Навчальний візит до Тернополя в рамках «Маршрутів успіхів»: підсумки та презентації

24 / Липень, 2017
20-21 липня в місті Тернополі відбувся навчальний візит на тему «Реформування ЖКГ: модернізація системи централізованого теплопостачання та впровадження альтернативної енергетики в місті Тернополі» в рамках загальнонаціональної програми обмінних візитів для представників органів місцевого самоврядування «Маршрути успіхів». Цикл таких візитів реалізується в рамках проекту ПУЛЬС за підтримки USAID.
Вивчати досвід міста у реформуванні житлово-комунального господарства прибули мери українських міст та близько півсотні працівники сфери житлово-комунального господарства з п’ятнадцяти областей України. Навчальний візит також відвідав виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, який разом із міським головою Тернополя Сергієм Надалом відкрили захід: «Дуже радий, що тут присутні представники з різних регіонів України – це і міські голови, і фахівці, які розвивають у своїх містах таку непросту сферу як житлово-комунальне господарство. За підтримки USAID Асоціація міст реалізовує програму «Маршрути успіхів». Чому ми саме так назвали цей проект? Тому що він допомагає продемонструвати успіхи міст для інших. Те, що добре  виходить в одному місті, має обов’язково вийти в інших, але для цього потрібно обмінюватися досвідом один з одним. Як кажуть, краще раз побачити, ніж багато раз почути».
Мер Тернополя Сергій Надал, відкриваючи захід, сказав, що енергозбереження та енергоефективність є пріоритетними напрямками роботи Тернопільської міської ради. «Коли 6 років тому ми проаналізували витрати міста на тепло та електроенергію, були шоковані, адже вони складали 1 млрд 100 тис і тоді ми вирішили терміново щось робити. Приєдналися до Угоди мерів, обов’язковою умовою участі у якій є складання міської програми сталого енергетичного розвитку та до 2020 року скорочення енерговитрат та шкідливих викидів в атмосферу мінімум на 20%. Почали залучати інвестиції і сьогодні загальний їх обсяг складає понад 80 млн доларів. Ми будемо раді поділитися своїм досвідом із іншими містами, як обмінятися позитивом, так і обговорити проблемні питання», - зазначив у свої вітальній промові очільник Тернополя.
    
Під час сесійного засідання у перший день навчального візиту, перед учасниками виступили спікери із цікавими доповідями. Зокрема, заступник міського голови Владислав Стемковський розповів про модернізацію системи теплопостачання та поділився досвідом міста щодо участі у міжнародних проектах. Зокрема, завдяки співпраці Тернопільської міської ради із рядом іноземних партнерів, місту вдалося розробити програму модернізації системи централізованого тепло- та гарячого водопостачання, програму енергоефективності та реформування і розвитку ЖКГ, згідно до яких місто приймає курс на збільшення кількості індивідуальних теплових пунктів на альтернативному паливі, зменшення об’ємів використання блакитного палива, перехід від чотирьохтрубної системи централізованого теплопостачання на двохтрубну, запровадження ефективної системи енергоменеджменту, термомодернізацію житлових будинків та бюджетних будівель (в першу чергу, заклади освіти), впровадження системи віддаленого керування і моніторингу процесу теплопостачання та встановлення приладів обліку в складі індивідуальних теплових пунктів. За словами В.Стемковського, комерційний облік споживання теплової енергії лише стимулює до впровадження енергоефективних заходів, а кероване управління теплоносієм вже дає економію для споживачів 30-50%. Передбачені й інші ефективні заходи в рамках реформування системи ЖКГ, з якими можна детальніше ознайомитися в презентації.
Консультант міжнародної компанії «Egis Ukraine», яка  надає послуги інжинірингу, структурування проектів їх організації та управління Сірко Ярема представив практичні, фінансові та економічні аспекти використання альтернативного палива. Він детальніше розказав про види альтернативного палива та відновлювальні джерела енергії. Крім того, С.Ярема представив світові тенденції щодо переходу на відновлювальні джерела енергії: «Міжнародна агенція з відновлювальної енергетики уклала дорожню карту для досягнення подвійного зростання використання відновних джерел енергії в розрізі світового споживання енергії до 36% в 2030 року». Детальніше – у презентації.
Про управління тепловою енергією та термомодернізацію бюджетних будівель розповів регіональний представник компанії ”Danfoss” Володимир Панас. «Навіщо нам потрібна термомодернізація? У цьому питанні існує чотири ключові позиції. По-перше, це зниження витрат на опалення, по-друге, це комфортні умови проживання, також це, безперечно, призведе до зниження споживання газу. Але водночас, у результаті термомодернізації відбудеться збільшення вартості житла, однак водночас зменьшаться витрати на опалення під час експлуатації», - зазначив доповідач. Крім того, В.Панас представив термограму типового будинку, де не була проведена термомодернізація. Зазвичай, а таких будинках тепло розповсюджується нерівномірно, однак платять всі однаково. Тоді як на верхніх поверхах температура найвища, платити такі мешканці можуть менше або стільки ж, як і жителі нижніх поверхів, де зазвичай найнижча температура. Презентація спікера.
Підсумовуючи перше сесійне засідання навчального візиту, В.Стемковський зазначив, що, на жаль, в Україні немає єдиної системи щодо енергоефективності. Всі міста впроваджують різні методи. Тому підхід до цього питання має бути комплексним. «Це питання в масштабах цілої держави. Ми маємо визначити як далеко ми хочемо піти і як багато досягти та почати діяти разом», - зазначив заступник міського голови.
Також  в рамках заходу відбувся брифінг виконавчого директора АМУ О.Слобожана та Тернопільського міського голови С.Надала. Представники регіональних та центральних ЗМІ мали змогу поспілкуватися з керівниками, почути більше про програму «Маршрути успіхів» та ключові аспекти реформування сфери ЖКГ у Тернополі.
У другій половині дня учасники вирушили на огляд об’єктів житлово-комунальної інфраструктури міста. Зокрема, відвідали міську газову котельню по вул. Шкільна, 5, котельню КП «Тернопільміськтеплокомуненерго», що на вул. Лемківській, 23 та індивідуальну котельню термомодернізованого будинку по вулиці В.Великого, 1.
   
