05 / Березень, 2019
Асоціація міст України розглянула проект Постанови Уряду «Про деякі питання здійснення державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря», розроблений Міністерством екології та природних ресурсів України.
АМУ висловила зауваження і пропозиції щодо передбачених проектом повноважень органів місцевого самоврядування у здійсненні моніторингу та його фінансового забезпечення.
Так, Проектом пропонується окремим органам місцевого самоврядування надати повноваження зі здійснення державного моніторингу у галузі охорони здоров’я та управління якістю атмосферного повітря у зоні (агломерації). Така пропозиція не узгоджується з Конституцією України, яка передбачає, що органи місцевого самоврядування приймають рішення в межах повноважень, визначених законом, а не Урядовою постановою. Тому АМУ пропонує уточнити повноваження органів місцевого самоврядування у відповідності до законів України.
У Постанові та Порядку здійснення державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря, що нею затверджується, визначено, що до суб’єктів моніторингу атмосферного повітря належать органи місцевого самоврядування. Здійснення моніторингу призведе до потреби виділення коштів, зокрема, з місцевих бюджетів. Крім того, Порядок передбачає фінансування цього моніторингу за рахунок місцевого бюджету. Водночас, передбачається, що реалізація Проекту потребуватиме додаткових витрат лише з Державного бюджету України. Крім того, відсутні фінансово-економічні розрахунки здійснення моніторингу. АМУ наголошує, що відповідно до Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. З метою недопущення додаткових витрат  з місцевих бюджетів без компенсування держави, Асоціація пропонує надати фінансово-економічні розрахунки для впровадження нового моніторингу атмосферного повітря.
 
Асоціація міст України погодила проект Постанови із зауваженнями. Відповідний лист надіслано до Мінприроди (завантажити).
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)