Практикум із застосування законодавства у сфері енергозбереження у Хмельницькому РВ АМУ

16 / Червень, 2017
16 червня у Хмельницькому РВ АМУ відбувся практикум із застосування законодавства на тему «Механізми реалізації енергоефективних заходів у громадах: правові і практичні перспективи».  Захід організовано у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Модератором заходу виступив Валерій Сорока, начальник відділу інфраструктури Департаменту економічного розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації, який з 2011 року активно займається розвитком питання енергозбереження, енергоощадності та енергоменеджменту на Хмельниччині.
На практикумі були присутні представники Чемеровецької, Летичівської, Дунаєвецької міської, Меджибізької об′єднаних територіальних громад та міста Красилова, а також регіональні консультанти «ПУЛЬСу» при Хмельницькому РВ АМУ.
  
Під час заходу активно обговорювалося питання налагодження енергоменеджменту у територіальних громадах та містах. Модератор заходу наголосив на важливості цього питання, оскільки лиш запровадження регулярного енергомоніторингу дасть можливість реально оцінити ефективність заходів з енергозбереження, на які зараз витрачають чималі кошти без винятку усі громади, та зрозуміти, де в першу чергу потрібно вирішувати проблеми, щоб запобігти надмірним витратам енергоносіїв.
Обговорювалися також питання надання теплих кредитів, особливості нового закону про енергозбереження, необхідність та процедура оформлення енергопаспортів будівель, зокрема, комунальної власності, а також можливі джерела фінансування для підвищення енергоощадності в ОТГ.
На прикладі міст Хмельницького та Кам′янця-Подільського були запропоновані варіанти переходу на альтернативні джерела теплової енергетики. Також обговорювалися проблеми залучення інвесторів у сферу альтернативної енергетики області. На прикладі Старосинявської ОТГ виявилося, що часто перепоною для втілення масштабних інвестиційних проектів з будівництва сонячних електростанцій можуть стати громадяни, які не вміють оцінювати стратегічні перспективи і бояться змінювати свій звичний життєвий ритм. Саме тому надзвичайно важливо не лише покращувати інвестиційний клімат, резервувати земельні ділянки та іти на поступки інвесторам, а ще й постійно працювати з мешканцями громади, підтягувати їхній рівень обізнаності у питаннях енергоощадності домашніх господарств.
Як результат практикуму, вдалося вивести алгоритм дій для ОТГ, щодо ефективного налагодження системи енергозбереження: 
  1. Розробити програму енергоефективності (фактично, викласти на папері усі ті кроки, які вже робляться в громаді – утеплення дитсадків, заміна вікон, модернізація тепломереж тощо – і прийняти це на сесії як документ; це дозволить розробляти проекти та залучати під них фінансування)
  2. Сформувати перелік будівель комунальної власності та інших, фінансування витрат на енергоносії яких проводиться з місцевого бюджету)
  3. Визначити у кожному такому закладі відповідального за енергозбереження
  4. Проводити подекадний, а згодом і щоденний моніторинг витрат енергоносіїв для визначення піків витрат та змін у споживанні носіїв, щоб в подальшому уникати таких піків.
У разі втілення такого алгоритму, громада може стати енергоефективною. У такому разі простіше буде залучити інвестора, який вкладатиме кошти в альтернативну енергетику на цій території. Від цього громада отримає:
  • Доходи від оренди землі;
  • Стабільну енергосистему (як показує практика громад Хмельниччини, там, де до загальної електромережі підключена сонячна електростанція, вирівнюється подача напруги, зменшується кількість перепадів, що в свою чергу, в кінцевому результаті зберігає електроприлади громадян);
  • Створення робочих місць (сонячна електростанція потужністю 5МВт потребує створення 10-12 робочих місць), що потягне за собою надходження податку на доходи фізичних осіб;
  • Договори соціального партнерства із інвесторами.
За відгуками учасників, практикум із застосування законодавства у сфері енергозбереження був дуже доречним та інформативним і надав чимало нових даних для прийняття рішень, що можуть бути застосовані уже в майбутньому опалювальному сезоні.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)