О.Слобожан: Реалізувати стратегію розвитку неможливо, якщо кожен рік змінюється бюджетне та податкове законодавство

03 / Грудень, 2020
21 листопада відбулася міжнародна подія SYNCHRO SPACE 2020, у якій взяли участь стартапи, представники міст та міжнародних організацій, експерти у сферах урбаністики, технологій та сталого розвитку.
На заході цього року були представлені міста України, а також: ОАЕ, США, Іспанії, Колумбії, Тайвані, Нігерії, Тайланду, Південної Африки, Мексики та Австрії.
Учасники панельної дискусії «Як українським містам конкурувати на глобальному рівні?» говорили про роль стратегії для міста, способи залучення інвестицій, забезпечення конкурентоспроможності міст відповідно до вимог стійкого розвитку та переваги смарт-рішень, інвестиції у розвиток е-демократії, управління на основі даних.
Спікерами виступили:
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України;
► Володимир Пірус, голова правління громадської організації Фонд Розвитку Міст;
► Ірина Озимок, координаторка програми місцевого економічного розвитку;
► Сергій Лобойко, голова Центру Розвитку Інновацій.
Виконавчий директор АМУ О.Слобожан сказав, що навіть ті міста, які мають або розробляють довгострокові стратегії розвитку, на жаль, по ним не живуть. Адже, не можна реалізовувати розроблену стратегію, якщо в країні кожен рік змінюється бюджетне і податкове законодавство.
У наступному році у місцевого самоврядування забирають 30 млрд грн. Уявіть, місто допомагало місцевому бізнесу відкривати заправки, розраховувало відповідні програми розвитку території. І тут чиновник у Міністерстві вирішує, що місцевий акциз з пального наступного року не потрібен. Цей акциз є так званим податком з продажів, який є з тютюну, алкоголю і пального, та йде на відповідні програми компенсаторно. В більшості міст стратегічно він був розрахований, і багато навіть невеличких міст хотіли здаватися конкурентоспроможними і показували інвесторам можливості для отримання прибутку. Зараз цю можливість просто забрали. Тому тут є відповідальність не тільки місцевої влади, а й центральної, - підкреслив О.Слобожан.
Виконавчий директор АМУ зауважив, що в Україні не діє інструмент державно-приватного партнерства, тому що держава не тільки не допомагає, а заважає, створюючи додаткові бюрократичні процедури, які ускладнюють спрямування державних коштів на розвиток міст.
Щоб показати рівність громад краще їх називати муніципалітетами, бо сформульовані ще за радянських часів такі поняття як міста обласного та районного значення – означають різний обсяг повноважень. В цьому році Асоціація міст України розробила законопроєкт №3614, який урівнює в правах бюджетного фінансування всі громади в Україні. До цього в них були різні обсяги бюджетних повноважень і обсяги доходів. І, зрозуміло, що на рівні малих міст про проєкти публічно-приватного партнерства не йшлося. Зараз замість 11 000 місцевих рад, стало 1439, було 490 районів, стало 138 районів. Як результат нової територіальної основи – менше муніципалітетів, новий районний поділ, перепрофілювання та передача майна в громади, що можна використовувати в якості пропозицій приватним інвесторам, як предмет для інвестування, - наголосив Олександр Слобожан
 
 
Відеозапис та огляд панелі за посиланням: https://hub-synchro.space/panelwithcities

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)