Підсумки круглого столу «Як українські міста виходять з карантину?»

28 / Травень, 2020

 

26 травня Інститут Горшеніна провів онлайн-круглий стіл на тему: «Як українські міста виходять з карантину?» Учасники: Літвінова Яна, Старобільський міський голова, Пустовіт Григорій, Луцький міський голова, Фомічов Юрій, Славутицький міський голова, Мазур Сергій, Балтський міський голова, Тірон Володимир, Кам`янський міський голова.
 
 
"Статистика захворюваності на COVID-19 поки що не показує позитивної динаміки, тому ті пом'якшення карантинних заходів, які сьогодні відбуваються не є поступовим виходом із карантину, а пристосуванням до життя в його умовах", - Григорій Пустовіт
Він також розповів, що місто Луцьк, як і Волинська область, не попали під пом'якшення карантину, тому що показник захворюваності на COVID-19 на Волині ще знаходиться вище планки, встановленої урядом. Тому міський транспорт надалі працює в режимі “спецдовезення”: розвозки людей за місцем роботи, а не ходить за звичайним розкладом. Проте в місті відкрились продовольчі й непродовольчі ринки. Водночас Григорій Пустовіт не вважає це заходами пом’якшення карантину: “Я наголошую: це не вихід із карантину. Ми пристосовуємось жити по-новому в умовах карантину, в умовах, коли хвороба не відступає й не дозволяє нам повноцінно жити, так як ми жили пів року назад”.
Мер Луцьку наголосив, що багато обмежувальних заходів доводиться вживати попри їх непопулярність: “В цій ситуації вийти без негативу, без непопулярних рішень, без рішень, які багатьом треба роз’яснювати, неможливо”.
“Ми одні з перших в Україні припинили роботу громадського транспорту, ми одні з перших закрили ринки, ми досить активно діяли на початковому етапі епідемії”, – зазначив Григорій Пустовіт. Він наголосив, що Волинь – це прикордонна область, яка межує із Польщею, і дуже багато людей працює в Польщі, Чехії, Словаччині, Італії. Тому з початку карантинних заходів дуже багато людей перетнули кордон у Волинській області, і не всі вони дотримувалися самоізоляції й надавали правдиві дані про себе та місце свого перебування. “Але, разом із тим, ми справилися із ситуацією, і в нас було лише декілька спалахів. Чіткі й конкретні дії дозволили нам подолати цю проблему”, – сказав Григорій Пустовіт. Також мер Луцька, наголосив, що завдяки Асоціації міст України сьогодні є комунікація між державою й місцевим самоврядуванням, до мерів міст дослухаються при розробці законопроєктів та інших рішень, які стосуються громад. 
 
“Я погоджуюся, що це не вихід із карантину. Ми вчимось жити в інших реаліях. Раніше я жартував, але зараз і погода підтверджує: цей “дощ” надовго”, - Юрій Фомічов
“Славутич не має захворюваності на COVID-19. Була підозра лише в однієї людини. Й одразу можна було простежити за реакцією людей: була соціальна дистанція, маски на обличчях тощо. Ми вчимося жити по-іншому, і до цього треба звикати. Для нас, як для очільників міст особливо важливо є зберігати в робочому стані критичну інфраструктуру. А з громадою є постійний діалог. Деякі речі ми можемо собі дозволити щодо послаблення, більш нормального життя в наших містах", - зауважив мер Славутича. "Держава й місцеве самоврядування точно не вороги. Ми взаємозалежні. Бо ми всі разом – і є Україна. Чітке розподілення повноважень і забезпечення ресурсу – це те, що необхідно. Повноваження розподілили – тепер ресурсами забезпечте, і кожен виконуватиме свою функцію", – зазначив Юрій Фомічов.
 
“Чим швидше ми завершимо процес децентралізації, тим скоріше люди відчують безпосередньо краще життя”, -  Володимир Тірон
 
Проте на його думку, сьогодні скоріше відбувається процес централізації: “Колись віддали управління медицини, освіти на місця: шукайте гроші, доплачуйте… Але залишили за собою, сконцентрували в обласних адміністраціях, наприклад, кошти на дорожнє будівництво, на ремонти доріг, на регіональний розвиток. І розподіляють ці ресурси залежно від кольору очей того чи іншого керівника”, – зауважив Володимир Тірон.
“Моя позиція: треба ліквідувати всі ці надбудови. Вони не потрібні. Страшенний ресурс йде на утримання цих структур державної влади, які не приносять потрібний для людини кінцевий результат. Моя пропозиція: залишити за державою наглядові функції за дотриманням Конституції й законів України, і передати, як і передбачалося, 95% всіх послуг для населення й ресурсів для їх надання на місцевий базовий рівень, на громаду”, -  наголосив мер Кам‘янки.
Лише тоді, на його думку, можна буде говорити про ефективність місцевої влади: “Тоді ми всі будемо в рівних умовах. Тоді можна сказати, що цей мер поганий, бо не впорався з роботою. А сьогодні не так: бо той отримав сто мільйонів за красиві очі, а цей – отримав нуль…”
 
"2020 рік буде найважливішим у питаннях децентралізації", - Яна Літвінова
“Наразі держава не дає чіткого алгоритму передачі повноважень. Це ж не просто: прийняли законодавчий акт, пожали одне одному руки… Це певна кількість документів, бюрократичних процедур, затвердження штатних структур, виділення додаткових коштів для того, щоби повністю охопити весь функціонал, який буде передаватися від районних адміністрацій до органів місцевого самоврядування”, - наголошує Яна Літвінова.
 
 
Публікацію підготовлено за матеріалами інтернет-порталу LB.ua.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)