Для підвищення спроможності громад необхідно впроваджувати якісне бюджетне планування та нові фінансові інструменти, - О.Слобожан 


05 / Грудень, 2018
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан виступив спікером на пленарній сесії «Фінанси і ресурси: можливості та дії в реалізації секторальних повноважень» на Форумі місцевого самоврядування, який 5 грудня відбувається у Києві.
В обговоренні теми взяли участь: Юрій Джигир, заступник Міністра фінансів України, Сергій Мельник, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Микола Княжицький, народний депутат України, Павло Хобзей, заступник Міністра освіти і науки, Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров’я, Юрій Рибачук, заступник Міністра культури України, Лев Парцхаладзе, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
Під час дискусії, щодо  викликів  та переваг, які отримали місцеві бюджети завдяки децентралізації, О.Слобожан наголосив, що для покращення фінансових можливостей громад необхідно впроваджувати якісне бюджетне планування та нові інструменти управління коштами. Щодо розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на банківських депозитах, про що багато говориться з докором на адресу міських голів, Виконавчий директор АМУ повідомив, що лише 20 міст мають депозити. Це відбувається не тому, що вони не вміють господарювати, а тому що діє не якісна система бюджетного планування. Але, розміщуючи кошти на депозитах, органи місцевого самоврядування отримують додаткові кошти на розвиток громади і при цьому підтримують ліквідність банків. Наприклад, поки йде узгодження проекту та будівництво дитячого садка, виділені для цього кошти розміщуювалися на депозитному рахунку і при введенні об’єкту  у громади з’явилася можливість облаштувати ще кілька дитячих майданчиків.
 
  
Далі О.Слобожан навів приклад непрозорого механізму розподілу коштів на ремонт доріг. Адже лише 12 областей виконали вимоги щодо передачі відповідних коштів на місцеві бюджети. Також він звернув увагу на необхідність при обчисленні обсягу освітньої субвенції враховувати реальний контингент учнів, а не станом на два роки тому.  Щодо субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ, яка у Держбюджеті 2019 року передбачена 2, 2 млрд грн, АМУ наполягала, щоб ця субвенція була 4,5 млрд грн. Якщо у 2015 році громади у перерахунку на одного жителя отримували 1 тис. грн, то у 2019 році це буде лише 400 грн.
Насамкінець виступу О.Слобожан висловився за необхідність впровадження більш прозорого механізму розподілу коштів ДФРР, усунення об’єктивного впливу та врахування при відборі проектів вимоги «розширення відтворення», а не простого будівництва або ремонту об’єктів.   

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)