Концепція АМУ щодо конституційних змін презентована на публічних консультаціях у Вінниці

03 / Березень, 2020
2 березня у Вінниці на засіданні Ради розвитку громад і територій при Вінницькій обласній державній адміністрації відбулося публічне обговорення змін до Конституції України у частині децентралізації. Захід проводився за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України.
У дискусії взяли участь народний депутат України Віталій Безгін, народний депутат України Лариса Білозір, народний депутат України Аліна Загоруйко, радник Прем’єр-міністра України Іван Лукеря, представники місцевого самоврядування, представники облдержадміністрацій, експерти, ЗМІ.
Асоціацію міст України на публічних консультаціях у Вінниці представляли голови муніципалітетів та виконавчі директори, консультанти Вінницького, Тернопільського та Хмельницького регіональних відділень.
Вітаючи учасників дискусійної зустрічі, голова Вінницької облдержадміністрації Владислав Скальський зазначив: «Сьогодні ми зібрались для того, щоб сформувати перелік компонентів, які будуть враховуватись фахівцями при підготовці змін до Конституції України. Реформа децентралізації розпочалась у 2015 році і рівень підтримки на той час сягав 19%. На кінець 2019 року цей показник становить 69%. Таким чином ми бачимо підтвердження актуальності, необхідності і важливості цієї реформи. Наразі необхідно сформувати базу, яка дозволить на рівні законодавства України реалізувати повсюдність самоврядування та забезпечити 100% покриття України спроможними громадами, які наділені відповідними повноваженнями, забезпечені фінансовим ресурсом і можуть надавати якісні публічні сервіси і послуги. Таким чином спроможна громада має бути базовим рівнем держави».
Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою комітету Верховної Ради України з питань місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін підкреслив: «Це має бути законопроєкт представників місцевого самоврядування. Щоб почути, зібрати і проаналізувати ваші думки, ми працюємо в регіонах. Разом з вами ми маємо створити країну громад, країну спроможності»,- зазначив
«Не можна робити реформу місцевого самоврядування без місцевого самоврядування. Ми хочемо почути вашу позицію по усіх питаннях, яких стосуватимуться зміни: це і місцеві бюджети, і нагляд за законністю рішень місцевого самоврядування, повноваження і права місцевого самоврядування та інші. Саме ви втілюватимете майбутні зміни у своїх громадах, тому ваша думка для нас важлива», - звернулася до представників громад Лариса Білозір, голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Радник Прем’єр-міністра України Іван Лукеря зазначив: «Завершити процес створення спроможних громад без змін до Конституції можна, а от закінчити децентралізацію, створити ефективну систему влади на усіх рівнях – ні. На публічних обговореннях в регіонах ми бачимо, що з цим погоджуються усі. Тому альтернативи немає. При цьому, майбутній проєкт конституційних змін повинні сприйняти самі місцеві лідери – голови громад, місцеві депутати. Тільки у такому випадку він може бути підтриманий парламентом».
Голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Аліна Загоруйко підкреслила: «Механізми управління в країні мають вибудовуватися знизу вгору, а не навпаки, як у нас було раніше».
Вінницьке регіональне відділення Асоціації міст України представляли виконавчий директор Вінницького РВ АМУ Владислав Філатов, Тульчинський міський голова Валерій Весняний, Іллінецький міський голова Володимир Ящук, Літинський селищний голова Анатолій Бичок, Вороновицький селищний голова Олександр Ковінько, Іванівський сільський голова Михайло Кулик, а також регіональні консультанти АМУ.
Виконавчий директор Вінницького РВ АМУ Владислав Філатов наголосив: «Асоціація міст України - єдина з усіх асоціацій, що розробила та презентувала повноцінну Концепцію змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади, а також пропозиції до законопроєкту «Про внесення змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади». Також він закликав учасників заходу врахувати презентовані пропозиції при публічному обговоренні.
  
Представниками Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України були  виконавчий директор Тернопільського РВ АМУ Ігор Гірчак, консультанти АМУ, міський голова Зборова Руслан Максимів, міський голова Байківці Анатолій Кулик, міський голова Скалата Петро Савончак, міський голова Товстого Іван Проданик, міський голова Іванівки Руслан Шафранович, міський голова Борсуків Іван Друзь.
Під час роботи в групах Виконавчий директор Тернопільського РВ АМУ Ігор Гірчак представив пропозиції Асоціації міст України до Конституції в частині децентралізації влади. Щодо системи нагляду за діяльністю ОМС Ігор Гірчак зауважив: «Контроль - виключно за делегованими компетенціями в порядку та випадках, що чітко визначені законом». На підсумковому засіданні консультацій він презентував напрацювання групи Тернопільської області й додатково наголосив на усіх позиціях АМУ.
  
Делегатами Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України стали виконавчий директор Хмельницького РВ АМУ Петро Калинюк, консультанти АМУ, голова Хмельницького РВ АМУ, Славутський міський голова Василь Сидор, очільник Кам’янця-Подільського Михайло Сімашкевич, голова Маківської ОТГ Анатолій Кушнір, голова Чемеровецької ОТГ Олександр Собань, голова Дунаєвецької міської ОТГ Веліна Заяць, голова Красилівської міської ОТГ Ніла Островська, голова Летичівської ОТГ Ігор Тисячний.
Під час групових обговорень делегація презентувала Концепцію змін до Конституції як концептуальне бачення, так і конкретні текстові пропозиції до законопроєкту конституційних змін щодо місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
    
Представники Вінницької, Хмельницької та Тернопільської областей на окремих локаціях під час панельних дискусій давали детальну оцінку ризиків та можливостей, які можуть принести зміни до Конституції в частині децентралізації. На публічному обговоренні були розглянуті такі гострі питання, як: форма адміністративного нагляду, наявність чи відсутність виборного органу на рівні районів, питання забезпечення достатнього обсягу фінансування для виконання повноважень органами місцевого самоврядування.
Підсумкова зустріч представників місцевого самоврядування усіх регіонів за результатами публічних обговорень відбудеться 10 березня у Києві. Хмельницьке регіональне відділення АМУ представлятиме міський голова Славути Василь Сидор, Тернопільське  регіональне відділення АМУ – виконавчий  директор Ігор Гірчак,  Вінницьке  регіональне відділення АМУ - голова Вороновицької ОТГ Олександр Ковінько та консультант з правових питань АМУ у Вінницькій області Сергій Шмігленко.
 
Нагадаємо, у регіонах тривають публічні обговорення змін до Конституції України, які мають закріпити реформовану систему місцевого самоврядування та нову територіальну організацію влади, а також децентралізацію владних повноважень.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)