Виклики Бюджету–2018 та перспективи, які чекають територіальні громади, обговорили на регіональній платформі в Херсоні

13 / Жовтень, 2017
12 жовтня відбулося засідання Херсонської регіональної платформи з вироблення політики в сфері місцевого самоврядування на тему: «Державний Бюджет України 2018: виклики та перспективи для місцевого самоврядування». Захід відбувався в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У засіданні взяли участь міські, селищні та сільські голови, голови об’єднаних територіальних громад, заступники голів, секретарі місцевих рад, народний депутат, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти та науки Олександр Співаковський, начальники та спеціалісти фінансово-економічних відділів, директор департаменту фінансів Херсонської облдержадміністрації Наталія Вітренко, регіональні консультанти проекту ПУЛЬС.
Відкрила засідання виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська, яка акцентувала на важливості активного обговорення та необхідності прийняття колегіального рішення щодо розв’язання проблемних питань формування Бюджету–2018. Зупинилася на ризиках та загрозах, котрі містить головний фінансовий документ для територіальних громад та для ефективної діяльності органів місцевого самоврядування.
Про переваги та підсумки бюджетної децентралізації в області розповіла директор департаменту фінансів облдержадміністрації Наталія Вітренко: «Починаючи з 2015 року, територіальні громади Херсонської області отримали солідний фінансовий ресурс. У перший рік бюджетної децентралізації додатково наростили дохідну частину бюджетів на 541 млн. грн., торік – на 951 млн. грн., а за 9 місяців поточного додатково отримано вже 700 млн. грн. Це дало можливість здійснювати не лише видатки споживання, а й розвитку. І на дорожню інфраструктуру, і на зміцнення матеріально-технічної бази своїх комунальних підприємств, і на інші цілі розвитку територій. Місцеві бюджети нарешті стали стабільнішими. Про це свідчать і обсяги вільних залишків. Якщо на початок минулого року вони складали 142 млн. грн., то на 1 січня нинішнього – сума перевищила вже півмільярда гривень. Це значний потенціал для реалізації місцевих програм та подальшого інфраструктурного зміцнення громад. Вражають і обсяги нарощування бюджетів територіальних громад після їх об’єднання. 12 ОТГ отримали 175 млн. грн. власних доходів, що в 2,3 рази більше, ніж до об’єднання. Скажімо, в Музиківській ОТГ доходи наростили в 5 разів, що є підтвердженням спроможності цієї невеликої громади».
Олександр Співаковський  наголосив, що в процесі реформи місцевого самоврядування та галузевих реформ досягнуто змін, які слугуватимуть подальшому зміцненню потенціалу громад. Завдяки децентралізації нарешті досягнуто стабілізації в економіці. Серед чинників, що сприяють успішності громад, - лідери громад, які працюють над комплексним пошуком шляхів наповнення бюджетів та раціональним використанням ресурсів, підкреслив народний депутат.
Про новації в Бюджетному кодексі розповіла експерт з бюджетних питань Марія Кривецька. Учасники зібрання обговорили доходну частину місцевих бюджетів та видатки на самоврядні і делеговані повноваження, а також рівень їхньої відповідності реальним потребам територіальних громад. Окрему увагу приділили тарифній політиці та особливостям фінансування соціального захисту населення, освіти, медицини та джерелам фінансування інституційного розвитку ОТГ та їх відображення у проекті  Держбюджету на 2018 рік.
У підсумку обміну думками та пропозиціями учасники обговорили напрацьовані пропозиції АМУ до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Зокрема, схвалили недопущення передачі на фінансування з місцевих бюджетів пільг населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання, а також погашення за рахунок коштів місцевих бюджетів заборгованості щодо пільг з оплати спожитих комунальних послуг, що виникли в попередніх бюджетних періодах.
Переглянути та затвердити державні соціальні стандарти і нормативи за кожним з делегованих місцевому самоврядуванню повноважень. Передати фінансування профтехосвіти на обласний рівень. Не допустити прийняття передчасних змін щодо фінансування первинної меддопомоги, що може призвести до недофінансування в 2018 році комунальних закладів охорони здоров'я. Передбачити прямі міжбюджетні відносини з усіма ОТГ, в яких відбулися вибори у 2017 році. Збільшити норматив зарахування ПДФО для міст обласного значення та ОТГ. Закріпити гарантовані державою соціальні пільги за держпрограмами соцзахисту шляхом передбачення відповідних субвенцій. Підвищити частку відрахувань акцизного податку до бюджетів місцевого самоврядування у зв'язку з недоотриманням значної суми коштів місцевими бюджетами у 2017 році. Серед тих, хто висловив власні зауваження та принципову позицію щодо особливостей та перспектив нинішньої бюджетної кампанії, були голови Присиваської ОТГ Сергій Кліщевський, Асканія-Нова ОТГ - Віталій Свінцицький, Музиківської ОТГ – Олександр Лейбзон, секретарі Херсонської міської ради Олена Урсуленко та Новокаховської міської ради - Олександр Лук’яненко.
 
  
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)