Круглий стіл «Розвиток економіки в громадах»

19 / Листопад, 2022
Вперше в рамках Київського міжнародного економічного форуму відбувся Круглий стіл на тему «Розвиток економіки в громадах», співорганізатором якого стала Асоціація міст України.
Спікери заходу:
Дмитро Кисилевський, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку;
Іван Лукеря, заступник Міністра розвитку громад та територій України;
Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України;
Сергій Моргунов, мер Вінниці, голова Палати великих міст Асоціації міст України;
Віталій Малецький, мер Кременчука Полтавська область; 
Анатолій Федорук, мер Бучі, Голова Київського Регіонального відділення Асоціації міст України; 
Микола Різник, мер Опішні Полтавська область;
Володимир Власюк, директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза»;
Дмитро Олійник, голова Ради Федерації роботодавців України;
Ігор Ліскі, голова наглядової ради групи компаній «Ефективні інвестиції» (EFI Group).
Модератор – Оксана Продан, радник Голови Асоціації міст України з муніципальних питань.
Оксана Продан відзначила важливу роль місцевого самоврядування для розвитку економіки, для створення умов ведення бізнесу та висловила сподівання, що під час засідання всі його учасники - голови громад, представники бізнесу, представники Уряду та Верховної Ради України будуть зосереджені на спільних кроках, які мають бути зроблені сьогодні для розвитку економіки та створення достойних умов життя в Україні після нашої Перемоги. «Пропоную зразу визначати рішення, необхідні для реалізації, які ми з Вами будемо втілювати», - зазначила вона.
Мер Вінниці, голова Палати великих міст Асоціації міст України Сергій Моргунов презентував комплекс рішень Вінницької міської ради для розвитку підприємництва в громаді: «Одним із основних здобутків Вінниці є створення індустріальних парків. Ми розпочали цю роботу ще в 2015 році: створили перший Вінницький кластер холодильного машинобудування і відповідний завод вже 2018 році був відкритий. Крім цього, в 2021 році запрацював приватний індустріальний парк, що виробляє обладнання для зимових видів спорту. А вже цього року ми підписали договір та будемо створювати кластер агропромислового бізнесу, зокрема, з переробними підприємствами. Адже Вінничина є одним із найпотужніших аграрних регіонів і створення доданої вартості саме на аграрну продукцію є надзвичайно важливим здобутком для нашої економіки. Основним кроком до створення індустріальних парків є підведення відповідних комунікацій на зазначену ділянку, ми цією роботою займаємось вже три роки: повністю підвели до майданчиків індустріальних парків воду, електроенергію, каналізацію і природний газ, далі плануємо створювати внутрішні мережі. Однак це великі кошти. Тому для органів місцевого самоврядування важливі різні механізми підтримки на центральному рівні щодо допомоги у фінансуванні забезпечення цих процесів. Бо без зовнішньої підтримки майже неможливо залучати інвестора та будувати індустріальні парки».
Голова Вінницької міськради розповів, що у Вінниці офіціно зареєстровано 172 релокованих бізнеса, якими створено 1041 нове робоче місце в місті.
Сергій Моргунов зазначив необхідність наступних кроків для розвитку територій:
►доступ бізнесу до фінансів, в тому числі і розширення програми 5-7-9;
►стимулювання експорту;
►розробка повоєнної індустріалізації;
►зняття обмежень для малих систем розподілу на виконання послуг НКРЕ КП;
►вчасне повернення ПДВ.

Мер Кременчука Віталій Малецький зазначив, що в Кременчузі працюють два з десяти найбільших платників податків України - ПАТ «Укртатнафта» та ЗАТ «JTI Україна», а також багато великий індустріальних підприємств, серед яких Крюківський вагонобудівний завод, Кременчуцький завод дорожніх машин, «АвтоКрАЗ» та інші. Ці підприємства мають свої особливості - великі території, велики колективи з необхідними спеціальними спеціальностями. Тому Кременчуцька міська рада робить все, щоб виробництво працювало та розвивалось. «Велика промисловість це десятки гектарів. Тому ми свідомо пішли на зниження ставки, втративши пасивні доходи від землі, але зберегли робочі місця для містян та активний дохід ПДФО від працюючих людей. Було б гірше, якби вони закрилися й працівники втратили роботу», - зазанвчив В.Малецький.  І вже сьогодні міська рада прийняла необхідне для знищеного під час війни бізнесу рішення щодо оподаткування.
Віталій Малецький зазначив наступні необхідні рушення на центральному рівні для розвитку виробництва, для спільної ефективної роботи влади та бізнесу в громадах:
►однозначно визначити законом повноваження саме органів місцевого самоврядування на встановлення пільг з місцевих податків;
►врегулювати алгоритм визначення нормативно-грошової оцінки земельних ділянок один для всіх;
►запровадити принцип нерозривності територій для вирішення питань з «анклавами» на територіях громад;
►припинити практику вилучення з місцевих бюджетів, змінити горизонтальне вирівнювання на горизонтально-вертикальне для мотивації громад і місцевого бізнесу працювати прозоро.

