25 / Березень, 2021
У лютому 2021 року Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля щодо вирішення проблем судових позовів ветеранів війни до органів місцевого самоврядування з питань виплат грошової допомоги до 5 травня. Так, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 та зразкового рішення Верховного Суду України від 29.09.2020 у справі № 440/2722/20 ветерани війни подають до суду до міських органів соцзахисту з вимогою виплатити державну грошову допомогу до 5 травня в розмірах, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Органи місцевого самоврядування програють зазначені судові спори та зобов’язані сплатити до державного бюджету (спеціальний фонд) виконавчий збір та інші судові витрати. Вартість однієї такої справи у зв'язку з бездіяльністю держави для органів місцевого самоврядування становить приблизно 26 тис. гривень. За даними Мінсоцполітики у 2020 році 1 млн громадян отримали щорічну разову грошову допомогу до 5 травня. Тобто, якщо всі отримувачі допомоги подадуть до суду, то витрати з місцевих бюджетів становитимуть 26 млрд гривень (детальніше про проблему).
Окрім того, оскільки органи місцевого самоврядування не мають законної можливості виконати рішення суду (сплатити з держбюджету необхідну суму державної допомоги), то органи казначейства блокують їм рахунки. Зазначене призводить до критичної ситуації в громадах та унеможливлює здійснення видатків по незахищеним платежам, а саме:
відшкодування витрат, пов’язаних з пільговим перевезенням громадян;
► оплата виконання робіт з капітального ремонту житла осіб з інвалідністю внаслідок війни;
► оплата послуг з професійної адаптації ветеранів війни;
► оплата допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологам працівників органів місцевого самоврядування;
► організація діяльності органу місцевого самоврядування (придбання офісного обладнання, оплата телекомунікаційних та інших послуг, тощо).
 
АМУ у листі до Прем’єр-міністра визначила конкретні кроки, направлені на вирішення вищезазначеної проблеми, а саме:
 Виділення з державного бюджету необхідних коштів для виплати недоплачених у 2020 році сум разової грошової допомоги до 5 травня.
 Виплати у 2021 році таких допомог у визначеній Законом в сумі.
 Забезпечення виконання рішень суду за державними програмами за рахунок коштів Державного бюджету України, зокрема сплати виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та на правничу допомогу.
 Звільнення органів місцевого самоврядування у справах, пов’язаних із виконанням завдань у сфері соціального захисту населення, від сплати виконавчого збору та судового збору.
 
Віце-прем'єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України О.Резніков доручив Мінветеранів, Мінсоцполітики, Мінфіну та Мін’юсту вжити відповідних заходів реагування відповідно до листа АМУ. На жаль, вищезазначені міністерства не запропонували жодних шляхів вирішення проблеми, яка виникла внаслідок фінансування не в повному обсязі державної виплати ветеранам війни (лист Мінветеранів).
На думку АМУ, центральні органи виконавчої влади самоусунулись від вирішення проблем ветеранів війни.
Окрім того, у Державному бюджеті України на 2021 рік передбачена виплата грошової допомоги до 5 травня у сумі, що не відповідає законам України та суперечить рішенню Конституційного Суду України. А це, враховуючи рішення Верховного Суду України, призведе до неможливості виплати органами місцевого самоврядування зазначеної допомоги у 2021 році.
Асоціація міст України просить Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля провести зустріч з міськими головами для нагального вирішення вищезазначеного питання.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)