Особливості реалізації енергоефективних заходів у громадах — тема практикуму в Херсонському РВ АМУ

24 / Квітень, 2018
24 квітня у Херсонському регіональному відділенні Асоціації міст України відбувся практикум із застосування законодавства на тему: «Правові та практичні аспекти реалізації енергоефективних заходів у громадах». Захід організовано в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує АМУ за підтримки USAID.
У практикумі взяли участь представники органів місцевого самоврядування Херсонської області, керівники профільних відділів та управлінь місцевих рад, проектні та енергоменеджери, спеціалісти із залучення інвестицій, інженери з праці та благоустрою.
Модератором заходу виступила експерт з енергоефективності, директор КП «Херсонська енергосервісна компанія» («ХЕСКО») Лариса Леонова, яка ознайомила учасників з нормативно-правовим забезпеченням організації управління енергетичними ресурсами на прикладі досвіду Херсона. Від загального – світових тенденцій та сучасного бачення просування процесу запровадження енергоощадних технологій в нашій державі — експерт перейшла до позитивних практик застосування енергоменеджменту в області. Окрім Херсона, активно зайнялися аналізом витрачання енергоресурсів місто Гола Пристань та Музиківська ОТГ. Їх приклад почали переймати Каховка, Олешки, Таврійськ. Решта – лише в процесі планування.
Л.Леонова ознайомила учасників із ключовими положеннями Плану сталого енергетичного розвитку Херсона та зауважила, що кожна територіальна громада має свої особливості і повинна зважено підійти до кожного параметру, який впливає на енергоефективність – від утеплення будівель житлового сектора для економії ресурсів теплопостачання до освітлення та опалення бюджетних установ, зовнішнього освітлення вулиць, затрат громадського електротранспорту. «Аналітика того, хто і скільки споживає, прискіпливий аудит затрат та врахування потенціалу (на чому можна розумно зекономити) — всі ці речі мають постійно оновлюватися для комплексного вирішення проблеми», – підкреслила спікер.
 
Виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська згадала про програму «Тепла оселя»: «Спонукати громадян активніше користуватися програмою «Тепла оселя» означає дбати про енергоефективність своєї територіальної громади, що особливо актуально на рівні ОСББ. Якщо торік обласний центр виділив під програму «теплих кредитів» півмільйона гривень, то згодом сума виросла до двох мільйонів. Люди відчули її ефективність на практиці». Аби привернути увагу самої громади, зацікавити її в заощадженні ресурсів, експерт навела приклади масових акцій із залученням громадськості. Приміром у Херсоні це Дні сталої енергії, котрі відбуваються в рамках масштабних заходів (із залученням знакових особистостей та в партнерстві з зацікавленими організаціями). Таким чином у місті до популяризації енергоефективності та заощадження енергоресурсів залучені зусилля широких верств населення. Допомога та залучення інвестицій, мотивація до заощадження на рівні громад, контроль за динамікою витрат повинні сприяти досягненню кінцевої мети. Також учасники розглянули, яким чином можна залучити для цього кошти міжнародної технічної допомоги. Йшлося про написання проектів, міжмуніципальне співробітництво.
Окремо учасники обговорили потенціал впровадження енергоефективних технологій в сфері освітлення населених пунктів. Своїми думками з цього приводу поділилися енергоменеджер КП «ХЕСКО» Віктор Петришин, головний інженер Ігор Семінішин та начальник планового відділу Сергій Кліменко. Вони загострили увагу учасників на тому, що відповідальність за якість освітлення та комфорт і безпеку жителів громад лежить виключно на органах місцевого самоврядування.
 
Насамкінець відбулася жвава дискусія з піднятих питань. Учасники практикуму отримали кваліфіковані відповіді експертів на свої питання та обмінялися досвідом з колегами.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)