24 / Вересень, 2019

Асоціація міст України розглянула проєкт Закону України «Про встановлення мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів загальної середньої освіти, заснованих на державній та комунальній власності» (реєстр. № 1169 від 29.08.2018 року; н. д. Д. Ю. Шпенов) (далі – Законопроєкт), надісланий листом Комітету № 04-24/03-15 від 11.09.2019 року. Асоціація міст України підтримує в цілому необхідність збереження мережі закладів загальної середньої освіти та потребу соціального захисту педагогічних працівників. Однак, зважаючи на необхідність створення належних умов для здобуття учнями якісної загальної середньої освіти та потребу створення саме оптимальної мережі закладів освіти, Асоціація міст України вважає за необхідне у межах своєї компетенції висловити пропозиції та зауваження до тексту Законопроєкту.

Щодо мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів загальної середньої освіти

Відповідно до статей 1, 2 Законопроєкту пропонується встановити тимчасовий, до 1 липня 2030 року, мораторій на ліквідацію та реорганізацію закладів загальної середньої освіти, заснованих на державній та комунальній формах власності, що передбачає заборону безпосередньої ліквідації навчальних закладів; реорганізації навчальних закладів, що призводить до зміни їх головного призначення та/або скорочення кількості працівників; інші форми реорганізації, об’єднання, направлені на скорочення кількості навчальних закладів; зниження ступеня навчального закладу загальної середньої освіти.

У той же час відповідно до статей 29 та 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» управління комунальними загальноосвітніми навчальними закладами перебуває в межах компетенції органів місцевого самоврядування. Норми Законопроєкту суперечать підпункту 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у частині управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, та є прямим втручанням у їхню діяльність. Окрім того, введення мораторію на реорганізацію загальноосвітніх навчальних закладів зробить неможливим реалізацію Урядових Концептуальних засад реформування середньої школи «Нова українська школа», а також гальмуватиме створення освітніх округів із метою забезпечення умов для учнів закладів загальної середньої освіти в отриманні якісних освітніх послуг.

Щодо приведення до відповідності нормам Закону України «Про освіту» термінів, уживаних у Законопроєкті

У статті 1 Законопроєкту вживається словосполучення «навчальний заклад». Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону України «Про освіту» у системі освіти застосовується термін «заклад освіти». Пропонуємо привести до відповідності Закону України «Про освіту» терміни, вживані у Законопроєкті.

Зважаючи на вище зазначене, Асоціація міст України просить Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій проєкт Закону України «Про встановлення мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів загальної середньої освіти, заснованих на державній та комунальній власності» (реєстр. № 1169 від 29.08.2018) відхилити.

Аналітичний центр АМУ

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)