05 / Травень, 2020
Асоціація міст України, захищаючи та турбуючись про інтереси органів місцевого самоврядування, здійснює моніторинг проведення реформ в охороні здоров’я та їх вплив на доступність і якість медичної допомоги в громадах. АМУ вважає, що порушені муніципалітетами проблеми повністю віддзеркалюють реальну ситуацію в охороні здоров’я країни. 
Асоціація міст України зібрала та надіслала до Офісу Президента, МОЗ України та НСЗУ проблемні питання, які виникли у громадах у зв’язку з укладанням договорів з НСЗУ зі змінами у фінансовій діяльності медичних закладів і потребують першочергового вирішення. АМУ застерігала про ризики, які виникнуть в охороні здоров’я.
Указом Президента України №55/2020 було створено тимчасову робочу групу з питань реформування системи охорони здоров'я», якій доручено проаналізувати до 1 березня 2020 року хід реформування системи охорони здоров'я, у тому числі щодо реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги, готовності закладів охорони здоров'я до реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для інших видів медичної допомоги; за результатами такого аналізу внести пропозиції щодо подальшого реформування сфери охорони здоров'я. На сьогодні такі висновки оприлюднені не булиі. Віримо, що нас було почуто.
Голова Асоціаціі міст України Віталій Кличко виступив на позачерговому засіданні Уряду, висловивши позицію муніципалітетів щодо виходу країни з карантину та впливу пандемії коронавірусної хвороби на місцеве самоврядуванняВін закликав надати медикам належне та обіцяне Кабінетом Міністрів України фінансування. Саме для цього було створено Стабілізаційний фонд у розмірі 64,7 млрд грн З місцевих бюджетів за 53 дні карантину було витрачено 2 млрд грн на протидію COVID-19; забезпечити відкрите інформування в режимі реального часу про використання коштів Стабілізаційного фонду, на формування якого вилучили кошти з кожного місцевого бюджету для створення системи медичного забезпечення людей не тільки сьогодні, але й на випадок повторної хвилі пандемії.
Президент України Володимир Зеленський у своєму черговому відеозверненні сказав: "Зазвичай ми звертаємося до лікарів по допомогу. Сьогодні про допомогу благають вони. Завдання держави – не згортати реформу, а виправити її помилки".
Водночас Президент України наголосив, що він не може допустити того, щоб через нові механізми фінансування медичної галузі 50 тисяч медиків втратили роботу, під загрозою опинились екстрена допомога, багатопрофільні лікарні, онкоцентри, госпіталі ветеранів, більшість дитячих лікарень, психіатрична та туберкульозна служби. Скільки повинен заробляти медичний працівник в Україні, щоб припинилася медична еміграція? Найближчий європейський сусід з високою часткою емігрантів з України це Польща. Наприклад, сімейний лікар в Польщі в середньому отримує заробітну плату майже вдесятеро більшу ніж в Україні, а медична сестра в Польщі отримує в сім разів більше ніж в Україні.
З огляду на це, Глава держави закликав міністра охорони здоров’я, голову профільного комітету Верховної Ради України та головного санітарного лікаря України невідкладно запропонувати шляхи вирішення цих питань. АМУ дякує Президентові за те, що наголосив Уряду на проблеми в охороні здоров'я.
МОЗ зазначає, що збирається покрити дефіцит фінансування усіх медичних закладів, щоб не допустити закриття лікарень та звільнення медичних працівників. Крім того, передбачається збільшення зарплати медиків, які надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу. Міністерство терміново готує зміни до деяких нормативно-правових актів, якими буде передбачено, що всі заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу, отримують фінансування з державного бюджету не менше ніж в 2019 році  За словами очільника відомства, головним закупівельником залишиться Національна служба здоров'я України. Водночас з 1 червня за Державною програмою медичних гарантій будуть повністю фінансуватися такі пакети:
•    первинна медична допомога;
•    екстрена медична допомога;
•    гострий інфаркт міокарда;
•    гострий мозковий інсульт в стаціонарних умовах;
•    4 пакети для лікування COVID-19;
“Для того, щоб підвищити зарплати 435 тисячам медиків, необхідно додатково виділити 11 млрд грн, і це буде зроблено з 1 липня 2020 року за рахунок державного бюджету України”, - заявив Міністр охорони здоров`я Максим Степанов.
За його словами, з 11 травня 2020 року передбачено проведення тотальної експертизи мережі закладів охорони здоров'я; розробка стандартів надання медичної допоомги; перегляд тарифів на медичні послуги в рамках Програми медичних гарантій.
АМУ постійно наголошує Уряду про проблеми в охороні здоров’я та передбачала, що залишаться медичні заклади, які не зможуть перейти на нову форму роботи через недостатні фінансові та кадрові ресурси, застарілу або відсутню матеріально-технічну базу. Вирішення цих питань потребують колосальних витрат, які є непосильними для місцевих бюджетів протягом короткого проміжку часу. Значна кількість населення буде позбавлена можливості отримати доступну та якісну медичну допомогу. Така ситуація вже спричинила соціальну напругу. 
Крім того, Національною службою здоров’я покривається обмежений обсяг пакетів медичних послуг, так званих пріоритетних. Собівартість тарифів на всі пакети значно занижена.  А тому відсутня перспектива для утримання лікарень, збільшення заробітної плати медичних працівників тощо. Захист медичних працівників повинен бути першочерговим заходом зупинення COVID-19 і він повинен бути як фізичний, так і матеріальний.
Перехід медичних закладів на роботу за договорами з НСЗУ з 1 квітня ускладнилася надзвичайною ситуацією, в якій опинилася країна. Тому виникла серйозна проблема від початку другого етапу реформи, а саме: зупинка планових хірургічних втручань, планових госпіталізацій хворих, зменшення амбулаторних відвідувань. Більшості проблемних питань можна було б уникнути, якби органи державної влади частіше дослухалися до органів місцевого самоврядування.
Також АМУ надіслала до органів державної влади для врахування та прийняття відповідних рішень матеріали всеукраїнського соціологічного дослідження, проведеного дослідницькою компанією «Active Group» спільно з Асоціацією міст України та Всеукраїнським лікарським товариством у квітні 2020 року.
Асоціація міст України впевнена, що надзвичайно важливою є злагоджена взаємодія органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а конструктивний діалог і прийняті рішення сприятимуть позитивному розвитку охорони здоров’я на рівні муніципалітетів.
АМУ закликає берегти кожну людину, створюючи умови для безпечного, якісного та заможного життя в своїй державі.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)