Питання земельних відносин обговорили у Вінниці під час Діалогового заходу 

27 / Січень, 2023
Майже 200 представників місцевого самоврядування взяли участь в Діалоговому заході, організованому Асоціацією міст України в Вінниці, де обговорили земельні питання з застосуванням відеоконференції.
 
Привітавши учасників заходу, Виконавчий директор Асоціаціі міст України Олександр Слобожан визначив ключове завдання діалогу.
«Найголовніше – це напрацювання механізму вирішення існуючих проблем, який  повинен бути закладений у нормативно-правовій базі й працювати на розвиток територіальних громад. Прикладом повинні стати ті муніципалітети, які вже мають досвід ефективних рішень у галузі землевпорядкування», - наголосив О.Слобожан.
Вінницький міський голова Сергій Моргунов наголосив, що від ефективного використання земельного ресурсу залежить  стратегічне планування розбудови міста, створення майданчиків для залучення бізнесу, а також надходження коштів до бюджету.  Тому діалог про удосконалення законодавчої бази, необхідність інвентаризації земель та геоінформаційних систем сьогодні дуже важливий.
«Тут необхідна злагоджена робота на всіх рівнях,  консолідована позиція органів місцевого самоврядування та центральних органів влади. Сильні територіальні громади – це основа держави та могутня підтримка для ЗСУ. Всі разом працюємо на Перемогу.»– зазначив С. Моргунов.
Тернопільський міський голова Сергій Надал звернув увагу, що сьогодні вкрай важливо забезпечити послідовну та надійну роботу на місцях. «Потрібно шукати нові рішення для забезпечення відновлення та розвитку економіки», – наголосив він.

