23 / Вересень, 2020
14 вересня 2020 року на позачерговому засіданні Кабінет Міністрів України прийняв постанову №846, яка встановлює додаткові вимоги щодо протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів на період дії карантину у зв’язку з поширенням на території України COVID-19. Слід зазначити, що проєкт документу на погодження до Асоціації міст України не надсилався.
Постанова передбачає, що видатки, пов’язані із здійсненням протиепідемічних заходів у зв’язку з організацією та проведенням виборів, здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів (в тому числі за рахунок резервних фондів зазначених бюджетів). Проте схвалена постанова суперечить Виборчому кодексу України. Адже ст. 210 Виборчого кодексу передбачає, що фінансове забезпечення підготовки і проведення місцевих виборів, а саме фінансове забезпечення підготовки і проведення чергових та перших місцевих виборів здійснюється за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Держбюджету. Зокрема, з цих коштів мають фінансуватися витрати, пов’язані із забезпеченням здійснення повноважень виборчих комісій, що передбачає:
- перебування членів виборчої комісії у засобах індивідуального захисту;
- наявність антисептиків та засобів для дезінфекції поверхонь, контейнерів для централізованого збору та утилізації використаних засобів індивідуального захисту тощо. 
Окрім того, частиною другою ст. 210 Виборчого кодексу було визначено, що у законі про Державний бюджет України окремо передбачається цільова субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам для підготовки і проведення місцевих виборів.
Асоціація міст України звернулася до Кабміну з вимогою привести у відповідність до Виборчого кодексу України постанову Уряду від 22.07.2020 р. №641, а саме:
  •  виключити абзац третій пункту 43/1 і невікладно здійснити перерозподіл коштів, передбачених у Фонді боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19;
  • спрямувати кошти на здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення місцевих виборів на період дії карантину.

Аналітичний центр АМУ

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)