10 / Квітень, 2020
У Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету знаходиться на доопрацюванні проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №3279 від 29.03.2020 року, яким передбачено зміни, що впливають на фінансову спроможність органів місцевого самоврядування. Серед них, зокрема, зміни щодо розподілу екологічного податку.
Законопроєктом №3279 пропонується з 1 квітня 2020 року по 31 грудня 2020 року екологічний податок, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на території Донецької та Луганської областей зараховувати до спеціального фонду місцевих бюджетів зазначених областей у таких пропорціях:
  • 55% до обласних бюджетів;
  • 25% до бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад);
Асоціація міст України не підтримує розподіл, запропонований Законопроєктом №3279, оскільки:
  • для бюджетів місцевого самоврядування відсоток зарахування залишається без змін, але ж саме найбільше екологічне навантаження несуть саме міста, села, селища, ОТГ;
  • в Луганській і Донецькій області органи місцевого самоврядування регіонального рівня працюють в спеціальних умовах і управління бюджетними коштами здійснюється військово-цивільних адміністраціями;
  • концентрація надходжень екологічного податку на обласному рівні призводить до неефективного використання таких коштів, а органи місцевого самоврядування показують значно кращі показники. Наприклад, Екологічний фонд Донецької області (828 млн грн) в 2019 році був освоєний на 56%, у той же час кошти Екологічного фонду Маріуполя (35 млн.грн) освоєно на 90%.
  • відповідно до основоположного принципу децентралізації – субсидіарності – саме базовий рівень місцевого самоврядування найближче до громадян в питаннях екологічної безпеки;
  • у розвинених країнах діє такий принцип щодо сплати екологічних обов’язкових платежів – кошти залишаються і використовуються там, де розташовані забруднюючі джерела (шкідливі виробництва) і це можливість муніципалітетам спрямовувати кошти на реалізацію природоохоронних заходів, забезпечення підвищення рівня захищеності життя громадян.
Асоціація міст України, розуміючи проблему погіршення екології, збільшення викидів і скидання забруднюючих речовин у навколишнє середовище, пропонує збільшити частку відрахування екологічного податку до бюджетів місцевого самоврядування до 55%. Надходження коштів від сплати екологічного податку напряму визначає розмір коштів спрямованих на попередження, пом’якшення та усунення наслідків забруднення навколишнього природного середовища. Для забезпечення безпечного проживання населення діючі пропорції не дають можливість органам місцевого самоврядування спрямовувати достатній обсяг коштів на природоохоронні заходи, а реалізація таких заходів потребує чималих коштів.
Зважаючи на вищезазначені аргументи, Асоціація міст України пропонує викласти абзац третій статті 31 проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у такій редакції: «до спеціального фонду місцевих бюджетів Донецької та Луганської областей – 80%, у тому числі до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад  – 55%, обласних бюджетів – 25%».

Аналітичний центр АМУ 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)