У ході зустрічі спікери заходу поділилися досвідом, механізмами реалізації нововведень у сфері земельних відносин, методологічними розробками та важливими законодавчими рішеннями. Також надали прогнозну оцінку розвитку галузі на найближчі роки.
Заступник Вінницького міського голови Сергій Матусяк презентував досвід Вінниці, яка має ефективні напрацювання  в землекористуванні та готова ними ділитися з іншими громадами.
«Ми давно працюємо над питаннями інвентаризації земель, їх раціонального використання. Але є ряд проблем, оскільки частина кадастрів не працює. І ми сподіваємося шляхом діалогу донести цей факт до центральних органів виконавчої влади», – зазначив С. Матусяк.
Виступ Сергія Біленка, помічника-консультанта голови підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин стосувався змін нормативно-правової бази у сфері земельних відносин, які відбулись та які очікуються найближчим часом. Представник Комітету наголосив, що основним завданням під час війни є вирішення проблеми оформлення права на землю шляхом спрощення отримання витягів та дозвільних документів. Також важливим є прийняте рішення відновлення торгів Прозорро, що збільшить надходження до бюджету. Він роз’яснив питання примусового відчуження земельних ділянок, які використовуються незаконно чи неефективно, та їх передачі у державну власність. Також запропонував шляхи спрощення надання дозвільної документації на будівництво об’єктів критичної інфраструктури.
Заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Дмитро Макаренко роз’яснив питання роботи Держгеокадастру в умовах воєнного стану.
«Нашим головним завданням на початку війни був перерозподіл системи для забезпечення збереження даних від вторгнення та знищення інформації, тому  було обмежено доступ до інфоресурсів Держгеокадастру. Разом з тим виклики, які виникли під час війни вплинули на стрімкий розвиток галузі – у 2022 році було запроваджено 30 нововведень. Серед яких найголовніші: автоматизовано ряд послуг, що прискорює видачу витягів з Держгеокадастру на земельні ділянки, запущено виробництво цифорових карт, відбулося оновлення топографічних даних», – розповів Д. Макаренко.
Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Чернівецької міської ради Василь Зозуляк поділився досвідом інвентаризації та земельного аудиту як найбільш доступним і швидким методом контролю за комунальними ресурсами.
«Це можливість працювати з кабінету, не виїжджаючи на місця, бо всі земельні ділянки проінвентаризовані. У ході інвентаризації  виявляються, наприклад, стихійні сміттєзвалища та  незаконні забудови, що дозволяє  вільно вживати відповідних заходів. За 2022 рік завдяки проведенню інвентаризації було виявлено вільні ділянки, проведено 18 аукціонів та отримано додаткові кошти від земельних торгів  до міського бюджету. Тому закликаю всі громади провести інвентаризацію, оскільки це вирішує проблеми неправомірного захоплення земельних ділянок та несанкціонованого будівництва», – підкреслив важливість проведення інвентаризації В. Зозуляк.
Юлія Заїченко, координатор роботи регіонів для проєкту з розробки та впровадження Єдиних державних реєстрів адрес, будівель та споруд, адміністративно-територіального устрою Міністерства цифрової трансформації України, розповіла про впорядкування інформаційних ресурсів громад, підходи у впровадженні новітніх технологій щодо розпорядження землями.
«Зараз саме той час, щоб сформувати інформаційну базу, навести лад, оцифрувати увесь земельний фонд для відбудови та просторового розвитку держави після війни. Це – пріоритетний напрямок роботи уряду. Стрімке впровадження діджиталізації – це сильна сторона нашої держави. І  після початку активної фази війни лише додалися нові напрямки роботи, що допомогло сформувати потужний ІТ-фронт у боротьбі із загарбником»,  –  зазначила Ю. Заїченко.
Голова Вапнярської селищної громади Вінницької області Горенюк Олександр виступив із презентацією «ГІС як основний інструмент контролю та моніторингу ресурсів громади». Він показав як впровадження ГІС може збільшити надходження до бюджету. Спікер наголосив, що ГІС – це інструмент управління земельними ресурсами громади, «руки й мозок у частині аналізу», зазначивши, що геопросторові дані  під час відбудови після війни стануть ресурсом у задоволенні потреб мешканців територіальних громад.
Начальник управління регулювання земельних відносин Білоцерківської міської ради Олеся Борзак пояснила на прикладі досвіду громади, важливість проведення нормативної грошової оцінки земель територіальної громади у поєднанні зі  встановленням меж територій.
«Це ефективний спосіб збільшення дохідної частини бюджету на 35-40 % за рахунок збільшення обсягу надходжень від земельного податку та орендної плати з кожної земельної ділянки в межах територіальної громади»,  – наголосила О. Борзак.
Директор департаменту земельних ресурсів Вінницької міської ради Сергій Кушнірчук поділився досвідом впорядкування комунальних земель шляхом проведення інвентаризації.
«Інвентаризація – це ефективний метод консолідації інформації про землі комунальної власності: місце розташування земельної ділянки, правовий статус, раціональність використання, актуалізація інформації про землекорстувачів. Вона вирішує проблемні питання  – виправлення помилок з метою формування земельних ділянок та  спрощує процес погодження дозвільної документації на будівництво. Інвентаризація – це також базис для формування меж комунальних прибудинкових територій багатоквартирних будинків через які виникають конфліктні ситуації, та попередження приватизації територій спільного користування», – зауважив він.
Ще однією важливою проблемою, як зазначив С.Кушнірчук, є виділення земельних ділянок учасникам бойових дій, оскільки земельний ресурс є вичерпним, фактично по деяким населеним пунктам відсутня містобудівна документація, а ряд земельних ділянок взагалі не внесено до земельного кадастру. Та попри все, створено електронні списки осіб з числа УБД, що унеможливлює  корупційні ризики, а проектна документація на виділену земельну ділянку для учасників бойових дій розробляється за рахунок бюджетних коштів.
Проведений Діалоговий захід підтвнрдив, що саме шляхом дискусій, об’єднання зусиль та відкритого обговорення можливе ефективне врегулювання проблемних питань галузі земельних ресурсів для швидкої відбудови країни після Перемоги.  
 
Відеозапис заходу можна отримати у Регіональних директорів Асоціації міст України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)