05 / Серпень, 2019
5 серпня Виконавчий директор Асоціації міст Українив Олександр Слобожан взяв участь у пресконференції на тему: «Безперебійне водопостачання в Україні відміняється, або хто та навіщо доводить водоканали до банкрутства», що відбулася в ІА УКРІНФОРМ. Спікерами також виступили Ольга Бабій - віце-президент Асоціації Укрводоканалекологія; Олександр Шкінь - директор Асоціації Укрводоканалекологія;  - Арсеній Блащук - Президент Асоціації теплоенергетичних компаній України.
На пресконференції обговорювалося питання неможливості роботи водоканалів України в умовах, що склалися через прийняття нового законодавства в сфері енергетики, та загроза банкрутства підприємств водопровідно-каналізаційного господарства. Такий кризовий стан спричинений запуском 1 липня 2019 року оптового ринку електричної енергії. Процес супроводжується стрімким зростанням вартості електричної енергії на 20-25%. А у зв’язку із введенням 1 травня 2019 року в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги», заблокована можливість перегляду (коригування) тарифів на комунальні послуги (Законом передбачається можливість застосування нових тарифів на комунальні послуги лише після того, як споживачі протягом року визначаться з моделлю договірних відносин надання послуг).
  
Виконавчий директор АМУ О.Слобожан сказав, що така ситуація ускладнює й так критичний фінансово-економічний стан підприємств водопостачання та водовідведення. Вони не мають можливість компенсувати збитки від зростання вартості електрики через механізм приведення тарифів до економічно обґрунтованих і змушені в черговий раз звертатися до органів місцевого самоврядування з проханням надати фінансову підтримку для забезпечення діяльності підприємств.
Він наголосив, що органи місцевого самоврядування не в змозі надавати безповоротну допомогу комунальним підприємствам. Спроможність місцевих бюджетів не дозволяє покривати збитки цих підприємств, та це й не було передбачено. Окрім того, неможливо відволікти кошти від інших «захищених» видатків  - в освіті, охороні здоров’я, соціальному захисті, зокрема, виплати зарплат вчителям, медикам тощо.
При цьому, постачальники електроенергії не бажають брати участь у відкритих торгах, тому водоканали не можуть придбати її за зниженими цінами.
АМУ пропонувала законодавчо вдосконалити механізми коригування тарифів, але відповідні законопроекти не були проголосовані парламентом минулого скликання.
Також Виконавчий директор АМУ звернув увагу на проблеми комунальних підприємств, що виникли через скасування так званого «нічного тарифу», що застосовувався, наприклад,  для нічного освітлення вулиць та закачування води у водопостачальні системи для забезпечення тиску. АМУ на спеціальній нараді пропонувала механізм для НКРЕКП щодо наведення ладу з «нічним тарифом».
Асоціація міст України зверталася до Уряду з проханням втрутитися у ситуацію і є доручення Прем’єр-міністра про створення відповідної робочої групи, щоб розібратися, чи є можливість у рамках повноважень НКРЕКП та міністерств  вирішити це питання. Також АМУ просила доручити АМКУ розібратися у причинах зростання вартості електроенергії в результаті запуску в Україні як роздрібного, так і оптового ринків електроенергії.
АМУ вважає, що для врегулювання цих проблем потрібні зміни до законодавства і  сприятиме перереєстрації відповідних законопроектів у Верховній Раді.
Олександр Слобожан наголосив, що банкрутство комунальних підприємств в першу чергу вплине на якість послуг для споживачів – водопостачання, водовідведення, теплопостачання. Оскільки процес підготовки до опалювального сезону вже в активній фазі,  необхідно терміново вирішувати питання, щоб уникнути в подальшому виникнення  кризових  ситуацій та соціальної напруги у містах через неможливість забезпечення теплопостачання житлових будинків і соціальних об’єктів.
На даному етапі можна стабілізувати роботу комунальних підприємств без внесення змін до законодавства, але такі зміни вкрай потрібні, наголосив він.
Відповідаючи на запитання журналістів, Виконавчий директор АМУ О.Слобожан заначив, що нині вкрай негативно позначається на стані комунальних підприємств невирішена проблема повернення різниці тарифів за попередні роки. Цей борг складає  орієнтовно 19 млрд грн. Через це комунальні підприємства не можуть погасити заборгованість перед постачальниками енергоресурсів і постійно платять пені і штрафи. АМУ свого часу запропонувала варіант нульового списання – через цільову субвенцію.  АМУ вкотре наголошує: повернення цих коштів допоможе вирішити питання складного фінансового стану комунальних підприємств, що надають послуги у сфері водопостачання, водовідведення, теплопостачання.
 
 

 

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)