Селишний голова Опішнянської громади Микола Різник запросив усіх на Полтавщину. Він розповів про створені в Опішні можливості для підприємництва, про перше  після адмінтериторіальної реформи створене комунальне аграрне підприємство в Україні, яке сьогодні є прибутковим в Опішні: «Аграрний сектор і сільські території також заслуговують на увагу. Сьогодні ми показуємо досить успішні кейси в цьому напрямку. Ми створили перше комунальне аграрне підприємство «Опішня-Агро», сіємо поля, займаємося вирощуванням овочів та будівництвом теплиць. Ми бачимо, що саме на цих 100 гектарів було створено 12 робочих місць». Голова селищної ради зазначив, що зберегла гончарну історію краю, розвиває угіддя та готова приймати гостей з абсолютно різними уподованнями та інтересами.
Микола Різник додав про необхідність:
►стимулювати розвиток глибокої аграрної переробки;
►створити умови для популярізації власної країни, поширення внутрішнього туризму.

Міський голова Бучі, Голова Київського Регіонального відділення Асоціації міст України Анатолій Федорук поінформував присутніх про виклики, з якими зіткнулася громада після агресії та повномасштабного вторгнення росії на територію України, розповів про проекти, які міська влада планує реалізувати. «На нашій території знаходиться обласний медичний заклад. Виходячи з того, що сусідні Бородянка, Макарів, Іванків та інші громади, які фактично втратили соціальну інфраструктуру в результаті російської агресії, розвиток медичної сфери наразі дуже актуальний. Саме на базі нашого медичного закладу ми пропонуємо створити обласний заклад», - зазначив він.
Мер Бучі звернув увагу на важлиості співпраці громад та важливу роль Києва в розвитку міст, які знаходяться поряд із столицею, розказав  про проєкти, які сьогодні готує Бучанська міська рада для свого відновлення.
В Бучі створено ТОВ «Індустріальний парк «Мироцьке»», на території якого забезпечено підключення до всіх інженерних мереж на 35 га, який працюватиме в проекті Bucha Techno Garden з міжнародним вантажним аеропортом Антонов, складатиметься із кластерів та має велику перевагу знаходження поряд із Києвом.
Анатолій Федорук підтримав пропозиції колег щодо необхідних рішень для розвитку економіки територій і наголосив на необхідності врегулювання питання звільнення від оподаткування місцевими податками саме органами місцевого самоврядування, громадами.

Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник відзначив завжди ефективну співпрацю Федерації роботодавців України з Асоціацією міст України.
Дмитро Олійник підтримав пропозиції громад та запропононував наступні необхідні для розвитку економіки громад кроки:
►відновлення участі представників ФРУ та АМУ в засіданнях Уряду, а до того, - регулярна, навіть щотижнева, координація зусиль і дій двох організацій по створенню умов для розвитку бізнесу в Україні;
►забезпечення українського виробника доступом до фінансів;
►впровадження підзаконних актів до закону про локалізацію;
►запровадження  на рівні закону офсетних угод;
►звільнення від мита та ПДВ комплектуючих для генераторів та іншого, вже звільненого, обладнання для енергетичної безпеки України.

Директор ДП«Укрпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк поділився досвідом стимулювання експорту та тими кроками, які необхідно зробити як місцевій, так і центральній  владі. Він зазначив про необхідність:
►політики підтримки переробної промисловості; 
►набору інструментів централного та регіонального рівня; 
►бюджетів розвитку.

Голова наглядової ради Групи компаній «Ефективні інвестиції» Ігор Ліскі окреслив основні принципи ефективної конкуренції та дії, які мають виконати громади для забезпечення майбутньої взаємодії з інвесторами. Він підкреслив, що громадам для залучення інвесторів мало «не заважати», необхідно перейти до формули «чим допомогти?», а потім і до «в мене краща пропозиція». «Громади повинні готувати інвестиційні паспорти територій», - зазначив він та додав аспекти, необхідні для успішного розвитку економіки:
►доступ виробників до фінансування та співфінансування;
►забезпечення соціальної сфери, забезпечення та розвиток людей;
►впровадження наукових розробок, збільшення технологічного рівня.

Заступник Міністра розвитку громад та територій України Іван Лукеря наголосив на необхідності диференційованого підходу до вирішення проблем місцевого самоврядування, зокрема й в частині розвитку бізнесу в громадах, звернув увагу на потребу кардинального перегляду системи вирівнювання для вирішення зазначених перед цим проблем, а також акцентував увагу на необхідності готувати проєкти під усі ініціативи для їх максимально ефективної реалізації та якнайшвидшого відновлення громад.

Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про рішення, які готуються для проведення у Парламенті та які дозволять громадам і бізнесу ставати багатшими, а країні успішнішою. Народний депутат зазначив, що більша частина цих рішень вже була озвучена на цій зустрічі. Дмитро Кисилевський запропонував:
►запровадити страхування військових ризиків інвесторів;
►забезпечити доступ виробників до фінансування;
►стимулювати інвестиції через компенсацію податків;
►надати більше податкових і фінансових стимулів для переробноих підприємств в індустріальних парках;
►імплементувати сталі та умовно безкоштовні процедури підключення до інженерних мереж.
До обговорення також долучились голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко, Камянський міський голова Володимир Тірон, Теофіопольський селищний голова Михайло Тененев, директор Аналітичного центру економіко-правових досліджень та прогнозування Федерації роботодавців України Володимир Панченко, доктор економічних наук, CMD-Ukraine Ігор Гужва.
 
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан підбив підсумки Круглого столу, зазначивши: «Сьогодні мери та бізнес, разом, об’єдналися для визначення спільних рішень, необхідних для відновлення України, розвитку громад і успіху людей після нашої Перемоги. Ми визначили список рішень, які підтримали всі присутні і які ми маємо реалізувати разом, спільними зусиллями».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)