25 / Травень, 2017
    З метою вирішення проблеми підняття тарифів на електроенергію для зовнішнього освітлення  та міського електротранспорту, сьогодні у Мінрегоні проведено узгоджувальну спільну нараду під головуванням заступника Міністра Кругляка Е.Б. Участь у нараді прийняли представники Мінрегіону, Міненерговугілля, Мінінфраструктури, НКРЕКП, НАК «Укрсвітлолізинг», Баранівський міський голова Душко А.О. та Білопільський міський голова Зарко Ю.В. аналітик АМУ Гарник О.В. та представники інших асоціацій органів місцевого самоврядування.
 
    Під час жвавої, а подекуди й гострої дискусії, у якій прийняли участь всі без виключення учасники наради, були розглянуті можливості виходу з кризової ситуації, яка виникла внаслідок стрімкого росту тарифів на електроенергію для забезпечення зовнішнього освітлення населених пунктів. Зокрема,  представником АМУ було проаналізовано отриману від міст – обласних центрів  інформацію щодо прогнозованих об’ємів споживання електроенергії для забезпечення освітлення у 2017 році порівняно з 2016 роком, зростання загальних витрат на забезпечення освітлення, загальну потребу в заміні застарілих світлоточок, та заплановану для заміни у 2017 році  кількість світлоточок.
     Представником Мінінфраструктури  було проаналізовано рухомий склад тролейбусних та трамвайних парків, який сьогодні на 65 % та 90 %  відповідно підлягає заміні. Орієнтовна вартість повної заміни застарілого складу складає 4 млрд. $. Окрім того, представник Мінінфраструктури акцентував увагу на проблемі невідшкодування державою пільгового перевезення окремих категорій громадян, що додає суттєве навантаження до прогнозованих 1,2 млрд. грн додаткових витрат місцевих бюджетів на електроенергію для міського електротранспорту.
     У своєму виступі Баранівський міський голова Душко А.О. звернув увагу на те, що завдяки фінансовій децентралізації суттєво збільшилися надходження до бюджетів обласних центрів та міст обласного значення, менші міста не отримали такого зростання надходжень. Тому вони змушені направляти додаткові кошти фінансової децентралізації на розвиток економіки в першу чергу, яка в майбутньому забезпечить збільшення надходжень в таких містах. Внаслідок цього, для них питання підняття тарифів на вуличне освітлення є набагато проблемним. Як варіант вирішення проблеми фінансування заходів з енергоефективності вуличного освітлення зокрема, та галузі ЖКГ в цілому, він запропонував звільнити підприємства житлово-комунального господарства від сплати ПДВ, а акумульовані від звільнення кошти витрачати  на модернізацію галузі.
     Білопільський міський голова Зарко Ю.В. акцентував на увагу на специфіці проблем зі зовнішнім освітленням у невеликих містах, зазначив можливі шляхи їх подолання. Також звернув увагу на те, що на місцях руки не опускають і докладають зусиль для вирішення проблеми, та на жаль не вистачає фінансової підтримки держави.
     За інформацією першого заступника  виконавчого директора Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Фурсенка І.М., для сіл та селищ проблема зовнішнього освітлення є також  досить болючою, адже не зважаючи на те, що сіла та селища освітлені лище частково, витрати місцевих бюджетів на це складають до 35 відсотків.
     Інші учасники наради також продемонстрували розуміння існуючих проблем та готовність до певних компромісів заради їх вирішення.
    Заступник Міністра Кругляк Е.Б. та начальник управління благоустрою територій та комунального обслуговування Барінов М.О. у своїх виступах продемонстрували повне розуміння проблем, викликаних підняттям тарифів на електроенергію. Звернули увагу також на інші проблемні питання діяльності органів місцевого самоврядування в галузі ЖКГ, зокрема на несвоєчасне перерахування державою субвенцій на відшкодування підприємствам наданих субсидій. Як вихід з ситуації підтримали запропоновану учасниками наради пропозицію реалізації енергоефективних заходів у розрізі зовнішнього освітлення  та міського електротранспорту за рахунок зниження на певний строк тарифів на електроенергію. При цьому різниця коштів від зниження тарифу повинна акумулюватися та використовуватися виключно на впровадження таких заходів. Тому, головуючий заступник Міністра Кругляк Е.Б. дав окремі доручення учасникам наради щодо підготовки аналітичних матеріалів та пропозицій до проекту постанови Кабінету Міністрів України, якою буде передбачена можливість реалізації такого механізму. За результатами наради також досягнута домовленість щодо попереднього узгодження учасниками наради такого проекту урядової постанови.
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)