08 / Травень, 2020
7 травня Парламент на позачерговому засіданні прийняв Закон України "Про внесення змін до статті 39 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" щодо додаткових гарантій прав медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, та членів їх сімей" (законопроєкт № 3376-1 від 05.05.2020 р.).Законом встановлено, що «Держава забезпечує страхові виплати в таких розмірах медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я:

у разі встановлення групи інвалідності протягом 1 (одного) календарного року, що настала внаслідок захворювання короновірусною хворобою (COVID-19), за умови, що таке захворювання пов'язане з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження - залежно від встановленої працівнику групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності, але не менше, ніж 300-кратному розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Страхова виплата призначається і виплачується працівникові протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату. Розмір та порядок здійснення страхових виплат, передбачених пунктом 1 частини третьої цієї статті, визначається Кабінетом Міністрів України.

у разі смерті працівника - у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. У разі настання обставин, передбачених пунктом 2 частини третьої цієї статті, страхова виплата призначається і виплачується разово та в рівних частинах членам сім’ї, батькам та утриманцям померлого працівника протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату. Члени сім’ї та батьки померлого працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.
У разі настання обставин, передбачених пунктом 2 частини третьої цієї статті, під час дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), медичний працівник, смерть якого настала внаслідок інфікування коронавірусною хворобою (COVID-19), прирівнюється за своїм статусом до військовослужбовця, який проходив військову службу, смерть якого настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби. Члени сім’ї такого працівника, його батьки та утриманці користуються усіма правами та гарантіями,  передбаченими законодавством України для членів сім’ї, батьків та утриманців військовослужбовців, які проходили військову службу та смерть яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби з урахуванням положень цього Закону.»
Відповідні зміни внесено до статті 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
Законом також встановлено, що «у разі залучення до боротьби з коронавірусною хворобою COVID - 19 державними і комунальними закладами охорони здоров’я студентів-медиків старших курсів (5 і 6 курс) та інтернів, допущених до роботи відповідно до вимог статті 24 Кодексу законів про працю на таких студентів-медиків та інтернів поширюється в повному обсязі дія частин другої - шостої цієї статті».
Дія цього Закону поширюється на всі випадки інфікування або смерті внаслідок інфікування коронавірусною хворобою (COVID-19) медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я, державних наукових установ, які виконували професійні обов'язки в умовах підвищеного ризику зараження коронавірусною хворобою (COVID-19), що мали місце з моменту встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".
Продовжує залишатися невтішною статистика щодо кількості медичних працівнкиів, які захворіли на коронавірусну хворобу COVID-19, Станом на 8 травня в Україні зафіксовано  14 195 випадків захворювання на COVID-19, з них 2 758 –  медпрацівників, а це 20% від усіх захворілих. Це кожен п’ятий з усіх, у кого підтверджено COVID-19. 
Асоціація міст України підтримує рішення Парламенту щодо забезпечення соціального захисту медичних працівників постраждалих від COVID-19. 
АМУ постійно наголошує, що медичні працівники потребують як фізичного, так і матеріального захисту при виконанні своїх обов'язків та привертає увагу органів державної влади до цього питання, і просить не залишати громади сам на сам з проблемами у сфері охорони здоров'я! Щоб не допустити зараження медичних працівників та подолати поширення коронавірусу необхідні матеріальні і технічні ресурси в достатніх обсягах. 
Вирішення усіх проблемних питань територіальних громад в умовах надзвичайної ситуації в країні та запровадження реформ в медицині, вимагають концентрації зусиль і потребують залучення значно більших ресурсів з державного бюджету.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)