Рада європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) презентувала видання «Жінки в політиці. Місцеві та європейські тенденції»

07 / Листопад, 2019
Від мерів до членів Європарламенту: нове дослідження Ради європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) вивчає представництво жінок в органах влади у Європі та показує, що незважаючи на певні здобутки, політика залишається світом чоловіків.
Видання «Жінки в політиці: місцеві та європейські тенденції» пропонує аналіз представництва жінок у 41 європейській країні та на всіх рівнях влади - від місцевих рад аж до Європейського парламенту. У книжці також представлені дані й про Україну.
   щоб перейти до видання натисніть на картинку
Хоча жінки складають половину людства, але з числа осіб, що приймають політичні рішення – лише третина жінки, а серед мерів – 15%. У дослідженні проаналізовані дані за період 2008-2019 років у розрізі країн та надані рекомендації щодо подальших дій. Хоча жінок у владі побільшало, але вони ще недостатньо представлені в органах влади на усіх рівнях.
Але щодо представництва жінок у місцевих радах є певний прогрес. Їх частка зросла з 23,4% у 2008 р. до 29% у 2019 р. Зрозуміло, що цей показних значно відрізняється у різних країнах - від 10,7% у Туреччині до 47,2% в Ісландії. Окрім того, лише 8 з 41 столиці Європи очолюють жінки-мери. 
Середня частка жінок у національних парламентах зросла з 21,9% у 2009 р. до 28,5% у 2019 р. Частка в Європейському парламенті постійно зростала за останні роки з 15% у 1979 р. до 40% у 2019 р.
Дослідження  також показує, що квоти є вирішальними, але не є панацеєю. Так, загальний аналіз участі жінок у політиці свідчить про ефективність квот та інших активних заходів. У період з 2008 по 2019 рік у чотирнадцяти країнах, які запровадили обов'язкові квоти, спостерігалося зростання частки місцевих представниць жінок з 22,8% до 31,5%, тобто на 8,7%. А в країнах, де квоти не діють, за цей же період представництво зросло лише на 4%. Квоти також довели свою ефективність у просуванні гендерної рівності в межах європейських організацій. У СЕМР ми прийняли квоти в 2013 році, і ми можемо з гордістю сказати, що зараз маємо рівноправне представництво в наших основних керівних органах.

Допомогти органам місцевого самоврядування досягати рівності у громадах покликана Європейська хартія рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад. Цю Хартію у 2004 році розробила Рада європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR), членом якої АМУ є з 2002 року. Хартія, підтримана Європейською комісією, закликає місцеві та регіональні органи самоврядування взяти на себе зобов’язання використовувати існуючі повноваження і партнерства для досягнення більшої рівності своїх громадян. Дізнатися більше.
Асоціація міст України у 2018 році єдина в Україні отримала статус партнера Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) з питань впровадження Хартії та взяла на себе зобов’язання щодо координації діяльності з підготовки міст-членів АМУ до підписання Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад.
Станом на листопад 2019 року до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків в житті громад долучились вже 1776 органів місцевого самоврядування в 35 країнах світу. В Україні рішення про приєднання до Хартії прийняв 61 орган місцевого самоврядування.
 
 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)