Разом із міським головою С.Надалом гості висадили дерева у тернопільському парку Тараса Шевченка в рамках програми озеленення міста.
  
Другий день навчального візиту розпочався із сесійного засідання у залі Тернопільської міської ради. Фахівець по зв’язках з громадськістю КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Олександр Лазорчук розповів про теплопостачання у місті Тернополі та заходи з його оптимізації і зазначив, що головне завдання модернізації системи теплопостачання в будь-якому місті має бути орієнтація на споживача.Ознайомитися із презентацією.
Завідувач сектору з питань енергозабезпечення Тернопільської міської ради Павло Савечко розказав учасникам про скорочення споживання енергоносіїв. Також він зупинився на актуальній сьогодні темі сертифікації будівель. Він розповів учасникам про сучасну програму, яка допомагає визначити фактичне енергоспоживання в будівлі – еко-калькулятор, який доступний на сайті  eco.komun.te.ua. Дивитися презентацію.
В рамках заходу також відбулася презентація проекту ProZorro.Продажі – інноваційний інструмент, який дозволяє здійснювати продажі місцевим органам виконавчої влади, державним та комунальним підприємствам і організаціям з державною часткою більше 50%. Все, що потрібно зробити, аби приєднатися до системи – ознайомитись із її роботою на сайті prozorro.sale, підписати декларацію про приєднання до Меморандуму про пілотний проект, зареєструватися на торговельному майданчику і додати лот. Презентація.
 
Під час проведення підсумків заходу, учасники подякували Асоціації міст України та Тернопільській міській раді за організацію навчального візиту. Міський голова Марганця Дніпропетровської області Олена Жадько зазначила: «Мені дуже сподобався цей захід. Я не вперше на семінарах, які організовує Асоціація міст в рамках проекту ПУЛЬС. Ця тема мене більше зацікавила тим, що ми в місті провели вже децентралізацію опалення. Ми вибрали інвестора, який збудував у нас 8 котелень різної потужності. Ми забезпечили опаленням всю соціально-культурну сферу – близько 250 закладів. Опалюємо пелетами. Мені було цікаво дізнатися досвід інших міст у цьому питанні. З цього семінару я побачила інші підходи. Особливо мені сподобалося, що в Тернополі залишаються і газові котельні, і альтернативні. Я почула від заступника міського голови, що вони намагаються, щоб всі котельні були «всеїдні», тобто щоб можна було використовувати різні види палива і це дуже знаково. Завдяки навчальному заходу я ще раз переконалася, що наша міська рада зробила все правильно і ми розвиваємося далі у правильному напрямку».
 
Дивитися фотогалерею.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)