Виборчі права внутрішньо переміщених осіб на місцевому рівні в Україні обговорюють учасники конференції, що проходить у Києві за участі АМУ

27 / Лютий, 2019
Конференція Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи «Виборчі права внутрішньо переміщених осіб на місцевому рівні в Україні: посилення інтеграції та засад демократії» 27 лютого в Києві проходить у Києві. Захід організовано організований Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи в рамках проекту «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні», який реалізується спільно з Асоціацією міст України, та проектом РЄ «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень» в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки.
Учасники - представники органів місцевого самоврядування близько 20* міст, Асоціації міст України, Парламенту, Уряду, неурядових організацій, а також члени Конгресу місцевих та регіональних влад РЄ та експерти. Модератор конференції – член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Юрій Макаров. АМУ на заході представляє аналітик Аналітичного центру Володимир Пархоменко.
Конгрес Ради Європи організовує конференцію з метою обговорення кроків, необхідних для забезпечення участі у виборах внутрішньо переміщених осіб (ВПО), яких зараз в Україні близько 1,5 мільйона. Вимушене переселення поставило перед ними значні виклики стосовно дотримання  їх прав. В Рекомендації про «Спостереження за місцевими виборами в Україні» Конгрес РЄ закликав Україну врахувати цей аспект в контексті наступних місцевих виборів.
  
Відкриваючи конференцію, Голова офісу ради Європи в Україні Мортен Енберг відзначив важливість заходу, адже саме органи місцевого самоврядування мають забезпечувати виборчі права внутрішньо переміщених осіб.
Голова парламентського Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря підкреслив - Комітет вважає, що підхід до виборчих прав громадян має бути недискримінаційним. Але зараз дискримінаційні норми щодо ВПО ще не ліквідовані на законодавчому рівні. Він висловив сподівання, що захід матиме практичні результати, адже Україна знаходиться у десятці країн-лідерів за кількістю ВПО, тож конференція є дуже актуальною.
Віце-президент Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Барбара Точе розповіла про діяльність представників Конгресу в якості спостерігачів на виборах в різних країнах. Зокрема, в Україні організація спостерігає за виборами з 2004 року. Серед основних проблем, які відзначають в раді Європи - це проблеми здійснення виборчого права вразливими категоріями, зокрема і внутрішньо переміщеними особами.
Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука, зокрема, підкреслив необхідність прийняття законопроекту №6240, який має ліквідувати законодавчі прогалини та забезпечити можливість ВПО голосувати на парламентських виборах за кандидатів по мажоритарних округах та на місцевих виборах. 
Заступник Київського міського голови Володимир Прокопів розповів про досвід столиці у забезпеченні виборчих прав ВПО. У Києві налічується найбільша кількість переселенців - 140 тис. осіб. Влада столиці активно впроваджує умови для комфортного проживання ВПО, в тому числі щодо забезпечення права участі у виборчому процесі. Також В.Прокопів висловив сподівання, що парламент разом з органами місцевого самоврядування за підтримки Ради Європи зможуть забезпечити безперешкодну реалізацію виборчого процесу.
 
Заступник голови ЦВК Євгеній Радченко висвітлив пропозиції Комісії щодо виборчого законодавства у забезпеченні виборчих прав ВПО.
Виконавчий директор ГО "Громадський Холдинг "ГРУПА ВПЛИВУ" Тетяна Дурнєва повідомила, що законопроект №6240 пропонує механізм зміни виборчої адреси без зміни реєстрації проживання та подякувала Асоціації міст України за підтримку діяльності органів місцевого самоврядування у забезпеченні можливості голосування ВПО.
  
 
Аналітик АМУ Володимир Пархоменко поінформував, що Асоціація міст України провела на запит Мін'юсту опитування членів Правління АМУ щодо надання виборчих прав на основі законопроекту №6240. Результати показали, що одностайного ставлення у представників міст до положень проекту немає. Більшість опитаних виступає за доповнення законопроекту критерієм, який визначає приналежність особи до територіальної громади, наявністю легального місця роботи на території відповідної громади.
  
Учасники конференції обговорюють законодавчі особливості виборчих прав ВПО та приклади успішних практик участі ВПО у виборах в європейських країнах.  Також на конференції дискутуються можливі рішення та механізми підтримки впровадження відповідних законодавчих змін, спрямованих на забезпечення участі ВПО у місцевих виборах.
Під час обговорення виборчих прав ВПО в Україні Фастівський міський голова Михайло Нетяжук зазначив, що не потрібно виокремлювати внутрішніх переселенців як окрему категорію громадян. Вони мають ті ж права та обов'язки, що й інші українці, тому мають реєструватися на новому місці проживання. Це впливає як на можливість здійснення виборчого права, так і на надходження з державного бюджету коштів на освіту, медицину та відрахування до місцевих бюджетів податкових зборів.
Депутат Добропільської міської ради Наталія Линник підкреслила необхідність інформування внутрішньо переміщених осіб щодо особливостей процедури голосування. Загалом громадяни недостатньо поінформовані про механізм забезпечення права на волевиявлення ВПО.
 

*У роботі конференції беруть участь представники органів місцевого самоврядування таких міст:

Дніпропетровськ, Павлоград (Дніпропетровська область), Кривий Ріг (Дніпропетровська область), Краматорськ (Донецька область),  Добропілля (Донецька область), Лиман (Донецька область), Коростень (Житомирська область), Ужгород, Рівне, Одеса, Первомайськ (Миколаївська область), Ірпінь (Київська область), Фастів (Київська область), Хмельницький, Первомайський (Харківська область), Ізюм (Харківська область), Чугуїв (Харківська область).

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)