Олександр Слобожан та Оксана Продан про осінньо-зимові виклики і перспективи розвитку міст під час війни

04 / Жовтень, 2022
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан і радниця голови Асоціації міст України Оксана Продан в ефірі на телеканалі Перший Західний говорили про діяльність АМУ та осінньо-зимові виклики і перспективи розвитку міст під час війни.
Олександр Слобожан розповів про створення, принципи функціонування та цілі, які ставить перед собою Асоціація міст України. У свою чергу Оксана Продан детально зупинилася на перевагах членства в АМУ. Вона наголосила, що Асоціація міст України ефективно знаходить і координує спільну позицію всіх громад-членів, веде від їх імені діалог з центральними органами влади, захищаючи інтереси громадян.
Зокрема, Олександр Слобожан зазначив, що у схваленому Урядом проєкті Держбюджету на 2023 врахована важлива пропозиція Асоціації міст України – ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців буде й надалі надходити до місцевих бюджетів. Він подякував Міністерству фінансів України за співпрацю та розуміння потреб місцевого самоврядування, адже цей грошовий ресурс, що орієнтовно складе 54,4 млрд грн, критично важливий для усіх українських громад під час воєнного стану. Оксана Продан пояснила, що згідно із законом місцеве самоврядування зобов'язане забезпечувати військові підрозділи і тероборону технічним забезпеченням, харчуванням, допомагати будувати захисні споруди, утримувати госпіталі. Голови громад, місцеві депутати та комунальні служби першими приходять на допомогу Збройним Силам України у  населених пунктах, які були в окупації або знаходяться в зоні бойових дій. До того ж для громад розташованих у прифронтових зонах та на територіях де немає бізнесу цей грошовий ресурс – єдине джерело фінансування життєво важливих послуг їх мешканцям. Громадам у тилових зонах ці кошти дозволять підтримувати переселенців та допомагати захисникам України.
Відповідаючи на запитання ведучого щодо фінансування опалювального періоду, Олександр Слобожан зазначив: «Для сталого проходження опалювального сезону, на підтримку підприємств ТКЕ Уряд погодився виділити 38 млрд грн, але Парламент ухвалив лише 14 млрд грн у змінах до Держбюджету 2022 року. Тож ми очікуємо, що Парламент додасть ще 24 млрд грн, щоб тарифи на опалення не підвищувалися і тепло надавалося в домівки українців безперебійно».
Він зауважив, що до Постанови Уряду №590, яка регулює першочерговість видатків під час воєнного стану, враховані пропозиції АМУ. Так, до третьої категорії приорітетних видатків були віднесені витрати на підготовку до опалювального сезону. Громади, маючи кошти, почали закуповувати різне обладнання, проводити утеплення, фінансувати напряму комунальні підприємства, формувати резервний фонд. Окрім того, 163 голови громад взяли участь у нарадах з міністром розвитку громад та територій України Олексієм Чернишовим і прийняли рішення скоротити використання газу на 10 відсотків. На випадок надзвичайних ситуацій під час опалювального сезону з резервного фонду Держбюджету виділено 1,4 млрд грн для ДСНС на закупівлю спеціального обладнання. 22 серпня відбулося спільне засідання Правління АМУ з керівництвом ДСНС і кожний муніципалітет отримав відповідний алгоритм дій, за яким має бути визначено місця для розміщення відповідного обладнання та порядок дій в разі необхідності. Олександр Слобожан повідомив, що у Держбюджеті передбачено збільшення резервного фонду до 22,5 млрд грн на випадок аварійних ситуацій. Виконавчий директор АМУ наголосив, що ракетними ударами вже зруйновано майже 400 об'єктів критичної інфраструктури. Уряд виділив по 100 млн грн з резервного фонду Держбюджету на відбудову ТЕЦ в Чернігові, Кременчуці, Охтирці. Окрім того, на відновлення Харківської ТЕЦ місто вже виділило 60 млн грн і ще 70 млн грн очікується з резервного фонду Держбюджету. Також українським громадам допомагають міжнародні організації, які закуповують та передають необхідне устаткування на випадок надзвичайних ситуацій.
На завершення Оксана Продан наголосила, що можливість людей організувати та фінансувати свої потреби на місцях – це ознака демократичного суспільства.
«Фактор війни показав, що процес децентралізації відбувся і дав можливість зупинити ворога. У перші дні війни саме органи місцевого самоврядування організовували територіальну оборону, допомагали їй, ставали поперек окупантів. І сьогодні в межах Київської агломерації, Київ виділив кошти на ті міста, які навколо нього, щоб профінансувати підготовку до зими і відбудову. Там сказали: "Ми вистояли завдяки тому, що ви стояли і стримували ворога". І це також результат процесу децентралізації», – зазначила  радниця голови Асоціації міст України.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)