В Івано-Франківському РВ АМУ дискутували про виклики і загрози місцевому самоврядуванню

29 / Березень, 2017
Сьогодні, 29 березня, в Івано-Франківському регіональному відділенні Асоціації міст України відбулося засідання регіональної платформи, на якій обговорили виклики та загрози місцевому самоврядуванню. Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Засідання відбулося за участю міських, селищних та сільських голів, очільників об'єднаних територіальних громад, народного депутата України, першого заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності  Михайла Довбенка, голови Івано-Франківського регіонального відділення АМУ – міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрія Стефанчука, директора Інституту гуманітарної підготовки і державного управління ІФНТУНГ Дмитра Дзвінчука, представників обласної влади та експертів.
 
   
Михайло Довбенко наголосив, що реформа місцевого самоврядування є однією із найважливіших. І вже нині ця реформа дає очевидні результати. За його словами, парламентарям дуже важливо вивчати думки щодо її впровадження на місцях, аби знати, що робити далі, у якому напрямку рухатися. Принцип добровільності в процесі об’єднання громад є визначальним, наголосив народний депутат. Все ж досвід європейських країн показує, що всі розпочинали з добровільності, але процес об’єднання завершували добровільно-примусовим або примусовим варіантом. На думку народного депутата, наразі ще не до кінця реалізовано принцип добровільності. Проте, з часом його буде змінено, але ще з рік-півтора попрацюють на основі закону про добровільне об’єднання.
За словами Руслана Марцінківа, єдиним шляхом зміцнення місцевого самоврядування є збільшення доходів місцевих бюджетів без зростання видатків. Також міський голова зазначив, що всі законопроекти, які стосуються місцевого самоврядування, потрібно обговорювати з його представниками.
За словами Дмитра Дзвінчука, потрібно думати про те, що буде з об’єднаними громадами за кілька років, чи матимуть вони механізми, інструменти для свого розвитку. Також він висловив побоювання щодо психологічної і професійної готовності чиновників до самостійної роботи в ОТГ. Тому потрібно розробляти програму підвищення кваліфікації, переконаний Дмитро Дзвінчук.
Юрій Стефанчук під час відкриття заходу акцентував на необхідності підвищення спроможності органів місцевого самоврядування в контексті реформи децентралізації, а також проаналізував закони і законопроекти, що стосуються  наповнення дохідної частини місцевих бюджетів. «З огляду на те, що змінами до Бюджетного та Податкового кодексів наприкінці 2016 року на місцеві бюджети було перекладено низку видаткових повноважень, зокрема в галузях освіти та охорони здоров’я, доцільним є посилення фінансової спроможності місцевих бюджетів шляхом розширення їх податкової бази», – підкреслив Юрій Стефанчук. Він зазначив, що місцеві бюджети є основою для створення та діяльності органів місцевого самоврядування, а також вирішальним чинником стійкого економічного розвитку регіонів. «При формуванні місцевих бюджетів варто враховувати весь їх податковий потенціал. Звісно, що формування фінансово самодостатніх адміністративно-територіальних одиниць потребує системних виважених змін у податковому та бюджетному законодавстві, оскільки недостатність власних стабільних джерел доходів значно зменшує та обмежує вплив місцевих бюджетів на розвиток територіальних громад», –  наголосив Юрій Стефанчук.
Учасники заходу акцентували на викликах і загрозах місцевому самоврядуванню, нових можливостях, які дадуть громадам схвалені парламентом децентралізаційні закони і зміцненню місцевого самоврядування. Голови ОТГ поставили чимало запитань народному депутату.
За підсумками регіональної платформи Івано-Франківське РВ АМУ спрямує напрацьовані пропозиції народному депутатові України, першому заступнику голови Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності  Михайлові Довбенку задля вирішення місцевих проблем на законодавчому рівні.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)