінансувати такі делеговані повноваження за рахунок власних доходів. За підрахунками АМУ, це призведе до додаткових видатків з місцевих бюджетів в обсязі 1,4 млрд грн, а в окремих випадках до неспроможності бюджетів забезпечити підвищення кваліфікації.
З 2015 року на місцеві бюджети були перекладені повноваження забезпечення пільг на проїзд та послуги зв’язку. Ці пільги гарантуються державою, однак їх реалізація залежить від спроможності місцевих бюджетів. Так, для повного забезпечення гарантованих державою пільг громади мають виділяти близько 6 млрд грн. Але реально місцеві бюджети не спроможні профінансувати такі видатки і фактично фінансують не більше 30% від потреби).
АМУ пропонує у Держбюджеті на 2020 рік: передбачити компенсацію місцевим бюджетам коштів на реалізацію вищеназваних постанов Уряду. Також доцільно встановити оплату з державного бюджету гарантованих державою пільг та передбачити відповідну субвенцію місцевим бюджетам.
 
Чернігівський міський голова, Голова Комітету АМУ з питань енергетичної безпеки територіальних громад Владислав Атрошенко озвучив проблеми міст щодо підготовки до опалювального сезону. «Підготовка до опалювального сезону 2019/2020 в черговий раз демонструє хронічні проблеми підприємств тепло- та водопостачання, які не вирішуються десятиліттями. Основною перепоною для своєчасного початку опалювального сезону є постійна заборгованість підприємств теплопостачання за природний газ», - сказав він.
За інформацією Мінрегіону, на 1 вересня 2019 року загальна заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих підприємств за використаний природний газ склала 36,2 млрд грн, у тому числі заборгованість, яка виникла після 1 січня 2016 року і не підлягає реструктуризації зі списанням штрафних санкцій склала 17,5 млрд грн. При цьому, штрафні санкції та пеня складають 6,6 млрд грн.
У підприємств тепло- та водопостачання відсутні кошти на підготовку до опалювального сезону, враховуючи значну заборгованість держави з різниці в тарифах, збільшення основних складових тарифу без можливості коригування діючих тарифів (особливості набрання чинності нового Закону України «Про житлово-комунальні послуги»), відсутність у встановленому тарифі джерел для погашення нарахованих штрафних санкцій та пені. Тому підготовка підприємств до опалювального сезону здійснювалася за суттєвої підтримки місцевих бюджетів. На жаль, перекладення на органи місцевого самоврядування з державного бюджету додаткових фінансових обтяжень значно обмежило можливості надання такої допомоги.
А для сіл селищ та міст, де відсутнє централізоване постачання теплової енергії, проблемою залишається вимога обов’язкового облаштування засобами дистанційної передачі даних вузлів комерційного обліку природного газу.
Тому потребують негайного вирішення проблемні питання галузі теплопостачання, завдяки чому підприємства ТКЕ покращать свій фінансово-економічний стан та зможуть забезпечувати підготовку до опалювального сезону за свій рахунок.
З метою визначення джерел для погашення заборгованості комунальних підприємств за спожиті енергоносії АМУ пропонує:
  • передбачити в Державному бюджеті на 2020 рік субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці у тарифах у розмірі 19 млрд грн;
  • внести зміни до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», передбачивши можливість і підстави виникнення різниці в тарифах;
  • внести зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», передбачивши, що його дія поширюється на погашення заборгованості з різниці в тарифах, яка виникла станом на 01.01.2020 року.
На сьогодні НКРЕКП та органи місцевого самоврядування обмежені у коригуванні діючих тарифів на комунальні послуги до моменту визначення споживача моделі отримання послуг за новим законом. Пропонуємо у законодавчому уточнити окремих положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» і для цього зареєструвати законопроект за змістом аналогічний до законопроекту №10228, який був ухвалений профільним Комітетом.
Протягом останніх років, досить серйозною стала про проблема неефективного здійснення своїх повноважень НКРЕКП в частині встановлення тарифів на комунальні послуги. Так, вони встановлювалися значно нижчими від економічно обґрунтованих та з суттєвою затримкою. Одним з наслідків цього, стало суттєве збільшення заборгованості за спожиті енергоносії, відсутність оновлення інфраструктури, збереження неконкурентного рівня заробітних плат на підприємствах. АМУ пропонує розглянути можливість передачі на місцевий рівень повноважень з встановлення тарифів на комунальні послуги підприємствам тепло- та водопостачання.
Для вирішення проблеми погашення заборгованості за отримані житлово-комунальні послуги Асоціація пропонує внести зміни до Законів України «Про судовий збір» та «Про виконавче провадження», звільнивши надавачів послуг від необхідності сплати судового збору та авансового внеску у випадку стягнення коштів з боржників за спожиті житлово-комунальні послуги. Окрім того, необхідно посилити відповідальність споживачів житлово-комунальних послуг за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг шляхом збільшення розміру пені, запровадити інші санкції/обмеження до неплатників (заборона на виїзд за кордон, продаж майна тощо)
Також пропонується внести зміни до Закону України «Про передачу об’єктів державної та комунальної власності» з метою вирішення проблеми передачі ТЕЦ до комунальної власності територіальних громад. «Лише у разі вирішення перерахованих проблем запропонованими шляхами можна буде говорити про виведення галузі теплопостачання з глибокої кризи та забезпечення її повноцінного функціонування в ринкових умовах», - підсумував В.Атрошенко.
 
Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, звертаючись до голів громад, сказав: «Від ефективної співпраці Уряду та місцевих органів влади залежить якість життя українців. Для людини не має значення, з якої кишені буде профінансовано вирішення її проблем. Ми з вами в одному човні та маємо разом вирішувати проблеми людей». Він додав, що Уряд відкритий до співпраці, а наради з представниками територіальних громад будуть проводитися постійно. Голова Уряду не виключає створення спеціальної служби підтримки, куди можна буде звернутися не лише з конкретними питаннями, але й з пропозиціями.
Також Прем’єр-міністр наголосив: «Реформа децентралізації точно продовжуватиметься! І в її рамках громади отримають більше повноважень».
Олексій Гончарук також поінформував міських голів про стратегічні напрямки роботи Уряду. Зокрема, зараз йде робота над створенням функціональної інфраструктурної мережі по всій Україні.
За підсумками обговорення піднятих питань під час зустрічі Правління АМУ з Прем’єр-міністром України  спільна робоча група Асоціації міст України та Уряду протягом тижня напрацює детальні пропозиції щодо шляхів розв’язання проблем громад.
 
      
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)