На Донецькій регіональній платформі розглянули проблемні питання функціонування місцевого самоврядування на прифронтових територіях

02 / Липень, 2018
28 червня у Торецьку відбулося засідання Донецької регіональної платформи з вироблення політики у сфері місцевого самоврядування на тему: «Місцеве самоврядування на прифронтових територіях: проблемні питання функціонування і створення ОТГ. Вдосконалення законодавства». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У засіданні взяли участь міські, сільські і селищні голови, представники військово-цивільних адміністрацій і об’єднаних територіальних громад, народний депутат України Віталій Купрій, представники обласної влади, регіональні консультанти Донецького РВ АМУ.
Відкриваючи засідання, представник АМУ у Донецькій області Олександр Меланченко наголосив на важливості донесення до законодавців проблемних питань наповнення місцевих бюджетів і об’єднання територіальних громад на прифронтовій території Донеччини.
  
Заступник керівника військово-цивільної адміністрації (ВЦА) м.Торецьк Сергій Винник розповів, що після внесення змін до Податкового кодексу України щодо позбавлення підприємств на лінії розмежування від сплати податків, бюджет Торецька недоотримав 42 млн. грн. «За ці кошти ми могли відновити об’єкти інфраструктури, відремонтувати дороги. Для порівняння: зведений річний бюджет Торецька разом із селищами – близько 495 млн. грн., з них власних надходжень – 107 млн грн. Тобто ми втратили майже половину доходної частини бюджету. Лише у цьому році втрати складають близько 11 млн грн.», – зазначив Сергій Винник.
За словами представника Торецької ВЦА, специфіка населених пунктів на лінії розмежування не враховується і при формуванні цільових субвенцій. «Наприклад, освітня субвенція розраховується при наявності 25 учнів у класі. Якщо наповнюваність класів менша, ця різниця має відшкодовуватися з місцевих бюджетів. Але у прифронтових містах класи не наповнені через військові дії, а знайти кошти у майже «голих» бюджетах неможливо. Отже, ситуація загрожує закриттям шкіл і соціальними наслідками», – зауважив Сергій Винник. При розрахунках медичної субвенції не враховується кількість внутрішньо переміщених осіб, які нарівні з місцевими мешканцями отримують медичні послуги. «У Торецьку понад 10% населення – переселенці. Але через ігнорування цих людей при розрахунках, міський бюджет недоотримав ще 7,5 млн. грн.», – підкреслив заступник керівника Торецької ВЦА. Він додав, що з підвищенням соціальних стандартів життя, необхідно збільшувати заробітні плати працівникам бюджетної сфери. Однак прифронтові міста в умовах депресивної економіки не мають на це фінансових ресурсів.
 
Учасники платформи обговорили також проблеми створення ОТГ на лінії розмежування. Керівники міст і селищ відзначили, що децентралізація є найуспішнішою реформою в Україні. Але через недосконалість закону про військово-цивільні адміністрації та неврегульованість на законодавчому рівні питання створення ОТГ міські ВЦА наразі не мають навіть механізму для об’єднання територіальних громад. Зокрема, до створення військово-цивільної адміністрації Торецька міська рада ініціювала об’єднання і усі селищні ради надали на це згоду. «Але у ВЦА немає повноважень, щоб довести процес до логічного завершення. Вважаємо це законодавчою дискримінацією», – наголосив Сергій Винник.
Північний селищний голова Валентина Карамишева додала, що в умовах низького економічного потенціалу, зокрема, відсутності земель поза межами населених пунктів і несплати податків підприємствами, об’єднання виглядає проблематичним, адже громада апріорі буде неспроможною. «Наприклад, у нас земельний податок складає 70-80% бюджету, а ми його втратили повністю. Незрозуміло, на якій підставі не сплачує податки залізниця і чому підприємців звільнили від оподаткування. Ніхто не проаналізував, як нам жити при «нульових» бюджетах. Держава жодним чином не компенсує ці втрати. Ми навіть матеріальну допомогу людині надати не можемо», – зауважила вона.
Обговорили на засіданні платформи й питання компенсації з місцевих бюджетів проїзду пільгових категорій населення. «Якщо місцеві ради компенсують ці пільги, то й визначати їх перелік повинні на місцях», – вважають представники місцевого самоврядування.
Віталій Купрій запропонував підготувати відповідні звернення по озвучених питаннях. Також народний депутат пообіцяв внести проекти законів з метою вирішення бюджетних проблем населених пунктів на лінії розмежування та врегулювання механізму створення ОТГ на прифронтових територіях.
  
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)