02 / Квітень, 2021
Асоціація міст України розглянула проєкт Порядку здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти, розробленого Державною службою якості освіти.
Аналітки АМУ зауважують, що передбачене Порядком «здійснення аналізу діяльності органів місцевого самоврядування» по суті є перевіркою для органів місцевого самоврядування.
Такий «аналіз діяльності» містить усі ознаки заходу державного нагляду (контролю), оскільки:
  • метою «аналізу» є виявлення порушень вимог законодавства у сфері освіти;
  • вказано його типи (плановий, позаплановий), - такі ж, як мають заходи державного нагляду (контролю);
  • передбачене надсилання повідомлення для органів місцевого самоврядування перед проведенням планового заходу;
  • проведення аналізу безпосередньо в органі управління освітою;
  • за результатами «аналізу» у разі  невиконання вимог законодавства передбачене звернення до суду органу, що проводив «аналіз».
Фактично здійснюється підміна понять і вводиться ще один, не передбачений в законодавстві про освіту, захід державного нагляду (контролю), що є прямим втручанням у повноваження органів місцевого самоврядування і суперечить частині другій ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Водночас у розробленому проєкті Порядку передбачені лише форми здійснення такого заходу, як  «тематичний і комплексний аналіз», при цьому зміст таких заходів (що саме буде аналізуватися і яким чином) - в документі не представлений.
АМУ нагадує, що управління закладами освіти, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді розвитку їх здібностей, сприяння діяльності закладів дошкільної та позашкільної освіти відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є власними (самоврядними) повноваженнями виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері освіти. А згідно зі ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» власні (самоврядні) повноваження не підлягають контролю з боку центральних органів виконавчої влади.
Асоціація міст України вважає, що вищезгаданий Порядок потребує доопрацювання з тим, щоб він не дублював контрольні заходи. Адже раніше Державна служба якості України проголошувала зміни ідеології ДСЯО через нові підходи в роботі – трансформацію системи «контролю та покарання» в систему «довіри та допомоги».
АМУ закликає ДСЯО надіслати на погодження новий проєкт Порядку здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти після врахування пропозицій за результатами громадського обговорення.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)