03 / Жовтень, 2017
Сьогодні відбулося засідання Урядового комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності. Позицію Асоціації міст України представляли директор Аналітичного центру АМУ В.Пархоменко та перший заступник Голови КМДА Г.Пліс.
У порядку денному засідання було передбачено питання «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка у 2009 – 2014 роках».
Проектом Урядової постанови передбачено погашення цієї заборгованості за рахунок коштів місцевих бюджетів (проект Постанови, Пояснювальна записка, Висновок Міністерства юстиції, Експертний висновок).
АМУ вважає такий підхід неправомірним, оскільки питання повинно вирішуватися виключно Законом України (п.21 Бюджетного кодексу України), а не нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України. Окрім того, прийняття нормативно-правового акту щодо погашення зазначеної заборгованості за рахунок місцевих бюджетів, призведе до розбалансування місцевих бюджетів.
Завдяки активній позиції АМУ щодо захисту інтересів та законних прав місцевого самоврядування вищеназваний проект постанови було знято з розгляду на Урядовому комітеті (витяг з Протоколу).

Довідка. Станом на 01.09.2017 року за місцевими бюджетами обліковується непогашена заборгованість по середньострокових позиках перед державним бюджетом в обсязі 9 млрд грн. Позики надавались через невиконання розрахункових обсягів закріплених доходів місцевих бюджетів, визначених Міністерством фінансів України у 2009-2014 роках. Такі кошти надавалися виключно на виконання делегованих державою повноважень. Фактично місцеві бюджети накопичували борги внаслідок завищення Мінфіном розрахункових обсягів закріплених доходів і тривалого невиконання показників таких доходів. На сьогодні необхідно врегулювати питання щодо списання заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом України за середньостроковими позиками, отриманими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку в минулих роках.


Нагадаємо, АМУ пропонувала Уряду списати заборгованість за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка у 2009 – 2014 рока та неодноразово виступала проти її списання за рахунок місцевих бюджетів.

Зокрема, це питання розглядалося на засіданні Секції фінансистів, яка працювала в Одесі 31 серпня-1 вересня цього року.
Правління АМУ на засіданні 18 вересня в Одесі схвалило пропозиції щодо механізмів  вирішення питання списання заборгованості місцевих бюджетів середньостроковими позиками:
  • Внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшивши дохідну частину та передбачивши субвенцію місцевим бюджетам з державного бюджету на погашення заборгованості за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку у 2009-2014 роках.
  • У проекті Закону України «Про Державний бюджет України  на 2018 рік» в текстовій частині передбачити наступну норму:
«Провести повне списання заборгованості за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку у 2009-2014 роках за рахунок вільного залишку державного бюджету станом на 01.01.2018».
  • Внести зміни до Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнивши Розділ новим пунктом такого змісту:
«45. Установити, що списання заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку у 2009-2014 роках здійснюється щорічно в обсязі 1/15 загального обсягу заборгованості до повного списання такої заборгованості».
Також за рішенням Правління АМУ створено робочу групу з відстоювання інтересів місцевого самоврядування щодо погашення заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками перед державним бюджетом на чолі з Дніпровським міським головою Б.Філатовим (рішення правління АМУ від 18 вересня 2017 року).
Позицію АМУ щодо недопустимості погашення заборгованості за середньостроковими позиками за рахунок місцевих бюджетів на засіданні Урядового комітету підтримали народні депутати О.Продан, Д.Білоцерковець, М.Курячий.
Асоціація міст України дякує народним депутатам за підтримку у відстоюванні інтересів територіальних громад!

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)