АМУ виступає за збереження досягнень реформи місцевого самоврядування і закликає не допустити її згортання

30 / Листопад, 2021
23 листопада 2021 року було опубліковане відкрите звернення голів районних рад України до Президента України щодо проблемних питань діяльності районних рад.
Асоціація міст України не може стояти осторонь заяв, які зачіпають засади місцевого самоврядування, а також стосуються членів АМУ: сільських, селищних, міських рад, і публікує власну позицію з цього питання.
Асоціація міст України протягом 29 років діяльності постійно відстоює європейські принципи розвитку місцевого самоврядування. АМУ підтримала Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 р. №333-р. Ця Концепція передбачала три рівня місцевого самоврядування – базовий, районний, обласний.
Для районного рівня  головним повноваженням було визначено забезпечення надання медичних послуг вторинного рівня. Проте реформа системи охорони здоров’я скоригувала цей розподіл, передавши такі повноваження на базовий рівень.
Станом на сьогодні АМУ наголошує на таких здобутках реформи місцевого самоврядування:
  • укрупнено територіальні громади;
  • більшість повноважень, відповідного майнового та фінансового ресурсу з районного рівня була передана на базовий рівень органам місцевого самоврядування укрупнених територіальних громад, як це і було передбачено Концепцією реформи;
  • всі бюджети місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських територіальних громад) були переведені на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.
Звертаємо увагу, що у процесі укрупнення районів до їх складу було включено міста обласного значення, і це значно ускладнює формування нової компетенції районних рад, яка б не позбавляла такі міста їх традиційної компетенції і не розбалансовувала управління відповідними сферами.
Під час  бюджетних консультацій Асоціація міст України за підтримки парламентського Комітету з місцевого самоврядування та Мінрегіону відстояла закріплення в проєкті Держбюджету-2022 154 млн грн на утримання районних рад.
Асоціація міст України наголошує, що фінансове забезпечення районного рівня влади відповідає визначеному законодавством обсягу повноважень, згідно з принципом субсидіарності, закріпленому Європейською хартією місцевого самоврядування. 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)