Івано-Франківська регіональна платформа була присвячена питанням змін до Конституції щодо децентралізації

10 / Січень, 2020
9 січня в Івано-Франківському Регіональному відділенні Асоціації міст України відбулося засідання регіональної платформи «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою». Захід проведено в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У заході взяли участь народні депутати України Зіновій Андрійович, Едуард Прощук, Ігор Фріс та Олександр Матусевич від Івано-Франківської області, міський голова Івано-Франківська, голова регіонального відділення АМУ Руслан Марцінків, керівництво Івано-Франківської обласної ради та облдержадміністрації, науковці Юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, міські, селищні й сільські голови, очільники ОТГ, експерти та журналісти.
Модерував дискусію виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.
 
В АМУ переконані, що для повноцінного завершення реформи з децентралізації влади та формування повсюдного спроможного місцевого самоврядування в Україні давно назріла потреба у конституційних змінах, які відповідатимуть принципам, закладеним у Європейській хартії місцевого самоврядування.
27 грудня 2019 року Президент подав до Верховної Ради України оновлений текст проєкту Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598 на заміну тексту від 13 грудня 2019 року. Асоціація міст України категорично не підтримує цей законопроєкт, оскільки оновлений текст (як і попередній від 13.12.2019р.), було підготовлено без залучення органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, експертного середовища, науковців, а запропоновані зміни до Конституції не відповідають Європейській хартії місцевого самоврядування.
Народний депутат України Зіновій Андрійович наголосив: «Зміни до Конституції України є загрозливими. Адже префект підміняє собою органи місцевого самоврядування. Видає акти на рівні ОМС, скасовує акти і дії посадових осіб ОМС. Також поєднує функції виконавчої влади і контролю. Не суд вирішує, хто правий, а префект. Якщо префект помилився ніякої відповідальності він не несе. Окружні ради стають вищими за міста. Понижується статус міст загалом. Ліквідовують фінансові гарантії місцевого самоврядування. А ще скасовується обов’язок держави фінансувати делеговані повноваження».
За словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, залишається відкритим питання, яким чином закріплено децентралізацію повноважень та ресурсів.
«Ми знаємо, що Президент подав на розгляд парламенту зміни до Конституції та готується закон про адміністративно-територіальний устрій нашої держави. Це надзвичайно важливі документи, адже ці зміни стосуватимуться кожного населеного пункту. Тому дуже важливо обговорити це питання з тими людьми, від яких це залежать. Суспільство потребує цієї дискусії», – зазначив міський голова Руслан Марцінків.
Найбільше застереження у голів громад Прикарпаття викликає позиція щодо інституту префектів. За словами селищного голови Борогодчан Ростислава Заремби, префектів намагаються наділити функціями і виконавчої влади, і прокуратури, і навіть суду. З огляду на це префекти можуть стати інструментом тиску на місцеве самоврядування, що спричиниться до загрози його поступу.
Парламентарі наголосили на важливості проведення дискусійних майданчиків, які організовує Асоціація міст України по областях, оскільки вони є джерелом інформації для законодавців щодо першочергових проблем місцевого самоврядування.
Голови громад Прикарпаття, які взяли участь у засіданні платформи в Івано-Франківському регіональному відділенні АМУ, схвалили резолюцію, в якій закликали парламент відхилити законопроєкт №2598, про зміни до Конституції щодо децентралізації влади, оскільки він звужує статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів, а його прийняття ставить під загрозу автономію місцевого самоврядування.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)