14 / Червень, 2019
14 червня 2019 року оприлюднено рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». З відповідним  поданням народні депутати звернулися до суду ще у 2016 році. Його автори вважали, що зазначений Закон порушує конституційні принципи поділу державної влади, законності, прав та свобод людини і громадянина, основи економічної та податкової політики, а також правосуддя.
 
Цим рішенням Конституційного Суду України:
  • визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) абзац п’ятий частини третьої статті 8 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року № 1540–VIII;
  • визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) частину першу статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частину першу, абзаци перший, другий частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев’ятий, сороковий частини третьої, частину шосту статті 8 вищезгаданого Закону.
  • встановлено, що неконституційні норми Закону втрачають чинність з 31 грудня 2019 року.
Таким чином, рішенням Конституційного суду України визнано неконституційними окремі положення Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» які стосуються статусу НКРЕКП, його місця в системі органів державної влади, відбору, призначення та звільнення членів НКРЕКП.
Це рішення в жодній мірі не стосується повноважень НКРЕКП щодо встановлення тарифів на комунальні послуги для їх ліцензіатів. Таким чином, актуальною залишається необхідність прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких Законів України щодо регулювання діяльності підприємств у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення» (№9424 від 19.12.2018), який підтримує Асоціація міст України. Цей проект Закону передбачає передачу права встановлення тарифів на послуги тепло- та водопостачання повністю на рівень органів місцевого самоврядування. 
 
 
За інформацією відділу комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)