О.Слобожан: Сьогодні найважливішим завданням є закріплення незворотності реформи з децентралізації у Конституції

06 / Грудень, 2018
6 грудня у Києві відбулася Друга Всеукраїнська науково-практична конференція «Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості». Захід організовано Асоціацією міст України та Академією праці, соціальних відносин і туризму за підтримки Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
Відкрила захід проректор з наукової роботи Академії праці, соціальних відносин і туризму Тетяна Семигіна, яка повідомила, що конференція проходить щороку і щоразу збирає велику кількість науковців. Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан привітав учасників та підкреслив важливість заходу. Питання, які розглядалися на попередній конференції, сьогодні враховуються у роботі АМУ, зокрема при аналізуванні проектів урядових рішень. Модератором заходу виступив експерт Асоціації міст України, професор кафедри конституційного, адміністративного та господарського права Академії праці, соціальних відносин і туризму Віктор Кравченко.
Заступник керівника секретаріату парламентського Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Олег Данилюк розповів, що Асоціація міст України та Комітет мають тривалий досвід успішної співпраці, завдяки якій розроблено законодавчу базу діяльності асоціацій: «АМУ - головний аналітичний і дослідницький центр місцевого самоврядування, - відзначив О.Данилюк».
Заступник голови Федерації профспілок України Євген Драп'яний висвітлив питання впливу децентралізації на ринок праці та окреслив найпоширеніші проблеми у галузі працевлаштування.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан виступив з доповіддю про основні питання реформи місцевого самоврядування. Він зупинився на тому, чому і як слід завершити реформу, для чого вона була запроваджена та як реалізується зараз. Асоціація міст України розробила методику формування спроможних громад, на основі якої мали розроблятися Перспективні Плани. На практиці 75% утворених громад не відповідають нашій методиці, через це збільшується кількість дотаційних неспроможних громад та таких, що не взяли на себе повноваження у сфері освіти та медицини.
Окремо О.Слобожан наголосив на безперспективності подальшого добровільного об'єднання громад та необхідності завершення реформи адміністративним шляхом. Місцеві вибори 2020 року мають відбутися на новій територіальній основі. Так, і закордонний досвід укрупнення громад для забезпечення їх спроможності свідчить, що процес ніде не був повністю добровільним і завершувався через адміністративні рішення.
Сьогодні найважливішим завданням є закріплення незворотності реформи з децентралізації у Конституції України. Зараз робоча група напрацьовує проекти необхідних рішень, спрямованих на фінансову спроможність громад, передачу повноважень на місця, розподіл функцій між різними рівнями влади тощо.
 
Далі учасники конференції продовжили роботу у таких пленарних засіданнях:
  • Науково-методологічні та організаційно-правові основи муніципальної реформи
  • Проблеми розвитку статутного права та функціонування територіальних громад на сучасному етапі муніципальної реформи;
  • Роль інститутів громадянського суспільства у проведенні муніципальної реформи (національний та європейський виміри).
Під час конференції учасники напрацювали напрямки бачення подальшого втілення муніципальної реформи в Україні відповідно до європейських принципів і стандартів.
 
  
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)