Віталій Кличко: Рішення Конституційного суду стане знаковим для долі місцевого самоврядування в Україні

12 / Грудень, 2019
Рішення Конституційного суду щодо офіційного тлумачення Основного Закону України у частині здійснення місцевого самоврядування та державної влади в столиці, без перебільшення, стане знаковим для долі місцевого самоврядування країни. Про це заявив мер Києва Віталій Кличко на пленарному засіданні Конституційного суду України, в якому він взяв участь.
15 жовтня Конституційний Суд України відкрив конституційне провадження за поданням 51 народного депутата України Верховної Ради восьмого скликання. З поданням народні депутати звернулися до Конституційного Суду 28 серпня 2019 року. У ньому, зокрема, йдеться, що, як визначено Конституцією України, у місті Києві первинно та повноцінно діє місцеве самоврядування в Україні із особливостями, що встановлює "Закон про столицю".
«Статтею 141 Конституції передбачено, що територіальна громада Києва на відкритих та прямих виборах обирає міського голову. І саме він головує на засіданнях Київради та очолює її виконавчий орган, терміном на 5 років, - зазначив Кличко, виступаючи на засіданні Конституційного суду. - Ще в 2003 році Конституційний Суд своїм рішенням дав роз’яснення, що обраний громадою Київський міський голова має бути призначений і головою Київської міської державної адміністрації. Тобто, призначення виключно Київського міського голови на посаду голови КМДА Президентом України не є суміщенням посад! - А є формою виконання міським головою своїх повноважень, передбачених Конституцією та законами України», - наголосив мер Києва.
Він підкреслив, що ситуація, яка склалася в столиці, коли киян намагаються позбавити права обирати владу міста, є неконституційною, недемократичною та суперечить самій суті самоврядування. 
«І справа не в прізвищах та посадах. Насправді, йдеться про згортання реформи децентралізації, про позбавлення столиці самоврядування. Конституція України передбачає, що особливості здійснення місцевого самоврядування врегульовані окремим законом – «Законом про столицю», - підкреслив Кличко. -  А ухвалений парламентом третього жовтня цього року у першому читанні законопроект № 2143-3 «Про місто Київ – столицю України» суперечить низці статей Конституції у частині засадничих підстав здійснення в столиці місцевого самоврядування», - зауважив мер Києва.
За його словами, "нововведення" цього закону суперечать Європейській хартії місцевого самоврядування. І на цьому наголошують європейські партнери України.
  
«Київ - столиця європейської України, де має панувати демократія і розвиватися місцеве самоврядування. - Як це гарантує Конституція України. Тому я звертаюся до високоповажного суду керуватися виключно Конституцією України, законами нашої держави і ухвалити виключно конституційне рішення. Бо воно, без перебільшення, стане знаковим для долі місцевого самоврядування нашої країни», - заявив Віталій Кличко.
До розгляду конституційного провадження в якості експерта залучено також Виконавчого директора Асоціації міст України, кандидата наук з державного управління Олександра Слобожана. АМУ надала свій науково-практичний коментар щодо суті конституційного подання на запит Конституційного суду. 
Зацікавився розглядом важливого для самоврядування в Україні питання і генеральний секретар Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер, який теж був присутній на засіданні.
Також на пленарне засіданні Конституційного суду прийшли народні депутати України Верховної Ради восьмого та дев‘ятого скликань.
   

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)