25 / Вересень, 2017
18 вересня 2017 року у місті Одеса під час ХІІІ Українського муніципального форуму відбувся День діалогу з представниками органів державної влади. До участі у другій панельній дискусії «Ресурсне забезпечення територіальних громад у 2017-2018 роках» долучився в.о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олег Цвях, який подякував за можливість донести інформацію до органів місцевого самоврядування щодо роботи Держгеокадастру.
Під час дискусії обговорювалось актуальне питання передачі повноважень органам місцевого самоврядування щодо розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів, викладене у законопроекті №4355, що був прийнятий у першому читанні. Наразі цей нормативно-правовий акт, як повідомив в.о. Голови Держгеокадастру, готується до другого читання. На виконання доручення Уряду розроблено та зареєстровано за № 7118 новий законопроект  щодо надання повноважень із розпорядження землями ОТГ.
Олег Цвях зазначив, що «нарешті зупинено практику передачі земель сільськогосподарського призначення в довгострокову оренду на 49 років, а також визначено термін максимальної оренди 7 років (період сівозмін)». Окрім того, він повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 передача земель сільськогосподарського призначення за наказами Держгеокадастру здійснюватиметься за погодженням з органами місцевого самоврядування, а згідно з наказом Держгеокадастра рекомендовано встановлювати розмір орендної плати не нижче 12 %.
Як засвідчила дискусія, органи місцевого самоврядування стурбовані питанням наповнення інформацією Державного земельного кадастру про земельні ділянки, документи на які видано до 2004 року. Олег Цвях, відповідаючи на це, констатував, що, коли видавали документи, не було кадастрової зйомки. На його думку, зараз необхідно по-новому виготовити технічну документацію, а для цього потрібні кошти. Розраховано, що видатки на виготовлення такої документації становитимуть близько 4,5 млрд грн У разі виділення з Державного бюджету коштів, буде виготовлено відповідну документацію та внесено відомості в Кадастр.
Представники органів місцевого самоврядування висловити, зокрема, стурбованість  щодо наявності помилок у Кадастрі. Олег Цвях на це зауваження відповів, що внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України і кадастровим реєстраторам дозволено виправляти помилки.
Протягом діалогу також порушувалось питання забезпечення земельними ділянками учасників АТО. Олег Цвях звернувся до представників органів місцевого самоврядування поставитись із розумінням до учасників АТО і забезпечити їх земельними ділянками. Зауважив, що органами Держгеокадастру надано 130 тисяч дозволів на виготовлення документації із землеустрою, однак лише 65 тисяч учасників АТО реалізували право на отримання земельних ділянок.
Щодо проблеми визначення прибудинкових територій доповідач повідомив, що Держгеокадастр надав пропозиції Мінрегіону. Поряд із тим існує проблема віднесення майданчиків до тієї або іншої території будинків. На даний час це питання опрацьовується.
Щодо питань сплати земельного податку при зміні власника майна або зволікання з оформленням документів Олег Цвях зазначив, що на розгляді перебуває зареєстрований 19 жовтня 2015 року законопроект №3346, який вирішує зазначену проблему. Також наголосив, що існує судова практика стягнення плати за землю. В ході дискусії Олег Цвях надав відповіді на запитання представників органів місцевого самоврядування.
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)