Децентралізація влади – це незворотній процес, прес-конференція в Івано-Франківському РВ АМУ

15 / Лютий, 2017
Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України провело прес-конференцію, в якій взяли участь народний депутат України Юрій Соловей (фракція Партії «Блок Петра Порошенка»), заступник голови облдержадміністрації Валерій Крецул, виконавчий директор РВ АМУ Юрій Стефанчук, директор відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк та депутат обласної ради, директор Інституту гуманітарної підготовки і державного управління Дмитро Дзвінчук. 
Юрій Соловей підкреслив, що реформа децентралізації влади, яку успішно провели наші найближчі країни-сусіди, дозволила їм розвиватися набагато динамічніше, ніж це відбувається у нашій країні. Представники місцевого самоврядування краще знаються на проблематиці того чи іншого регіону, а громади повинні володіти ресурсами і самостійно визначати пріоритети щодо їх спрямування, переконаний нардеп. І нині, за його словами, децентралізація влади в Україні – це незворотній процес. А 2017 рік стане переламним для децентралізаційної реформи. Об’єднані територіальні громади отримають відповідні повноваження і ресурси, зможуть скористатися фінансовою допомогою, яку надають держава і міжнародні донорські організації. Адже ті, хто «сяде в останній вагон», на жаль, не матимуть таких переваг. Юрій Соловей також акцентував увагу на важливості децентралізаційних законів, схвалених минулого тижня, які спрощують впровадження реформи. 
«В умовах децентралізації органи місцевого самоврядування на сьогодні отримали ключові сфери управління, делеговано на місця значний фінансовий ресурс. За 2016 рік всі без винятку ОТГ продемонстрували добре управління людськими, фінансовими та економічними ресурсами громад. Бюджетна децентралізація стала першим кроком до утворення спроможних громад», – наголосив Юрій Стефанчук. Наприклад, ОТГ Прикарпаття демонструють динамічніший розвиток, порівняно з населеними пунктами, які ще вагаються з об’єднанням. Об’єднані громади збільшили свої бюджети у 4-8 разів, а власні надходження – удвічі. Вони успішно залучають кошти інфраструктурної субвенції, міжнародних організацій, акумулюючи завдяки цьому власні надходження в бюджеті. Юрій Стефанчук підкреслив, що довгоочікувані децентралізаційні закони, які минулого тижня було прийнято у парламенті, частково розблокували та усунули правові перешкоди для проведення реформи. Він також звернув увагу, що пріоритетом роботи Асоціації міст України, яка упродовж 25 років системно працює задля розвитку місцевого самоврядування, є співпраця із законодавцями і підготовка законопроектів, які б сприяли доброму врядуванню в країні. Експерти АМУ також долучилися і до написання більшості децентралізаційних законів. Виконавчий директор РВ АМУ назвав дуже важливим прийнятий закон про службу в органах місцевого самоврядування, покликаний забезпечити рівний доступ до служби, підвищити її престижність, а також мотивацію місцевих службовців до власного розвитку. З огляду на те, що під час роботи ОТГ виникали проблемні питання стосовно кола повноважень, відповідальності старости, його підзвітності та підконтрольності, велике значення має прийнятий закон, переконаний експерт. Разом з тим, Юрій Стефанчук висловив занепокоєння через те, що  досі парламент не спромігся прийняти законопроект про об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів. Адже він важливий для місцевого самоврядування, оскільки регулює приєднання сіл до міст обласного значення або зміну меж районів.
Руслан Панасюк висловив прогноз, що до завершення 2017 року на Прикарпатті буде утворено, крім чинних 12-ти, ще 12 об’єднаних територіальних громад.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)