О.Слобожан: Удосконалення законодавства відбувається за пропозиціями, які формує місцеве самоврядування

26 / Квітень, 2021
24 квітня в Херсоні відбувся Форум місцевого самоврядування «Херсонщина: децентралізація в дії».
Організатори - Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і Міністерство розвитку громад та територій.
Асоціація міст України виступила співорганізатором Форуму.
У заході взяли участь народні депутати України – Володимир Іванов, Віталій Безгін, Аліна Загоруйко, Олена Шуляк, В’ячеслав Рубльов, заступник Міністра розвитку громад та територій України – Іван Лукеря, представники місцевого самоврядування Херсонщини - заступники голови Херсонської облдержадміністрації Микола Якименко та Андрій Шибаєв,  голови територіальних громад. Від Асоціації міст України у Форумі взяв участь Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Він зазначив, що тісна співпраця місцевого самоврядування з парламентськими комітетами та урядом дає результат, адже спільними, скоординованими зусиллями захищаються інтереси місцевого самоврядування. Важка праця та принципова позиція дозволяють досягати бажаних результатів. О.Слобожан нагадав, які законопроєкти останнім часом лобіювала АМУ і що вони скеровані на зміцнення місцевого самоврядування, розвиток громад та територій, їх економічного потенціалу та інфраструктурного розвитку.
Упродовж минулого року АМУ зберегла для громад понад 135 млрд грн. При цьому не можна не згадати запеклу боротьбу за акциз для місцевих бюджетів, збільшення частки ПДФО, недопущення введення пільги в оплаті за землю для «Укрзалізниці», а ще плату за землю та нерухоме майно. АМУ була і залишається лобістом інтересів місцевого самоврядування та об’єднує навколо себе вже майже тисячу громад-членів Асоціації. Удосконалення законодавства відбувається виключно за пропозиціями, які формує місцеве самоврядування. Тому важливий тісний зв'язок та постійне спілкування, - підкреслив Олександр Слобожан.
Володимр Іванов, за ініціатви та сприяння якого було організовано Форум, сказав, що лише у тісній співпраці центральної та місцевої влади моживо досягти позитивних результатів для місцевого самоврядування.
«Децентралізація - процес, який не припиняється, тож лише спільна ефективна робота в напрямку покращення спроможності громад дасть позитивний та бажаний результат», - зазначив В.Іванов.
Іван Лукеря нагадав, що попередній Форум у Херсоні відбувався в 2019-му, у розпал реформ.
«Місцеве самоврядування не пасує перед труднощами, що свідчить про стабільність та розвиток. Те, у що пару років тому мало вірилося, стрімко набрало обертів та з теорії  втілилося в життя завдяки плідній співпраці з головами громад та муніципалітетами, тісному зв’язку та діалогові», - підкреслив І.Лукеря.
Він пообіцяв і надалі залишатися союзником позитивних змін та розвитку громад завдяки порозумінню і співпраці з місцевим самоврядуванням.
Віталій Безгін засвідчив глибоку повагу громадам, котрі зробили справжній прорив у розвитку, як от Музиківській сільській територіальній громаді на Херсонщині, яка досягла вагомих результатів у економічному зростанні, стрімкому нарощуванні потенціалу та має наразі найвищий показник доходів місцевого бюджету в розрахунку на одного жителя серед громад області. Народний депутат розповів про законопроєкти, котрі очікують на невідкладне прийняття. Він подякував за фахову лобістську підтримку АМУ законодавчим змінам, котрі мають позитивно вплинути на місцеве самоврядування та підвищення економічного потенціалу місцевих бюджетів, зміцнення їх спроможності. Зокрема, законопроєкти щодо збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів та сплати цього податку за місцем господарської діяльності, а не реєстрації суб’єктів підприємництва, підприємств та організацій.
«Завдяки АМУ вдається тісніше працювати з місцевим самоврядуванням та своєчасно реагувати на його потреби та існуючі виклики. Будемо спільно працювати над питаннями, що виникають у відносинах з обленерго, продовжувати земельну децентралізацію, вдосконалювати модель перерозподілу ПДФО», - підкреслив В.Безгін
Про вагому роль АМУ в збиранні та оперативній експертній оцінці потреб місцевого самоврядування говорилося і в інших виступах та на дискусійних майданчиках Форуму. Наголошувалося на тому, зокрема, що держава має своєчасно створювати умови для підтримки громад, інвестувати в їх розвиток, заохочувати цікаві практики місцевого самоврядування та сприяти їх поширенню. Спікери дякували Виконавчому директору АМУ, який тримає постійний зв'язок з територіями, виступає генератором цікавих сучасних форм співпраці, що дає позитивний результат та своєчасне реагування на кризові ситуації, вивчення їх на практиці для оперативного вжиття заходів підтримки. Це здоровий лобізм на користь громадам.    
На дискусійних майданчиках можна було почути думку кожного учасника щодо обговорюваних тем. Ключові панельні дискусії Форуму стосувалися розвитку громад - взаємодії центральної та місцевої влад, забезпечення фінансової спроможності громад як пріоритету децентралізації управління.
Про розвиток мережі ЦНАПів у громадах Херсонщини, про проблеми та перспективи розповів заступник голови Херсонської облдержадміністрації Микола Якименко. Він зазначив, що на сьогодні в регіоні працює 33 центри надання адмінпослуг. З них третина відкриті вже в цьому році. Чимало з них мають віддалені робочі місця та надають максимальний спектр послуг населенню. Адже однією з основних цілей децентралізації є наближення послуг до всіх жителів.
«Для Херсонщини актуальним є також надання адмінпослуг на межі з тимчасово окупованою територією АР Крим. Торік відбулося відкриття ЦНАПів у сервісних зонах на КПВВ «Чонгар» та «Каланчак», які є віддаленими робочими місцями ЦНАПів Новотроїцької та Чаплинської селищних рад», - зазначив М.Якименко.
Про роль та функції органів місцевого самоврядування в контексті реформи держархбудконтролю розповіла народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Про уроки місцевих виборів та новий закон про місцевий референдум говорила народний депутат України, заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Аліна Загоруйко.
Тему забезпечення фінансової спроможності громад як пріоритет децентралізації управління розкрив народний депутат України, Голова підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування В’ячеслав Рубльов.
Про реформу місцевого самоврядування в області розповів заступник голови облдержадміністрації Андрій Шибаєв, який подякував ініціаторам Форуму за організацію заходу.
«Дуже приємно, що саме на Херсонщині обговорюємо справді надзвичайно важливі та актуальні питання реформи децентралізації. Останні роки були вирішальними для усіх громад області. На початок реформи Херсонщина налічувала 298 громад та 18 районів. За результатами проведеної роботи сьогодні в області 5 районів та 49 громад з новим ресурсами та можливостями розвитку. Проте зі створенням громад реформа децентралізації не завершилася, вона знаходиться в активному процесі. Тож наступний етап реформи - подальший розвиток всієї Херсонської області», - наголосив А.Шибаєв.
 
