21 / Лютий, 2018

Сьогодні, 21 лютого 2018 року, на засіданні Кабінету Міністрів України під головуванням Премʼєр-міністра України Володимира Гройсмана прийнято постанову «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти». Відповідно до Плану заходів на 2017—2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» Державний стандарт початкової освіти буде впроваджуватись у початковій школі з 01 вересня 2018 року. Крім того, Держстандарт містить базові навчальні плани для початкової школи та пройшов апробацію у 100 пілотних школах. На прийняття цієї постанови очікували заклади загальної середньої освіти.

«Стандарт готувався протягом двох років, залучено досвід семи країн, здійснено міжнародну експертизу, закладено кращі українські традиції. При цьому Стандарт є цілком українським продуктом, що базується на кращому міжнародному та українському досвідах», ‒ під час презентації Стандарту повідомила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Наприкінці виступу Міністр акцентувала увагу органів місцевого самоврядування на необхідності враховувати рекомендації Міністерства освіти і науки України при закупівлі меблів та обладнання для шкіл, на які спрямовуються цільові субвенції з Державного бюджету України. Це, на її думку, має забезпечити створення сучасного освітнього простору.

Поряд із тим Лілія Гриневич зауважила, що не всі органи місцевого самоврядування виконують державну освітню політику у частині забезпечення підвищення заробітної плати вчителів. «Хочу повідомити керівникам органів місцевого самоврядування, що освітня субвенція розрахована за формулою. Створення особливих спеціалізованих шкіл є вашим рішенням, і відповідно це рішення має фінансуватись із місцевих бюджетів. Маніпулювати заробітною платою вчителів категорично не можна», ‒ додала Міністр. У виступі йшлось про рішення окремих органів місцевого самоврядування, які зняли доплати вчителям, а також відправили педагогів під час карантину у відпустку без збереження заробітної плати.

Премʼєр-міністр України Володимир Гройсман прокоментував доповідь Лілії Гриневич, зауваживши про необхідність підвищення відповідальності окремих керівників органів місцевого самоврядування. «Глибокий аудит місцевого бюджету має бути проведений там, де не розуміють необхідності підвищення заробітної плати вчителів і де відсутня чітка відповідальність місцевої влади», ‒ акцентував Володимир Гройсман.

Віце-премʼєр-міністр України Геннадій Зубко засвідчив підтримку реформи освіти органами місцевого самоврядування. «Так, створено 452 опорних школи, з яких 182 в обʼєднаних територіальних громадах. ОМС активно включились у процес реформування. Тому необхідно персоналізувати окремі випадки непідтримки державної політики на місцях. Зараз громади переходять на сервісні функції, тобто співпрацюють між собою, надаючи освітні послуги представникам не своїх громад», ‒ додав Віце-премʼєр-міністр України.

Також Уряд прийняв постанову «Про внесення змін до переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету». Нормативно-правовим актом до чинного переліку професій загальнодержавного значення додано такі професії, як зварник, машиніст дорожньо-будівельних робіт, монтажник систем утоплення будівель, слюсар з механоскладальних робіт, слюсар-інструментальник, слюсар-ремонтник.

Нагадуємо, що проект акта погоджено з АМУ. Асоціація міст України підтримує такі зміни, оскільки це дозволить збільшити державне фінансування на підготовку названих у загальному переліку професій у професійно-технічних навчальних закладах, чим збереже видатки місцевих бюджетів.

АМУ дякує Міністерству освіти і науки України за співпрацю та узгодження позицій у частині підготовки цього документа.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)