Якісні та конкурентоспроможні культурні послуги стимулюють розвиток громад, – Міністр культури Євген Нищук

12 / Червень, 2018

 

11 червня, відбулось засідання Ради донорів з питань впровадження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. У засіданні взяли участь представники центральних органів виконавчої влади, міжнародних донорських проектів та організацій.
Під час заходу були обговорені ключові напрямки впровадження реформи децентралізації та бачення розвитку місцевого самоврядування в різних сферах – охорони здоров’я, освіти, надання соціальних послуг, а також сфери культури.
За словами Міністра культури України Євгена Нищука, фактична децентралізація в галузі культури, на відміну від загальної реформи децентралізації, яка почалася в 2014 році, триває вже понад 20 років. За цей час багато функцій вже давно передані на місця. За міністерством залишилося здійснення контролю за дотриманням прав громадян на якісні культурні послуги та важелі сприянню культурному розмаїттю в кожному окремому регіоні країни.
«Так, реформа децентралізації дає великі можливості для розвитку територіальних громад, які однак можуть бути використані лише за умови швидкої реакції викликам часу. Це - формування нової нормативно-правової бази та рекомендацій для ОТГ в частині забезпечення культурними послугами, кадрове забезпечення розвитку територій - запровадження нових форм навчання, посилення лідерських, проектних та управлінських навичок осіб, які представляють культуру в ОТГ, а насамперед, формування ефективних ринків культурних послуг, які мають надаватися на конкурсних засадах у вигляді проектів, що спрямовані на вирішення конкретних соціо-культурних проблем конкретної громади», - розповів Євген Нищук.
Також потребує суттєвого та концептуального перегляду існуюча модель базової мережі закладів культури. З цією метою в 2017 році Мінкультури було прийнято рішення про децентралізацію в галузі шляхом розробки та впровадження мінімального набору культурних послуг.
«Разом з тим, ми не можемо відійти від базової мережі закладів культури, не створивши замість неї нових культурних просторів майбутнього. Це наша спільна відповідальність», - говорить Міністр культури.
Він також зазначив, що в результаті постійного діалогу з громадами щодо нових моделей культурних послуг було визначено – ОТГ хочуть самостійно вирішувати своє майбутнє та використовувати існуючі можливості, і Мінкультури активно підтримує цю ініціативу.
«Ми поважаємо і цінуємо права місцевого самоврядування, але хочемо, аби послуги, які надаються в сфері культури, були дійсно якісними та конкурентними, щоб замість утримання застарілої інфраструктури громади отримували насолоду, вигоду та додатковий виграш від якісної та різнобарвної культури. А це і культурна спадщина, мова, мистецька освіта, аматорське та професійне мистецтво, креативні індустрії, які вже давно приваблюють мільйони туристів з усього світу, стимулюють внутрішній туризм в країні та заохочують формування унікальних міжрегіональних партнерств за участі влади, бізнесу та громади», - наголошує Євген Нищук.
«Ми хочемо почати з активних і прогресивних громад, які вже накопичили достатній досвід з формування інноваційних культурних просторів, посилити спроможність місцевого самоврядування зі стратегічного планування та управління культурним розвитком, відновити привабливість громад для молоді та професіоналів для формування нових центрів економічного зростання. Масштабувати та поширити успішний досвід з формування нових культурних просторів та надання якісних культурних послуг, які на сьогодні добре представлені окремими ОТГ».
Зокрема, Міністр культури навів приклад успішної реалізації ініційованого Мінкультури проекту «Малі міста - великі враження», який покликаний залучити можливості децентралізації для перетворення невеликих населених пунктів на перспективні центри з власним культурним ресурсом.
Нагадаємо, АМУ підтримувала проведення цього конкурсу, а Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан входив до складу експертної ради.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)