 
Своїми думками та пропозиціями, а також проблемними питаннями розвитку територіальних громад під час дискусії поділилися голови місцевих рад Херсонщини – Станіславської сільської – Іван Самойленко, Новокаховської міської – Володимир Коваленко, Скадовської міської - Олександр Яковлєв, Присиваської сільської – Сергій Кліщевський, Музиківської сільської – Олександр Лейбзон, Голопристанської міської – Олександр Бабич, Новотроїцької селищної – Петро Збаровський, Нижньосірогозької селищної – Дмитро Такаджи, Олешківської міської – Євген Рищук, Бериславської міської – Олександр Шаповалов та інші. Кожен з них озвучмв проблеми, які, так чи інакше, потребують вирішення на вищому рівні. Стосувалися вони як бюджетних питань, так і впорядкування складних земельних відносин, фінансування бюджетної сфери, зокрема, закладів охорони здоров’я, розвитку туризму, утилізації ТПВ та діяльності полігонів, утилізації непридатних добрив з хімічних складів, критичної ситуації із зловживанням монопольним становищем «Херсонобленерго» по відношенню до новоутворених громад з укладення договорів на постачання електроенергії в заклади бюджетної сфери. Дискутували учасники заходу й про доцільність організації формувань та законодавче врегулювання створення «Муніципальної варти».
 
Пропонуємо переглянути відео Форуму:
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)